Hirdetés

Az arany oroszlánmajmocskát (Leontopithecus rosalia) élőhelyének csökkenése miatt az 1970-es évek óta fenyegeti a kipusztulás.

Ekkor már csak kétszáz példány élt a természetben, ám a WWF és más természetvédelmi csoportok csaknem harmincéves munkájának eredményeként idén megszületett az ezredik majmocska.
Fotó: WWF Brazília-Juan Pratginestos


aranymajmok
aranymajmok

A faj és élőhelye védelmére Brazíliában két rezervátumot hoztak létre, amely összesen 23 ezer hektárnyi kiterjedésű. A brazíliai esőerdő Madagaszkár erdeit követően a világ második legveszélyeztetettebb ökoszisztémája. A valaha több mint 100 millió hektárnyi esőerdőnek a nagyvárosok terjeszkedése és az intenzív erdőirtások hatására mára már csak 7 százaléka maradt fenn. Az arany oroszlánmajmocska elnevezését aranyosan csillogó vörösesbarna szőrzetéről kapta, amely a pofáknál az oroszlán sörényére emlékeztet. Testtömege kicsivel több, mint fél kilogramm, testhossza mindössze harminchat centiméter. A vadonban akár a tizenöt éves kort is megélheti. Az öt-hatfős családok magasan, a fák koronájában élnek, gyümölccsel és nektárral táplálkoznak, de hosszú ujjaikkal a fák kérge alól a rovarokat is szívesen kiszedegetik. Éjszakára a nagyobb fák üregeibe húzódnak vissza. A faj azon kevesek egyike, amelyeknek állatkerti körülmények között szaporított egyedeit – eddig száznegyvenhetet – sikeresen telepítették vissza természetes élőhelyére. A WWF támogatásával működő visszatelepítési program 1984-ben kezdődött. Hosszú távú célja, hogy 2025-ig a majmocskák élőhelyének alkalmas védett terület nagysága 25 ezer hektárra nőjön, a vadon élő egyedek száma pedig elérje a kétezret.
További információ: Bíró Imola, PR munkatárs
Tel: 214-5554/128, E-mail: imola
A WWF Magyarország honlapja WWF címen.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás