Hirdetés

Új filozófiai megközelítéssel a hulladékkeletkezés minimalizálására helyezi a fő hangsúlyt az Országgyűlésnek már beterjesztett országos hulladékgazdálkodási terv.

A Hulladéksors szakmai folyóirat idei első számában Markó Csaba a Környezetvédelmi Minisztérium főtanácsosa cikkében hangsúlyozza: a terv az anyag- és energiatakarékos, hulladékszegény, s minél kevesebb veszélyes hulladékot eredményező technológiák alkalmazását ösztönzi. Amennyiben mégis keletkezik hulladék, azt anyag- és energiatartalmában minél teljesebb mértékben kell hasznosítani. A nem hasznosítható mennyiséget elsősorban ártalmatlanítani szükséges, a hulladéklerakás minimalizálása érdekében. Markó Csaba megállapítja: ma még Magyarországon túl magas a hulladékképződés aránya, alacsony a hasznosítási hatásfok. Az ártalmatlanítás elégtelensége miatt nagy mennyiségű hulladék kerül lerakásra. A cikk hangsúlyozza, hogy számottevő mértékű fejlesztésre szorul a mérési, ellenőrzési, adatszolgáltatási, nyilvántartási, statisztikai rendszer.
Ezért, mint arra a szakember felhívja a figyelmet: már az idén ki kell építeni az átfogó hulladékgazdálkodási adatszolgáltatási rendszert. Jövőre az adatok megfelelő feldolgozásához, értékeléséhez, elemzéséhez szükséges informatikai bázisra is számít az országos terv. Markó Csaba szerint a korszerű hulladékgazdálkodás megvalósíthatatlan, ha mindenki külön-külön településenként kívánja elérni a célokat. Az országos terv ezért a regionális együttműködést szorgalmazza, a regionális szintű hulladékgazdálkodási rendszerek kiépítését irányozza elő. A cél, hogy országosan legfeljebb 100-120 lerakó, 4-5 égető fogadja a települési hulladékokat. A terv alapján még a közoktatás is feladatokat kap; a tanulók rendelkezzenek megfelelő ismeretekkel a hulladékok keletkezéséről, hasznosításáról, ártalmatlanításáról. A szakember rámutat: már idén el kell végezni a hulladéklerakók általános országos vizsgálatát, ennek alapján készülhet el a létesítmények korszerűsítési, bezárási, rekultivációs ütemezése. A célkitűzés szerint 2009-ben már csak a környezetvédelmi előírásoknak megfelelő lerakók működhetnek. A különféle intézkedések hatására erre az időpontra a keletkező hulladék mennyisége – a nagyobb termelési volumen ellenére – nem haladhatja meg a 2000. évi szintet.

Markó Csaba felhívja a figyelmet arra is, hogy a lerakott települési hulladékokban 2007-ig kell majd 50 százalékra csökkenteni a biológiailag lebomló anyagok arányát. A biológiai úton is hasznosítható hulladékokból 2014-re már csak 35 százaléknyi mennyiséget tartalmazhat a lerakott kommunális szemét. A komposztálással hasznosítható anyagok így nem terhelik a lerakókat. A szerző emlékeztet arra is, hogy a környezetvédelmi előírások teljesítésével adós hulladékégetők 2005-öt követően már nem üzemeltethetők. Ugyancsak cél, hogy 2009-ig az anyagában vagy energetikai célra történő hasznosítás elérje legalább az 50 százalékos mértéket. A csomagolási hulladékoknál ezt az 50 százalékos hasznosítási arányt már 2005-ig el kell érni. Ezek a célok csak a szelektív hulladékgyűjtés általánossá tételével valósíthatók meg.
2002. március 19.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás