Manapság nagyon trendinek számít natúrnak nevezni egy kozmetikumot, így nem meglepő, hogy bármelyik webshopban vagy drogériában is járunk, úton-útfélen találkozunk velük.
A schusslerkozmetikumok.hu oldalán olyan natúr kozmetikumok találhatóak, melyekben 100%-ban megbízhatunk. Ez azonban nem mondható el sajnos minden egyéb termékre, ami ezzel a jelzővel van ellátva, így hát érdemes körültekintőnek lennünk, mielőtt vásárolunk!
Nézzük most meg, hogy mit érdemes tudni a téma kapcsán!
Mitől natúr a natúrkozmetikum?
A natúrkozmetikumok közé azokat a termékeket sorolhatjuk, melyek természetes anyagokat tartalmaznak. Ezek között lehetnek olyanok, melyek növényi eredetűek és olyanok is, melyek állati eredetűek, de ez utóbbiak esetében csak élő állatból származhatnak – ilyen például a méhviasz.
Fontos tudni, hogy ezek a kozmetikumok tartalmazhatnak mesterségesen előállított anyagokat, de azok nem lehetnek semmilyen módon és mértékben károsak a bőrre vagy általános értelemben az egészségre. Tehát nem lehetnek bennük például kőolajszármazékok, parabének, szilikonok és más szintetikus vegyületek.
Mi az az INCI?
Az Európai Unióban 1997-ben hoztak egy törvényt, melynek értelmében a gyártóknak pontosan fel kell tüntetniük a termékeket az összetevők listáját a vásárlók hiteles tájékoztatása érdekében. Ezt hívjuk úgy, hogy INCI, ami az International Nomenclature of Cosmetic Ingredients angol megnevezés kezdőbetűiből áll.
Az összetevők felsorolásának kezdetben az volt a célja, hogy segítséget nyújtsanak azoknak, akik allergiásak bizonyos alkotóelemekre és azok bőrirritációt vagy más kellemetlen panaszokat okoznak számukra.
Manapság azonban nemcsak számukra, hanem tulajdonképpen mindenki számára fontos, aki tudatosan szeretné ápolni a bőrét, és odafigyel arra, hogy milyen kozmetikumokat használ.
Az összetevők megnevezése és sorrendje is fontos
Csak kevesen tudják, hogy az INCI-ben felsorolt alkotóelemek megnevezése is jelzésértékkel bír. Amennyiben azt látjuk, hogy egy-egy összetevő latin nevén van megemlítve, akkor az azt jelenti, hogy természetes formájában, kémiai módosítások nélkül van jelen a termékben.
A mesterséges anyagokat pedig általában angol nyelven tüntetik fel számok és betűk kombinációjával. A szintetikus vegyületek neve előtt például mindig szerepel a CI jelölés, ami a Color Index rövidítése.
Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy nemcsak a terméken felsorolt összetevők megnevezésének van jelentősége, hanem azok sorrendjének is. Legelöl mindig azok az alkotóelemek szerepelnek, melyeket a legnagyobb mennyiségben tartalmazza az adott kozmetikum. Tehát a felsorolás nem véletlenszerűen és nem is ABC sorrend szerint történik.Látható tehát, hogy van néhány dolog, amire oda kell figyelnünk. Egyrészt tisztában kell lennünk azzal, hogy mi számít natúrkozmetikumnak, másrészt pedig mindig alaposan át kell tanulmányoznunk az összetevők listáját, hogy az adott termék valóban azt nyújtja-e, mint amit ígér.