Hirdetés
Forrás: FÁNK >>>

Először szaporodott Budapesten a sivatagi varacskosdisznó. A június 15-én született malacot már a kifutón láthatja a nagyközönség. Egy másik kisállat, a perzsa leopárdoknál júniusban született kölyök is elhagyta a gyerekszobát: eddig monitoron át figyelhették a látogatók, most viszont már a kifutóban látható.

A négy felnőtt állat mellett egy kéthónapos malacot is láthat az Állatkert közönsége a varacskosdisznók kifutójánál. A kicsi még június 15-én látta meg a napvilágot, ám korábban a belső, elkülönített férőhelyen tartózkodott, illetve csak az esti órákban volt kiengedve a kifutóra az anyaállattal együtt. Az immár kéthónapos malac mostanra vált elég fejletté ahhoz, hogy napközben is a kifutóban legyen, illetve a többi felnőttel is össze lehetett engedni. Így most már a nagyközönség is láthatja az apróságot. A kismalac egyébként fiú, és azért is különleges, mert ő az első Magyarországon született sivatagi varacskosdisznó.

A sivatagi varacskosdisznókat (Phacochoerus aethiopicus) április közepe óta láthatja az állatkerti közönség. A Varsói Állatkertből érkezett négy felnőtt állat régi hiányt pótolt, hiszen Budapesten már évtizedek óta nem láthatott a közönség eleven varacskosdisznókat. A földünkön élő két varacskosdisznó faj közül az állatkertek általában a szavannai varacskosdisznókat (Phacochoerus africanus) mutatják be, a Budapesten is látható sivatagi fajt Európában csak hat, világszerte pedig összesen csak húsz állatkertben láthatja a közönség. Ennek megfelelően Magyarországon is csak a szavannai faj szaporodott állatkerti körülmények között, a sivatagi varacskosdisznókat viszont még soha nem sikerült hazai állatkertben szaporodásra bírni. Egészen mostanáig!

Tudnivalók a sivatagi varacskosdisznóról:
Tudományos név: Phacochoerus aethiopicus; angol név: Desert Warthog; német név: Wüstenwarzenschwein
Méret: 50-150 kg
Jellegzetesség: a kanoknál és a kocáknál is agyarakká módosult szemfogak figyelhetők meg, a kanok agyarai kifejezettebbek Elterjedés: Afrika
Vemhességi idő: 170-175 nap
Legközelebbi rokona: szavannai varacskosdisznó (Phacochoerus africanus)


Elhagyta a „gyerekszobát” az Állatkert perzsa leopárdkölyke is, és most már egyre több időt tölt a kifutóban, természetesen Cezivel, az anyaállattal együtt. Mint ismeretes, a kölyök június 6-án született, ám életének első hónapjait a közönség számára láthatatlan elkülönítőben töltötte, így ebben az időszakban az érdeklődők egy monitor segítségével követhették nyomon az Állatkert legifjabb nagymacskájának fejlődését. Mostantól azonban már a kifutóban látható az anyaállattal együtt, bár megpillantásukhoz némi türelem szükséges. A nőstény leopárdkölyök egyelőre még csak anyjával együtt ismerkedik a kifutóval, Nadírt, a hímet csak éjszakára engedik ki a gondozók a külső férőhelyre. Az Állatkert perzsa leopárdjainak szaporodása egyébként azért örvendetes, mert a leopárdok e legnagyobbra növő alfaja még sohasem szaporodott magyarországi állatkertben. Ráadásul a perzsa leopárdok élőhelyükön veszélyeztetett állatnak számítanak, vadon élő állományukat kétezer egyednél is kevesebbre becsülik. Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége az egész kontinensre kiterjedő állatkerti tenyészprogramot hívott életre a perzsa leopárdok megmentéséért, amely programban a magyar főváros állatkertje is részt vesz.

Bővebb információval szolgál a Fővárosi Állat- és Növénykert Kommunikációs Osztálya Tel: (1) 273-4900/177; (1) 273-4910; fax: (1) 273-4902
Hanga Zoltán szakmai és sajtóreferens 06-20 / 200-5812

Kapcsolódó anyagok:

Perzsa leopárd született Budapesten

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás