Hirdetés

Budapest legnagyobb közparkja, a Népliget igen rossz állapotban van. Ez igaz a zöldfelületre és a közbiztonságra is. A kormánynak már évek óta komoly tervei vannak a park megújítására, kiemelt beruházássá is tette azt, de a megvalósítás eddig váratott magára. 10 milliárdból épülhetnek jövőre sportlétesítmények Fradiváros néven a Népligetben. De arról, hogy mi lesz a parkkal, a fákkal, keveset tudni.

A Népligetben: a Fradiváros elnevezés egy új sportkomplexum kivitelezését takarja, a munka már jövő tavasszal megindulhat. Itt kapnának helyet egyes olimpiai sportesemények, ha elnyerjük a rendezés jogát, bár a fejlesztés az olimpiától függetlenül is megvalósul. Az első ütemben az FTC-nek a Népliget belsejében, a Vajda Péter utca mentén található sportlétesítményei terjeszkedhetnek tovább az út túloldalán álló Építők Sporttelepén, erről december 10-én döntött a kormány. Az Építők telepének átadás-átvételének január 1-től március 31-ig kell megtörténnie, a mostani bérlőknek is csak jövő áprilisig adják ki a csarnokot, utána bizonyára indul a bontás.

A Fradiváros a távlati tervek szerint még tovább kúszna a Népligetben dél felé, egészen az Üllői útig érne – ezt Kubatov Gábor FTC-elnök, a Fidesz alelnöke mondta egy klubeseményen. Szerinte a létesítmények egy része már 2018-ra állhat – írta meg a HVG.

Ambiciózus Fradi-tervek

Noha a Fradiváros is a kiemelt kormányzati beruházás részét képezi, arról eddig semmilyen részletes látványtervvel, projektismertetővel nem találkozhattunk. A hvg.hu sem az FTC sajtóosztályától, sem Rácz Nándortól, az Építők sporttelep igazgatójától, sem a főváros sajtóosztályától nem kapott információt a projektről.

A Fradi évek óta jelentős pénzeket fordít fejlesztésre tao-forrásokból, ezekből újultak meg a klub Vajda Péter utcai sporttelepén álló rossz állapotú létesítmények. December 17-én ezekre a munkákra további 10 milliárdot adott a kormány, ebből az újonnan megszerzett Építők-területeken épülhetnek majd újabb sportközpontok, első körben egy kisebb stadion, korszerű, 2500 fős kézilabdacsarnok, torna- és birkózóterem, valamint fedett uszoda. Az alábbi térkép mutatja, hogy az egykori Építők-területeken mely épületek érintettjei a Fradi terjeszkedésének:

A távlati tervek azonban számolnak gyeplabdapályával, öttusaközponttal, jégcsarnokkal, akár egy újabb aréna, szálloda, szabadtéri medence, valamint orvosi, diagnosztikai és rehabilitációs központ is épülhet majd, igaz, a most rögzített 10 milliárd forintból ezekre nem futja.

De mi lesz magával a Népligettel mint közparkkal? Erre még nincs egyértelmű válasz.

Meddig nyúlhatnak a létesítmények?

A HVG kérdésére a Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja (KKBK) azt írta: a sportcélú intézményfejlesztések azokon a területeken valósulnak majd meg, amelyeket eddig is sportcélokra használtak. Ám a terveket látó, illetve azokról halló zöldek szerint a létesítmények beleharapnának a mai park területébe. Szeptemberben, az olimpiai helyszínek kihirdetése kapcsán látott napvilágot a leghitelesebb terv a népligeti sportlétesítmény-fejlesztésről.

A térképen piros vonal jelzi a sportkomplexumok leendő határát, ez alapvetően a mai FTC- és Építők- területeket érinti, azonban nem követi a telekhatárokat, hanem nyugat felé belelóg a ma fákkal borított területekbe. Környezetvédő forrásaink szerint a Vajda Péter utcánál látható beugrónál egy nagy főbejáratot alakítanának ki, így mindennel együtt legalább 300-400 fa esne áldozatul a Fradivárosnak. Más, a terveket ismerő forrásunk azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy az FTC mai területén is vágtak ki fákat a fejlesztések miatt, de ezeket sokszorosan pótolták. Mivel a Népliget faállománya nagyon rossz és elöregedett, egyesek szerint, ha hozzányúlnak a parkhoz, a fák jó részét így is, úgy is ki kellene vágni.
  További részletek a tervekről a HVG.HU-n >>>

A terveket ismerő másik nyilatkozó a lapnak azt mondta, a Népligetből kitiltanák az autókat, a Fradiváros mentén létrehoznának egy hatalmas parkolót, a Vajda Péter utcába csak a 99-es busz hajthatna be. Az út fölött a két sportlétesítmény-központot gyalogoshíddal kötnék össze. A zöldek nemrég tartott sajtótájékoztatójukon azonban aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a kormány a budapesti zöldfelületekre üresen álló fejlesztési területnek tekint. Márpedig a Fradiváros esetében is egy közpark a helyszín, ahol hosszas jogi huzavona nélkül, relatíve egyszerűen lehet felhúzni új épületeket, pláne, hogy kiemelt kormányzati beruházásról van szó – mindez aggodalomra adhat okot, ha az vesszük, hány fa eshet végül áldozatul a Fradivárosnak.

Viszont a Liget-projekthez hasonlóan itt is ígérik a zöldfelület megújítását, amivel a Népliget mint közpark bizonyára jól járna, talán még akkor is, ha fákat kell emiatt kivágni. Hiszen míg a Városliget esetében most is kedvelt, sőt, túlhasznált parkról beszélünk, a Népliget a leromlottság és a rossz közbiztonság miatt kifejezetten alulhasznált.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás