Hirdetés

Elkezdődtek a tartós szegfű megmentésére hivatott uniós természetvédelmi program munkálatai a Kiskunságban. Az egész világon csak a Duna-Tisza közén előforduló ritka szegfűféle védelmére februárban indított több mint 400 milliós költségvetésű programot a Kiskunsági Nemzeti Park, az unió úgynevezett LIFE Nature alapjának támogatásával.

kiszáradt moha és tartós szegfűA hazai jogszabályok alapján a legmagasabb védelmi kategóriába tartozó, fokozottan védett tartós szegfű elsősorban élőhelyvesztés miatt szorul aktív védelemre. A nyúlánk termetű, élénk rózsaszín vadvirág elsősorban Kiskunmajsa, Harkakötöny, Bócsa, és Csévharaszt települések környékén található buckás területek homokpusztagyepjeinek lakója. Bodogláron tegnap sajtótájékoztatóval egybekötött maggyűjtést, és GPS mérést szervezett a LIFE Tartós szegfű-védelmi program.

Mostanra már javában zajlik az adatgyűjtés, melynek során a természetvédelmi szakemberek GPS és speciális térinformatikai szoftverek, valamint légifotók segítségével minden szegfűélőhelyet feltérképeznek, és jóformán minden tövet leltárba vesznek. A tartós szegfű termése most kezd beérni. A kutatók az eredeti termőhelyről származó magokból 15 000 szegfűpalántát nevelnek majd a Szegedi Egyetem Füvészkertjében, s a palántákat később ugyanoda, a növény eredeti termőhelyére ültetik vissza.

tájidegen selyemkóróUgyancsak megkezdődött a projektterületeken – helyi munkaerő bevonásával – az agresszívan terjedő és a tartós szegfű élőhelyeit is elfoglaló Észak-Amerikából behurcolt selyemkóró visszaszorítása. A nagyobb élőhelyrekonstrukciós erdészeti munkálatok ősszel kezdődnek Bócsa és Bodoglár térségében. Ekkor a területen nem őshonos feketefenyőt és akácot helyenként szürke- és fehér nyárra cserélik, így ezeken a helyeken idővel – erre az élőhelyre természetes állapotában jellemző – nyárfaligetekkel szabdalt tisztások alakulnak ki. A tartós szegfű számára ily módon újonnan kialakított életterek összeköttetést létesítenek a kis kiterjedésű, őshonos növényzetű borókás-nyáras buckák között.

A program keretében hamarosan bemutató tanösvény épül Kiskunmajsa határában, így a ritka vadvirág felkeresése, s vele együtt a homokpusztagyep élővilágának megismerése különleges kiegészítő program lehet az idelátogató turistáknak. Persze a természetvédelmi szakemberek nemcsak őket, hanem a helyi gyerekeket és felnőtteket is várják látogatóba, hisz az ő segítségük, támogatásuk nélkül elképzelhetetlen a szegfű megóvása.

Mile Orsolya programvezetőAz ötéves futamidejű program végére remélhetőleg sikerül megállítani a Duna-Tisza köze rejtett természeti kincsének, a tartós szegfű állományának csökkenését, és helyreállítani a tájra jellemző eredeti képet, a nyárfaligetekkel tarkított, változatos és sokszínű növénytakarójú tisztásokat.

A program adatai:
A LIFE Tartós szegfű-védelmi program irányítója a Kiskunsági Nemzeti Park igazgatósága.
Programvezető: Mile Orsolya 30/3366-403 mileo@knp.hu

A program összköltségvetése: 407 700 000 Ft, melynek 75%-át az Európai Unió LIFE Nature elnevezésű természetvédelmi forrása biztosítja.
A program partnerei:
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
Szegedi Tudományegyetem
Kiskunmajsa Város Önkormányzata
Társfinanszírozó: Környezetvédelmi és Vízügyi minisztérium

Fotók: Sarkadi Péter greenfo.hu

További képek sajtószobánkban >>>

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás