Fergeteges vásári hangulatban találta magát minden vásározó, aki ellátogatott a veszprémi Színházkert gesztenyefákkal szegélyezett övezetébe, ahova idén a XII. Ökovásár költözött. Igazi nyárvégi, családi, kulturális-öko-gasztro programot kínáltak a Csalánosok.
A közel hatvan kiállító nyújtotta választékban ismét volt minden, mi szem, szájnak ingere, s míg a karikákba varázsolt sátrakat jártuk, pihenésképp töksaccal, bionózival, kukoricamorzsolással és diótöréssel üthettük el az időt. Amíg a háziasszonyok megtöltötték kosarukat a helyi- és bio termelők kínálta portékákból, addig a gyerekek furfangos feladatokkal, régi idők játékaival mulatták az időt. Persze a családfőknek is jutott feladat, ők mindeközben bort, kolbászt, sonkát és sajtot kóstolhattak a szélesre tárt kínálatból.
„Örömmel nyugtáztuk, hogy a megváltozott időpont és helyszín ellenére a vásárba ellátogatók száma, mit sem csökkent. Bíztunk benne, hogy a nyár utolsó hétvégéjén számíthatunk azokra is, aki már az iskolakezdésre készülvén hazatértek a nyaralásból és egy velünk eltöltött délutánnal koronázzák meg a nyár utolsó napjait, valamint úgy gondoltuk, azok is velünk tartanak majd, akik a nyaralási szezon végét kihasználva, most kirándulnak a környékben.” – mondta el Szalay Tímea elnök.
„A lábunk délelőtt és a délután folyamán is együtt járta a csárdást a színpadra lépő néptáncosokkal és élvezettel hallgathattuk ifjú mesemondónk Narancsik Jancsi és a fő műsoridőben bennünket mosolyra fakasztó, vagy éppen gondolkodóba ejtő Kóka Rozi által oly ízesen előadott népmeséket. Természetesen a hagyományos tombolahúzás sem maradt el, ahol – ahogy az lenni szokott – a vásárban kiállító gazdák és kézművesek által felajánlott portékákat sorsoltuk ki.” – tette hozzá Ring Júlia, a Csalán sajtósa.
„Mindemellett fontosnak tartottuk, hogy szakmai előadásokkal támasszuk alá mindazt, amit az Ökovásár képvisel. Szakemberektől és gazdáktól hallhattuk, miért érdemes fenntartható kiskertben gondolkodni, vagy például tartósítószer-mentes lekvárokat, befőtteket készíteni télire. Megtudhattuk azt is, hogyan lehet kertjeinkben bőséges termést varázsolni, illetve az abból fakadó javakat betakarítva, hogy tudjuk egészségesen kamrába varázsolni a leszüretelt termést, legyen az zöldség vagy gyümölcs.” – tette hozzá Szalay Tímea
A veszprémi székhelyű Csalán Egyesület itt nem áll meg, bíznak benne, hogy az adventi időszakra megálmodott vásáruk is megvalósulhat. Jövőre pedig három jeles ünnep kapcsán szeretnének újabb forgatagot teremteni a belvárosba.