Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter pénteken Gödöllőn írja alá osztrák, szlovén, horvát és szerb kollégájával azt a miniszteri nyilatkozatot, amely alapján előkészítik a Mura, a Rába és a Duna bioszféra rezervátum létrehozását.
Fazekas Sándor szerint a víz természeti ereje egyre inkább gazdasági erővé válik, a tiszta édesvíz kontinensek jövőjét képes meghatározni, így átgondolt tervezésre, magasan képzett szakemberekre, jól működő vízügyi igazgatóságokra, karbantartott csatornákra, zsilipekre, gátakra, tározókra van szükség ahhoz, hogy a víz valóban kincs legyen, ne pedig pusztító elem.
Magyarországon 2010-ben több csapadék hullott mint bármelyik évben a mérések kezdete óta, és az elvezető árkokba, csatornákba átemelt több mint 2,8 milliárd köbméter belvíz is rekordnak számít. Fazekas Sándor hangsúlyozta: a kormány az árvízvédelmet is központi kérdésként kezeli, ennek megfelelően 7,3 milliárd forint forrásból árvízvédelmi beruházások kezdődtek a Sajó völgyében. A beruházás keretében 8,7 kilométeres árvízvédelmi töltés, három szükségtározó és négy záportározó épül. A szakemberek elvégzik a Sajó, a Bódva és a Hernád kritikus szakaszainak mederkotrását is.
A belvízi problémák megoldására és az árvízi megelőző munkálatokra 4,6 milliárd forint áll rendelkezésre a Vidékfejlesztési Minisztérium költségvetésében – emelte ki a tárcavezető. A magyar uniós elnökség figyelmének középpontjában szerepel a európai Duna-stratégia is, amelynek kidolgozásában 14 ország vesz részt – ismertette a miniszter. Magyarország Szlovákiával közösen a vízgazdálkodás és a környezeti kockázatok kezelésében, Romániával együtt pedig az energia területén vállalt koordinátori szerepet – emlékeztetett Fazekas Sándor. A miniszter elmondása szerint hosszú távú cél, hogy a víz keretirányelv mentén Magyarország megvalósítsa az EU vízgyűjtő gazdálkodási tervét, így javítva a vízminőséget.
A magyar soros elnökség fontosnak tartja a szélsőséges vízügyi jelenségek kezelését is, és meg akarja nyerni az Európai Tanács támogatását ahhoz, hogy az Európai Unió 2012-ben elfogadandó átfogó vízpolitikai dokumentumában megjelenjen, hogy az éghajlatváltozás káros hatásai elleni küzdelemben nemzetközi együttműködésre van szükség – hangsúlyozta Fazekas Sándor.
A víz világnapjához kapcsolódóan rendezik meg a Magyar Tudományos Akadémiával közösen az “Európa vizeinek jövője” című szakpolitikai konferenciát. Péntektől pedig Gödöllőn tartanak informális ülést az Európai Unió környezetvédelmi miniszterei. A miniszter a világnap alkalmából átadta a Vásárhelyi Pál díjakat, a Sajó Elemér-emlékplaketteket, és miniszteri elismerő okleveleket is adományozott a kimagasló tevékenységet végző vízügyi szakembereknek.
Az ENSZ 1994-ben nyilvánította március 22-ét a víz világnapjává, az idei események mottója a “Víz a városokért – városok a vízért” gondolat.
Kapcsolódó anyagok: