Hirdetés
greenfo/mti

Az elmúlt évek védekezésének köszönhetően csökkent a parlagfű pollenjének koncentrációja az országban – mondta a Parlagfűmentes Magyarországért tárcaközi bizottság elnöke a kormányszóvivői tájékoztatón.

Péterfia Éva beszámolt arról, hogy az elmúlt évben 1005 esetben rendeltek el közérdekű védekezést és 1138 alkalommal szabott ki bírságot belterületen a jegyző, 30 millió forint értékben. A bel- és külterületen kiszabott összes bírság összege tavaly 200 millió forint volt.

A tárcaközi bizottság elnöke az elmúlt évek eredményének tartja azt, hogy a jogszabályváltozások következtében sikerült elérni, hogy a parlagfűvel szennyezett területről érkező bejelentés és a kényszerkaszálás között mindösszesen 4-6 nap telik el, a korábbi 90-120 naphoz képest. Az állami tulajdonban lévő földterületeken is kis javulás érzékelhető a parlagfű-mentesítésben, a legtöbbet a honvédelmi tárca tett, de érezhető a javulás az autópályák és közutak mentén is. A MÁV által használt területeknél is jobb a helyzet az elmúlt évekhez viszonyítva, ám van még mit tenni – mondta Péterfia Éva.

Az ország kiemelt turisztikai területeiről szólva a tárcaközi bizottság elnöke beszámolt arról, hogy a Tisza-tó és a Velencei-tó környezetében a parlagfüvet és annak allergén pollenjét az elmúlt három évben sikerült a minimálisra csökkenteni a települések hatékony és gyors együttműködése révén. A Balaton környékén azonban ezt az eredményt nem sikerült elérni.

Egy kérdésre válaszolva Péterfia Éva közölte: az önkormányzatok a tárcaközi bizottságtól 120-150 millió forintra pályázhatnak eszközvásárlásra évente, idén 414 helyhatóság kapott erre forrást. A parlagfű-mentesítésre fordított összes forrás minden évben meghaladja a hatmilliárd forintot.
A kiszabható növényvédelmi bírság minimuma 20 ezer, maximuma pedig 5 millió forint, amely összeg kiszabására még nem volt példa – közölte a tárcaközi bizottság elnöke.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás