A napelemek és a luxuscikkek gyártásában is forradalmi áttörést hozhat az a véletlen, ami egy új, szuperfekete anyag létrejöttét eredményezte. A nxylon – a fából készülő szuperanyag a ráeső fény 99%-át elnyeli.
A tudományban is vannak véletlenek, ilyen a Nxylon nevű szuperfekete anyag története is. A jelentősége rendkívüli lehet, ugyanis gyakorlatilag az összes fényt képes elnyelni, így a csillagászatban, a divatban, és a megújuló energia terén is áttörést hozhat – derül ki a Advanced Sustainable Systems tudományos folyóiratban publikált tanulmányból. Pedig tényleg csak a „puszta véletlennek” köszönhető a felfedezése, mondják a British Columbia Egyetem kutatói.
De hogy történhet ilyen?
Philip Evans professzor, valamint Kenny Cheng doktoranduszhallgató épp egy laboratóriumi kísérletet végzett, hogy plazmával lehessen növelni a fa vízállóságát. Ez egy rutinkísérletnek számított, majd valami egészen váratlan történt.
Amikor az eljárást a fa sejtjeinek szabadon lévő végeire alkalmazták, azok elképesztően sötét fekete árnyalatot vettek fel. Ezen a ponton – részletezi az Interesting Engineering – a kutatók egyszerre voltak zavarodottak és izgatottak. Később a Texas A&M Egyetem fizikai- és csillagászati karának munkatársaival végezték el a sötét anyag méréseit. Ezekből kiderült: valóban egy elképesztő felfedezést tettek, mert ez az anyag gyakorlatilag az összes rá eső fényt elnyeli – több mint 99 százalékot. Ez a természetben különösen ritkán fordul elő, de még a fekete festék is csak 97,5 százalékot nyel el.
Érdekesség, de az anyag még azután is megőrizte a tulajdonságait, hogy egy elektronmikroszkópos vizsgálathoz bevonták arannyal. Szintén fontos tulajdonsága, hogy a hagyományos festékekkel ellentétben pigmentek sem szükségesek hozzá.
A Nxylon számos területen vetheti meg a lábát: a csillagászatban a képek tisztaságát javíthatják vele a szórt fény minimalizálásával, de talán a napelemek terén hozhatja el a legnagyobb áttörést – itt ugyanis kritikus fontosságú a minél több fény elnyelése.
A HVG szerint ezek mellett a luxuscikkeknél – ékszereknél, óráknál – is alkalmazhatják a minden korábbinál sötétebb anyagot. A Nxylon felfedezői most egy startupot szeretnének létrehozni, hogy kereskedelmi forgalomba hozhassák az anyagot.
A kutatók az új szuperfekete faanyag felhasználásával órák és ékszerek prototípusát fejlesztették ki. Fotó: UBC Forestry/Ally Penders