Hirdetés
hvg hírlevél

Rokonával, a vízisiklóval ellentétben valóban a vízben él, és a táplálékát is onnan szerzi az Eurázsiában honos kockás sikló (Natrix tessellata). Magyarországon a Balatonnál és a Velencei-tónál található, 75-100 centiméteres hosszúságra megnövő, nem mérges kígyófaj.

A nevét onnan kapta, hogy a hátát fekete vagy sötétbarna négyzetek borítják. Órákig képes egy levegővétellel víz alatt maradni, és kisebb halak, valamint békák és ebihalak a zsákmányai. Rá is vadásznak ragadozók – főleg madarak –, amelyek ellen változatosan védekezik. Felfújja magát, hogy nagyobbnak tűnjön, vagy éppen ellapítja a fejét, hogy támadója azt higgye, mérges kígyó.

kockás sikló Natrix tessellata wikipedia

Vukasin Bjelica és Ana Golubovic (Belgrádi Egyetem) az észak-makedóniai Golem Grad szigeten viszont sajátos viselkedésre figyeltek fel. A nagy populációja miatt Kígyó-szigetnek is nevezett Golem Gradon a kockás siklók komoly színészi teljesítményt mutatnak. Ha veszélyt éreznek, halottnak tettetik magukat. A szájukat kinyitják és vért pumpálnak bele, a kloákájukból magukat összeszennyezik kellemetlen szagú mirigyváladékkal és ürülékkel, majd mozdulatlanná dermednek.

A két tudós (tanulmányuk a Biology lettersben jelent meg) 263 kockás siklót fogott be, és azokat a testük közepén ragadták meg, mint ha ragadozó madarak lennének, majd megfigyelték és rögzítették a haláli színjátékot. Ami kockázatos, és nem feltétlenül hihető, de a tapasztalatok alapján a siklóknak az is elég, ha a támadó néhány másodpercre elbizonytalanodik, és undorodva elengedi őket, mert akkor villámgyorsan eltűnnek.
A kockás sikló haláltettetése

 

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás