Hirdetés

Biodiverzitás csúcstalálkozó – veszélyben a vonuló partimadarak

A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján újabb tizenhat vonuló partimadárfajt soroltak át magasabb fenyegetettségi kategóriába, mert egyes állományaik kétharmadukra zsugorodtak, miközben a becslések szerint a madárfajok hatvan százalékának csökken a világállománya. A most magasabb fenyegetettségi kategóriákba átsorolt partimadárfajok között van a sarlós partfutó, az ezüstlile és havasi partfutó is, melyek hazánk területén is rendszeresen átvonulnak.

A vonuló madarak védelmét segíti a madárgyűrűzés

A madárgyűrűzés alkalmazása csak nemzetközi összefogással lehetséges, amely mind a határon túli együttműködés, mind a tudományos eredmények révén segíti a vonuló madarak védelmét – mondta Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára az Európai Madárgyűrűzési Szövetség (EURING) konferenciájának megnyitóján Tatán.

Az óceánok és a tengeri környezet védelméért két szakember kapta idén a világ legrangosabb környezetjogi elismerését, az Elisabeth Haub-díjat

Az indoklás szerint az óceánok megőrzése iránti megingathatatlan elkötelezettségük és a biológiai sokféleségről szóló 2023-as ENSZ-megállapodás előmozdításában játszott fontos szerepük elismeréseként Rena Lee, Szingapúr nemzetközi jogi nagykövete és Kristina Maria Gjerde, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) nyílt tengeri vezető tanácsadója részült az Elisabeth Haub-díjban.

Szavazz a 2025-ös év rovarára!

Idén az Év Rovara verseny témája az ivari kétalakúság, tehát olyan fajokat jelöltek, melyeknél a hím és a nőstény egyedek megjelenése nagyon eltér egymástól. Ennek oka lehet a hímek közötti verseny vagy akár csak a praktikusság is. Ismerd meg a 3 jelöltet és szavazz december 6-a éjfélig a 2025-ös év rovarára!

Veszélyben a sünök – 10 év alatt 30%-kal csökkent az állományuk

Európa-szerte elterjedtek voltak a kistestű emlősök, de az urbanizáció miatt évről évre közelebb kerülnek a kihaláshoz. Az Emlőstani Szervezet arra kéri a kertes házban élőket, hogy figyeljenek arra, hogyan kertészkednek, mert a rovarirtó szerek megölik a sündisznók által fogyasztott rovarokat, és közvetlenül is megmérgezhetik a süniket. Az MME sünvédő tippjei.

A vörös mocsárrák meghódítja a Balaton környékét

Újabb idegenhonos tízlábú rákfaj jelent meg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén. A vörös mocsárrák világszerte az egyik leggyakoribb tízlábú rákfajjá vált a véletlen és direkt telepítések hatására.

Elstartolt a Pilisi Parkerdő legújabb természetvédelmi projektje

A Pilisi Parkerdő projektnyitó eseményen mutatta be a „Biodiverse City LIFE” című, a Fővárosi Önkormányzattal közös pályázati projekt keretében megvalósuló óbudai és nagytétényi, biodiverzitás-növelő természetvédelmi programjait.

Barát vagy ellenség? A nyilvánosság megmentheti a súlyosan veszélyeztetett hörcsögöt

A mezei hörcsög az egyetlen kritikusan veszélyeztetett emlősfaj Magyarországon, populációi tőlünk nyugatra erőteljesen megritkultak, vagy a kihalás szélére kerültek. Ennek ellenére hazánkban mezőgazdasági kártevőként számontartott konfliktusos faj, így az év egy részében legálisan gyéríthető az ország keleti felében. Az országos hörcsögfelmérés eredményei sikeresen hozzájárulhatnak a faj hosszú távú megőrzéséhez.

A lakosság és az önkormányzatok műfészkek, költőládák kihelyezésével segíthetik a településlakó, rágcsálópusztító baglyok költését

Magyarország tíz fészkelő bagolyfajából öt lakott területeken is él vagy kimondottan emberkövetőnek számít. Települési jelenlétük azért is fontos, mert ezek a madarak elsősorban kisrágcsálókkal táplálkoznak és fiókáikat is ezekkel etetik. Így biológiai úton segítenek kordában tartani a városokban is problémát okozó egereket és patkányokat.