Hirdetés

Nem Gettó Tamás és Dr. Hutter Ákos első díjas “A Malom” c. terve, hanem a második díjas “Alakor”, Sárkány Sándor és Ertsey Attila elképzelése szerint épül meg a milánói expo magyar pavilonja, amelyet az állami tulajdonú vagyonkezelő szervezet, a Carpathia Nemzeti Kreatív Gazdaságfejlesztő és Innovációs Kft. valósít meg.

Szőcs Géza kormánybiztos csütörtökön Milánóban nemzetközi sajtótájékoztatón mutatta be a 2015-ös milánói világkiállítás magyar pavilonjának terveit, majd megnyitotta a pavilon tervezési anyagaiból összeállított kiállítást.  Szőcs Géza a magyar pavilonról készült animációs film, a pavilon koncepciója és tervei, valamint az Expo szellemiségét megfogalmazó magyar üzenet bemutatása után közölte: az Expo alatt és azt követően is szoros együttműködés fog kiépülni a magyar és az olasz pavilon között.  Az MTI kérdésére közölték: a zsűri eleve azokat a pavilonokat részesítette előnyben a látványötlet pályázaton, amelyek az ember és természet, illetve a hagyományos kultúra és modernitás értékeit hozták szintézisbe.

"Megvalósíthatósági szempontok alapján egyértelműen az ALAKOR jeligéjű pavilonötlet volt a legesélyesebb, melyben a környezeti és környezetvédelmi értékek és üzenetek hangsúlyosabban és komplexen jelentek meg; ez az Expo szellemiségének is fontos alapeleme. Így a megvalósuló pavilon ennek továbbfejlesztésével készül" – áll az MTI kérdésére küldött válaszban.
 

A magyar pavilon 1910 négyzetméteres területen épül fel, az építmény beépített alapterülete mintegy 3000 négyzetméter lesz.Az Expo szellemiségének megfelelően Magyarország pavilonja több témakörben kíván a látogatókhoz üzenetet eljuttatni, így a következő öt területhez kapcsolódó értékeket képviselik majd a kiállítások és programok:

egészséges hagyományok
Magyarország a víz országa
örökség a jövőnek
olasz-magyar történelmi kapcsolatrendszer
kortárs kultúra

Olaszország mellett Magyarország máig az egyetlen résztvevő ország, amely a pavilont kutatás-fejlesztés és oktatás céljára kívánja hasznosítani a későbbiekben. Az olasz törekvésekkel megegyező koncepcióval a magyar kiállítási pavilon Szombathelyen, a 11-es Huszárlaktanya területén a Kreatív Örökségvédelmi és Értékfejlesztő Központ részeként épül fel újra.  Szőcs Géza kormánybiztos még az április 3-i alapkőletétel időpontjában megállapodott Diana Braccóval, az EXPO 2015 olasz pavilon kormánybiztosával a jövőbeni szoros együttműködésről, mind a pavilon építését érintően, mind pedig a jövőbeni kutatóintézetek közötti kapcsolatok kialakításában.

A pavilon tervezői:

Sárkány Sándor – projektvezető, vezető kreatív tervező
Ertsey Attila – vezető építész tervező
Herczeg Ágnes – vezető táj- és kertépítész tervező
Stocker György – vezető konstruktőr
Tompos Lajos – vezető belsőépítész
Scharer Mihály – vezető statikus tervező
Zöld Béla – vezető épületgépész tervező
Tóth Zoltán – vezető elektromos tervező
Bozsódi Zsolt – belsőépítész tervező


Állami alkotóközpontok vs tervezőirodák?
 

A pavilont a 100 százalékos állami tulajdonban lévő Carpathia Nemzeti Kreatív Gazdaságfejlesztő és Innovációs Kft. készítette, aminek a jogelődje az 1994-ben létrehozott Dialóg Filmstúdió volt. A Carpathia feladata, hogy összerakja az ALBAKOR-t és 2015. november 1. után Magyarországon is turnéztassa. A honlapon található információk szerint a Carpathiának nem igazán van tapasztalata ilyen hatalmas projektek szervezésében, az egyetlen komolyabb kiemelt projekt a saját leírásukban az „Együtt Szaval a Nemzet" programsorozat szervezése és lebonyolítása. De ez a cég a felelős a Nemzeti Kreatív Intézet hálózatának országos, illetve Kárpát-medencei kiépítésére is, tudjátok, arról az intézetről van szó, akik a startpisztolynál orraestek azzal, hogy lenyúlták a Kreatív Magazin logóját.
Részletek:  Kozmikus sámánszörnyet küldünk a világkiállításra

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás