Szeptember végén teljes szépségében tárul fel előttünk az őszi erdő. Színpompás lombok, halványkék ég, sárguló rétek, az ebben az időszakban virágzó kikerics gyönyörködteti a túrázókat, de a darazsakra is figyelni kell. A Pilisi Parkerdő Zrt. heti hírei turisták, erdőben sétálók, kerékpáros kirándulók és a pilisi erdők szerelmesei számára.
Megnyílt a Budakeszi Tündérkert új, a Zsámbéki-medence régi gyümölcsfajtáit bemutató része. Az erdei turizmus és a fenntartható gazdálkodás mellett a Pilisi Parkerdő Zrt. számára kiemelten fontos a természeti értékek megőrzése és szaporítása, ezért a környékbeli gazdák felajánlásai alapján másfél hektáros ültetvényt alapított a Zsámbéki-medence régi, hagyományos gyümölcsfajtáinak megmentésére. A programra 2013 januárjában meghívást kaptak a környékbeli lakosok, gazdák, akik oltóvesszőt küldtek a környékükön található gyümölcsfákról. Számukra a Pilisi Parkerdő Zrt. a megeredt oltványokból most átadott egy-egy példányt, hogy az egyes fajtákat a fák eredeti származási helyén is elültethessék. Így több mint 160 gyümölcsfával lettek gazdagabbak a Zsámbéki-medence települései. Az ültetvény elsősorban a fajták azonosítását, megőrzését, tulajdonságaik, felhasználásuk feltérképezését, megörökítését szolgálja. A Tündérkert új részét V. Németh Zsolt, vidékfejlesztésért felelős államtitkár és Zambó Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója nyitotta meg.
Aki nem csak kirándulni, hanem történelmi emlékeket is szeretne látni, annak ideális kiránduló és piknikező helyszín a Pilisszentkereszti Erdészet területén a Pilisszentkereszti Klastromkert. A román stílusú cisztercita apátság romja a 13. századból való. A község mellett erdős területtel ölelt, kellemes környezetben állnak a szerzetesi templom és kolostor romjai, a lezárt klastrom kert előtt pedig autóval is megállhatunk. A Klastrom-forrás, vagy Klastromkút néven ismert forráshoz egy kis ösvény vezet, melyet tábla jelöl Klastromkút felirattal. Bő, friss, iható a vize kiépített csobogóból folyik, vizét már a kora-középkortól kezdve felhasználták a vizét a közeli kolostor lakói.
• Megközelítés: A faluból Pilisszántó felé haladva tábla jelzi a klastrom irányát. Földút vezet a területre, amit a faluból pár perces sétával elérhetünk. A romok rövid bemutatása ismertető táblán történik. A forrás mellett tűzrakó hely és padok várják a megpihenni vágyókat. A foglalt forráson emléktábla tanúskodik a magyarországi turistamozgalom megalapításáról, melyet ezen forrás mellett döntött el Téry Ödön, báró Eötvös Károly és Thirring Gusztáv.
„Mi Parkerdőnk” címmel fotópályázatot hirdetett a Pilisi Parkerdő Zrt. új Facebook-oldalán. Négy héten át, négy fordulóban, összesen öt kategóriában várjuk a fotókat, és a hozzájuk kapcsolódó történeteket. Az öt kategória a következő:
Az erdő lelke
Ember és erdő találkozása
Parkerdőben láttuk
Gyerekek az erdőben
Sport az erdőben
A fotókat a kategória megjelölésével és egy rövid, néhány mondatos magyarázó szöveggel közvetlenül a Facebook-oldalra lehet feltölteni. A Pilisi Parkerdő Zrt. minden héten, mind az öt kategóriában nyertest hirdet, akik értékes nyereményekkel gazdagodhatnak.
Visegrádon az Euro Hungaricum Alapítvány szervezésében a Pilisi Parkerdő Zrt. és a Visegrádi Önkormányzat illetékességi területén a Than Károly Ökoiskola 100 fiatalja megtisztította a szeméttől az országos kék túra visegrádi Fellegvár és a település közötti szakaszát (Kálvária, Viktorin sétány), valamint a kék L és kék + jelzéseket a Fellegvár és a Salamon torony között. A fiatalok nagyon sokat segítették az erdészet munkáját és 8 köbméter szemetet szedtek össze. A tavalyi évben a Visegrádi Erdészet összesen 556 köbméter szemetet gyűjtött össze az erdőben.
Színpompás virágos rétek várják a kirándulókat a Szentendrei Erdészet és a Pilis területén, ahol az őszi kikerics virágzik az erdőben. Az őszi kikerics erősen mérgező növény, főként a legelő állatokra veszélyes. Kikericcsel a Pilisben szinte bármelyik erdei réten találkozhatunk. A növényeket a fokozottan védett terület kivételével mindenhol megközelíthetjük, fotózhatjuk (fokozottan védett területen nem térhetünk le a turistaösvényről). A növényt megsemmisíteni, bármely részét gyűjteni tilos!
Túraajánlatok:
• Túraútvonal gyalogosan: Visegrád központjából induló országos kék turistajelzésen (Fekete-hegyi réten sok kikerics található)- Sóstói rét- Barát halom – Pálócki-rét – Pap-rét, majd gyalog bármely útvonalon vissza, vagy a Pilisszentlászlói buszállomáshoz végig az országos kék turistajelzésen.
• Kikerics körtúra biciklivel: Visegrád Panoráma útról a piros jelzésen a Sóstói rétig- ezután tovább a kerékpárosok számára kijelölt földúton a Pap-rétig- innét visszafelé az aszfaltozott erdészeti úton, az Apátkúti völgyben a Panoráma útig.
• Kerékpárosoknak térkép a kijelölt úthálózatról >>>
• Pilisszentlászló körséta, rövid túra: Piros körtúra jelzésen (Szarvas-szérű réten)
Elég sok a darázs az erdőben még most szeptemberben is, emiatt a Pilisi Parkerdő Zrt. arra kéri az erdei kirándulásra indulókat, hogy lenti tanácsok betartásával kerüljék a darazsakkal való találkozást, a darázscsípésre érzékenyek pedig még indulás előtt kérjék ki orvosuk tanácsát. Az alábbi jó tanácsok betartásával a darázscsípés kockázata minimálisra csökkenthető:
– Fontos, hogy a túrázók csak a kijelölt turistautakon közlekedjenek, ahol nem bolygatják a növényzetet, így a darazsakat sem.
– Ne nyúljanak fa-, szikla- vagy mesterséges üregekbe (pl. sorompó zár), hiszen a darazsak szívesen építik a fészküket ezekre a helyekre.
– Ne másszanak magaslesekre, és a kilátókat is fokozott óvatossággal közelítsék meg. Az erdészet ezeket rendszeresen ellenőrzi, de mivel egy-egy újabb darázsfészek nagyon gyorsan elkészül, sajnos nem garantálható, hogy a mentesítés már megtörtént.
– Mielőtt a földre letelepednének, mindenképpen vizsgálják meg, hogy a fűben, földi üregben nem találhatóak-e darazsak.
– Ha megjelenik is egy-egy darázs a közelben, igyekezzenek megőrizni a nyugalmukat, a hadonászás csak ingerli az állatokat.
– Ha van rá lehetőség, szendvicsüket ebben az időszakban inkább zárt térben (menedékházban) fogyasszák el.
– Mindig tartsanak maguknál vizet a folyadék-utánpótlás céljából, ami a darázscsípés esetén is rendkívül fontos. A csípés helye is hűthető vele, amely a duzzanat kialakulását gátolhatja. Erre a célra egy kis hűtőtáskában magunkkal vitt zselés jégakku is jól használható.
– Lehetőleg ne egyedül menjenek kirándulni és mindig legyen mobiltelefon a táskában, ha segítséget kell hívni.
– Ha valaki tudja magáról, hogy érzékeny a darázscsípésre, inkább halassza el néhány héttel a kirándulását.
A veszélyes időszak vélhetően a hűvösebb és csapadékosabb időjárás beköszöntéig tart, a kifejezetten őszies időben a darazsak már nem olyan aktívak.