Hirdetés

A Pénzügyi Alap nagysága 1, 535 MUSD (~420 MFt), melyből a 2002. évi keret 100 MFt. A projekt működési ideje három év kilenc hónap (2002. április 2. – 2005. december 31.).

Hegedűs Éva, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára 2002. március 27-én sajtótájékoztatón bejelentette: új, az önkormányzatokat támogató pénzügyi alap áll 2002. április 2-tól a pályázni kívánó önkormányzatok rendelkezésére, a Globális Környezetvédelmi Alap (GEF) és az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) forrásaiból.

A Széchenyi Terv Energiatakarékossági Programjának pályázataihoz kapcsolódó, azokat kiegészítő új pénzügyi alap fő célkitűzései: átsegíteni az önkormányzatokat az energiahatékonysági fejlesztési folyamat kezdő lépésein.
Az energetikai audit (veszteségfeltáró vizsgálat) az energiahatékonysági fejlesztési folyamat kiinduló eleme. Nélküle nem biztosítható, hogy a fejlesztési folyamat a helyes irányokat célozza. Audit és megvalósíthatósági tanulmány támogatására egyidejűleg lehet pályázni.
A pályázók köre az önkormányzatok, az önkormányzati tulajdonú intézmények, illetve ezek energiahatékonysági fejlesztéseit végző ( Energy Service Company – ESCO) vállalatok.

A Pénzügyi Alap nagysága 1, 535 MUSD (~420 MFt), melyből a 2002. évi keret 100 MFt. A projekt működési ideje három év kilenc hónap (2002. április 2. – 2005. december 31.).

A folyósított támogatás típusa különböző az energiaveszteség feltárása és a megvalósíthatósági tanulmányok esetében. Az energiaveszteség feltárás támogatása egységesen, vissza nem térítendő támogatás formájában történik, utólagos finanszírozással. A megvalósíthatósági tanulmányok finanszírozására kétféle lehetőség adott. Az egyik, hogy 30%-os vissza nem térítendő támogatást nyújt a pénzügyi alap utólagos finanszírozással, mely további 20%-os mértékű vissza nem térítendő támogatással egészül ki, amennyiben a megvalósíthatósági tanulmány projektben folytatódik a megadott időintervallumon belül. A másik lehetőség a kamatmentes kölcsönnel történő finanszírozás.

A Pénzügyi Alap 2002. április 2-tól áll a pályázni kívánó önkormányzatok rendelkezésére.

A Pénzügyi Alap egy, a GEF és a UNDP által finanszírozott öt éves projekt keretén belül működik, melynek célja a magyar önkormányzatok energiagazdálkodásának javítása.

A UNDP program egyik fő célja önkormányzati energiahatékonysági projektek meghatározása, kifejlesztése és finanszírozásuk segítése. A most bejelentett pénzügyi alap ezért jött létre.

A UNDP program másik fő célja az energiahatékonyságra vonatkozó tudásszint növelése az önkormányzatoknál. Ennek érdekében képzéseket tartunk önkormányzati energetikusoknak/műszaki szakembereknek, valamint intézményvezetőknek. A UNDP program a képzések keretében biztosítja a regionális energia tanácsadó központok szakmai fejlesztését annak érdekében, hogy a régiójukban a képzéseket megfelelő szakmai színvonalon tudják megszervezni, valamint az önkormányzatok számára megfelelő energetikai tanácsadást tudjanak nyújtani. Az energiafelelősök képzése mellett önkormányzati veszteségfeltárást végző szakemberek képzését is elindítja a program, segítve ezzel az önkormányzatok energiahatékony működését.

A UNDP program harmadik fő célja az energiahatékonyság intézményi hátterének megerősítése: az energiahatékonysági programok koordinációjának javítása és az értékelő és monitoring mechanizmusok kifejlesztése.

A projekt végrehajtó szerve a nemzeti energiahatékonysággal kapcsolatos tevékenységek végzését és koordinálását ellátó „Energia Központ”, Energiahatékonysági, Környezetvédelmi és Energia Információs Ügynökség Közhasznú Társaság.

A pályázat feltételrendszeréről a www.energiakozpont.hu honlapon található részletesebb tájékoztatás.

További információ a sajtó részére:
Energia Központ Kht., Pusztai Bernadett, tel: 456-4314, fax: 456-4301,
e-mail: bernadett.pusztai@energiakozpont.hu

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás