Hirdetés

Felújították Szentendrén a Regionális Környezetvédelmi Központ irodaépületét, a 375 millió forintos ökobarát beruházás nyomán az építmény gyakorlatilag nulla széndioxid kibocsájtással üzemel.

napelemben a legnagyobb hazai

napelemben a legnagyobb hazai

A 3 szintes irodaház a 70-es években épült, a fűtés, világítás évi 6 millió forint költséget emésztett fel. Mára a falak elöregedtek, ezért a szükséges felújításnál környezetbarát technológiát építettek be az enegriaellátásra. Ennek során napkollektorokat szereltek a tetőre, ezek szolgáltatják az épület áramszükségletét és működtetik a fűtést, légkondicionálást tápláló hőszivattyúkat. Mindez együtt lehetővé teszi, hogy az épület energia önellátó legyen, gyakorlatilag nem szorul semmilyen külső forrásra, ami egyedülálló modell Közép Európában. A beruházás a mai gázáron számolva 10 év alatt térül meg.

A napelemek által termelt változó mennyiségű villamos energia többletet az intézmény átadja az Elműnek, amennyiben hiány keletkezik, például borús idő esetén, az átadott, kölcsön mennyiséget visszakapja az áramszolgáltatótól. A tárolás ugyanis túl drága lenne. Az ésszerű áramfelhasználás érdekében olyan, érzékelőkkel kiegészített fénycsövek világítanak, amelyek önmaguktól szabályozzák a fénykibocsátást és ha üres a helység, maguktól kikapcsolnak. A WC-k pedig egy szagtalanító közbeiktatásával a lehúzásnál elpocsékolt vizet takarítja meg.


zöld környezetben zöld energia

zöld környezetben zöld energia

2008. június 27-én hivatalos avatási ceremónia keretében átadták a Közép- és Kelet-Európai Regionális Környezetvédelmi Központ (REC) kiemelten környezetbarát – zéró széndioxid kibocsátást célzó – konferenciaközpontját. A barna mezős beruházásként megépített konferenciaközpont, régiónkban egyedülálló épületként optimális esetben képes hosszú távon nullás energia egyenleggel működni.

A beruházás fő támogatója Olaszország Környezetvédelmi Minisztériuma. További támogatást nyújtott Izland, Lichtenstein és Norvégia az EGT mechanizmuson keresztül. (A beruházás egyike az elsőként megvalósult EGT projektnek, melynek hazai gazdája a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség!) A beruházás értéke nettó árakon számítva közel 2 millió euró. A technológiai beszállítók is komoly kedvezményeket biztosítottak az épület megvalósításához: Krüll-Ung Kft. – árnyékolástechnika, Oktoklima Kft. – hőszivattyúk, Philips Lighting – világítás, Rheinzink – épület-burkolás, Sanyo Hungary Kft. – napelemek, Sauter Automatika Kft. – épületautomatika.

Az éves átlagban elért nulla széndioxid kibocsátás ambiciózus célját tervezési technikák, automatizált rendszerek és a megújuló energiaforrások, a napenergia egyidejű alkalmazása teszi lehetővé.

Az épület hűtési, fűtési rendszereinek elektromos energiaellátását valamint a világításhoz és az egyéb készülékekhez szükséges elektromos áramot 140 fotovoltaikus napelem szolgáltatja. Ez a rendszer 29 kilowattos névleges teljesítményű. Amennyiben a megtermelt villamos energia nem fedezi az épület működéséhez szükséges forrásokat – például éjszaka vagy csúcsidőben –, a rendszer a hálózatról egészíti ki a szükségleteket. Cserébe többlet termelésekor az elektromos áram visszajut a hálózatba.

drága mulatság

drága mulatság

Az épületben alkalmazott hőszivattyúk a mélyebb talajrétegek állandó hőmérsékletét használják ki. A 12 darab talajba fúrt szondán keresztül lehet a hőenergiát kinyerni és hőszivattyúk segítségével hasznosítani. Ez a rendszer magas hatásfokot biztosít a hűtő- és fűtőrendszereknek valamennyi évszak folyamán. A megújult épületben két rendszer szolgáltatja a fűtést és a hűtést: az egyik a légbefúvásos, míg a másik mennyezeti fűtés és hűtés, melyek együttesen nagyon kellemes klímát biztosítanak a látogatók számára. A belső terek szellőztetését az automatika az épületben tartózkodó emberek létszámához igazítja. Ezek a megoldások rendkívül hatékonyak.

A rekonstrukció részeként új szigetelés és héjazat kialakítására is sor került az épület egészén, ezáltal minimalizálva a téli hő veszteséget a nyári elkerülendő hőnyereséget, valamint a természetes fény minél hatékonyabb kiaknázását.

A természetes fény kihasználását jelentősen megnöveli az a folyamatos ablakfelület, amely a falak felső felén fut végig. Ráadásul az ablakfelület egy kifelé és befelé egyaránt kialakított polc felett helyezkedik el, amely a fényes felülete által a belső terek felé tükrözi a természetes fényt. A nyári időszakokban a polc árnyékolóként is funkcionál a mozgatható és fix árnyékolókkal. A világítótestek erősségét fényérzékelők a természetes fény mennyiségének megfelelően vezérlik. A rendszer célja, a mesterséges fényforrások minél kisebb arányú alkalmazása.
A REC – mint a fenntartható fejlődéssel és a környezetünk védelmével foglalkozó nemzetközi szervezet – és partnerei az új épületet számos formában fogják használni. A hagyományos konferenciák mellett információs és demonstrációs központként és éghajlat változási centrumként fog működni.

A konferenciaközpont koncepció tervei Olaszországban készültek az Architetture Sostenibili csapata által, míg a kiviteli terveket a hazai Kima Studió készítette. A konferenciaközpont beruházásának olasz projektvezetője, Professor Federico M. Butera, vallja: hogy már most rendelkezünk az éghajlat változás hatásait csökkentő technológiákkal. Azonban vajmi kevés ezeket csak beépítenünk: a csúcstechnológiák igényeinek megfelelően meg KELL, változtassuk a viselkedésünket – ha tényleg valós változást akarunk.

A nagyságrendileg 2 millió eurós beruházás anyagi megtérülése csak néhány évtized távlatában prognosztizálható, azonban a pozitív klímavédelmi hatások már az átadás napjától érvényesülnek. A két konferenciaterem (120 illetve 80 fős kapacitás) a jövőben nem csak a REC saját rendezvényeinek ad otthont, hanem nyitva áll olyan cégek és szervezetek előtt is, amelyeknek környezettudatos profilja vagy CSR tevékenysége okán a REC Konferencia Központ egy adekvát választás, de az épület szakvezetés mellett nyitva áll majd szervezett csoportos látogatások céljára az iskolásoktól a mérnökhallgatókon keresztül minden érdeklődő szakember számára, ezzel is támogatva a zöld építészet térnyerését régiónkban.

————————————————————————————————————

A REC egy magyarországi központú, kiterjedt nemzetközi hálózatot működtető környezetvédelmi nemzetközi szervezet, melynek története egyidős a rendszerváltással. Tevékenységének meghatározó része a tágabban vett régiónkban található országok gyors gazdasági és társadalmi fejlődésének környezettudatos alapokon történő megvalósítását célozza, konkrét projektek támogatásával, segítésével. A REC tehát elsősorban egy katalizátor szerepet betöltő koordinációs központ, amelynek feladata a makro- és mikro szintű regionális stratégia folyamatos frissítése és összehangolása, illetve a különböző helyi környezetvédelmi projektigények felmérése, elbírálása és azok pénzügyi fedezetének előteremtése valamint elosztása.

A REC egy független, nemzetközi szervezet, amelyet az Európai Unió, az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország kormánya közösen hozott létre 1990-ben. Mára az alapító okiratát 29 ország és az Európai Unió írta alá. 200 munkatársa 17 országban dolgozik, a szervezet központja Szentendrén található. 1990 óta a REC több mint 120 millió euró értékben végzett el projekteket elsősorban Kelet-Európában, de tevékenysége részben kiterjed Ázsiára, Afrikára és Dél-Amerikára is.

Kapcsolódó anyagok:

Megújulóssá újul meg a REC központja

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás