Gazdaság helyben? Szövetkezetek, etikus vállalkozások, alternatív bankok

A rovat kizárólagos támogatója

Dátum: 2012. június 07. - 2012. június 08.

Helyszín: Magnet Bank székház, 1062 Bp. Andrássy út 98

URL: www.facebook.com/events/209618562492787/

A konferencia a gazdaság ökológiai és társadalmi fenntarthatósági kérdéseit elemzi, a helyi szintre összpontosítva. A fenntarthatóság követelménye mindenképpen szükségessé teszi a globális gazdaság szabályainak megváltoztatását, de azt is megköveteli, hogy a tisztes megélhetés, a jólét egy minimális szintje rendelkezésre álljon és a gazdasági aktivitás működjön a helyi szinten. A fenntartható gazdasági rendszerhez etikus banki tevékenységre, felelős üzleti szférára, társadalmi vállalkozókra, helyi pénzre és számos egyéb, a főáramú, pénzügyi szempontok által vezérelt globális üzleti világhoz képest alternatívnak címkézhető kezdeményezésre van szükség. Közös jellemzőjük, hogy értékalapú célokat követnek, figyelembe veszik a tevékenységük szélesebb társadalmi és ökológiai környezetét, valamint hogy az emberek együttműködését és önszerveződését támogatják, ahelyett, hogy kizárólagosan a haszonszerzésre összpontosítanának.
A konferencia célja kettős.
Egyrészről áttekintjük majd az alternatív gazdaság helyzetét nemzetközi szinten és a magyarországi kontextusban, valamint, mivel 2012 a Szövetkezetek Nemzetközi Éve, a konferencia kiemelt figyelmet szentel majd a szövetkezeteknek, és potenciális szerepüknek a fenntartható helyi gazdaságban. Az előadók gyakorlati szakemberek, civil aktivisták, döntéshozók és kutatók Magyarországról, Svájcból, és
Spanyolországból.

Program

2012.06.07. Csütörtök

09:30-11:00 Megnyitó
Boda Zsolt,Védegylet
Szabó Vincze, Phd hallgató, Degrowth (Nemnövekedés) mozgalom
Pablo Ascasíbar, Agresta szövetkezet, Spanyolország

11.00-11:30 Szünet

11:30-13:00 Szövetkezetek működési környezete Magyarországon
A rendszerváltás után új típusú szövetkezetek jelentek meg Magyarországon, azonban sokan még mindig a termelő szövetkezeteket értjük ez alatt. Mit jelentenek az új típusú szövetkezetek? Milyen a jogi szabályozása az új szövetkezeteknek Magyarországon, és mennyire mozdítja ez előre működésüket? Milyen programok, finanszírozási források segítik ezeket és mennyire, hatékonyak ezek a támogatási rendszerek? Milyen szabályozás, vagy támogatási politika lendíthetné fel a szövetkezetek elterjedését?
Skultéti Vilmos, Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft, ügyvezető
Németh László, Szociális Szövetkezetek Országos Szövetsége, elnök
Patay Vilmos, Fidesz, Országgyűlési képviselő
Moderátor: Kovách Eszter, Védegylet

13:00- 14:00 Ebéd

14:00- 15:30 Agrárszövetkezetek
Nincs még egy szektor a magyar gazdaságban, ahol a szocialista korszak öröksége nyomasztóbb lenne az együttműködés tekintetében, mint a mezőgazdaság. A korábbi termelőszövetkezetek hatalmas kapitalista nagyüzemekké alakultak. Korábbi tagjaik küszködnek a gazdálkodással, egyrészről a kis üzemméretből származó tőkehiány, másrészt az értékesítési nehézségek satujába szorítva. Mégis, egy általános szövetkezésellenes érzelem megakadályozza például a gépkörökkel történő ésszerű gépesítést vagy a gazdálkodók alkuerejének javítását a beszerzési, illetve értékesítési szövetkezetek révén. Sikeres kezdeményezéseket, ismerhetünk meg különböző szektorokból,és szakemberekkel vitatjuk meg a mezőgazdasági szövetkezetek sorsát érintő aktuális gazdasági és szabályozási kérdéseket.
Dr. Szabó Zoltán, Hangya Együttműködés
Csizmadia György, BOTÉSZ
Bedő Tibor, Pacsai Baromfifeldolgozó Szövetkezet
Moderátor: Sarbu- Simonyi Borbála, Védegylet

15:30-16:00 Kávészünet

16:00- 17:30 Munkahelyteremtés helyben
Képes lehet-e egy település önmagában megoldani a munkanélküliség problémáját? Amennyiben igen hogyan lehet ezt elérni? Sikerek és kudarcok Magyarország különböző részeiről.
Nótár Zoltán, Igrici Kertészet szövetkezet
Sztolyka Zoltán, Rozsály, polgármester
Dr. Virányiné Dr. Reichenbach Mónika, Pázmánd , polgármester
Pajer Kristóf, Megyer, polgármester
Moderátor: Csurgó Dénes

2012.06.08. Péntek

09:30-11:00 Társadalmi integráció és társadalmi vállalkozások
Az elmúlt 10 évben Magyarországon is megjelentek azok a kezdeményezések, amelyek valamilyen tudatosan tervezett üzleti tevékenységet folytatnak, azonban a profitjukat társadalmi célokra fordítják. Hátrányos helyzetűeket foglalkoztatnak, vagy valamilyen szociális tevékenységre fordítják bevételüket. Mitől szociálisak ezek, és mennyire tudják összehangolni a piaci működésmódot a
fenntartható tevékenységekkel? Valóban lehet egy vállalkozás szociális és gazdaságilag fenntartható egyszerre?
Vízkelety László, Adománybolt, Közösségi Szociális Szövetkezet
Bodnár Ágnes, Kék Madár Alapítvány
Varga Erika, Romani Design Szociális Szövetkezet
Jakab Áron, Fruit of Care
Moderátor: Soltész Anikó, vállalkozásfejlesztési szakértő

11:00-11:30 Szünet

11:30-13:00 Helyi gazdaság erősítése, lokális pénzügyi rendszerek
Az úgynevezett helyi pénzek, lokális fizetőeszközök általában kiegészítőként működnek a gazdaságban. Ezek a helyi pénzek önmagukban nem tudják fenntartani a gazdaságot, azonban erősíthetik az igényt a helyi termékek megvásárlására. Mennyire sikeresek, hány embert
képesek ezek elérni Magyarországon és Svájcban?
Bódis Krisztián, Hungaropiac
Leitold László, Balatoni Korona
André Meilland, SEL (Système d’échanges local), Svájc
Moderátor: Boda Zsolt, Védegylet

13:00-14:00 Ebéd

14:00-16.00 Alternatív bankok, alternatív finanszírozási formák
Az etikus bankolás jelentősége, hogy valami olyasmibe fektessünk be, aminek tudunk a hátteréről. Mitől etikusabbak ezek a bankok a többinél, és hogyan működnek?
Molnár Csaba, Magnet Bank
Alberto Aniz Diaz, Banca Cívica, Spanyolország
Kapitány Ákos, Tanácsadók a Fenntartható Fejlődésért
Béres Tibor, Autonómia Alapítvány
Éliás Csaba, Pátria Takarékszövetkezet alelnök ügyvezető, Ökotakarék modell
Moderátor: Boda Zsolt, Védegylet

Az esemény a Svájci Hozzájárulás Testvértelepülési és Partnerségi Programja, valamint az Európai Unió támogatásával valósul meg. Az eseményen elhangzottak nem tekinthetők az Európai Unió hivatalos állásfoglalásának.
 


Jelentkezés: A konferencián való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött! Részvételi szándékát kérjük, jelezze június 6.-án, szerdán 20.00 óráig a simonyib@vedegylet.hu címen, vagy a 06 1 279 1596-os faxszámon. Vidéki résztvevőknek keretünk erejéig szállást, és útiköltség-térítést is tudunk biztosítani, azonban ezt külön kérjük jelezni a fenti elérhetőségeken. Ennek alapján részletes tájékoztatást nyújtunk a költségtérítés adminisztratív feltételeiről (kiküldetési rendelvényhez szükséges adatszolgáltatás, jegyről ÁFÁs számla bekérése, stb.) 
Regisztrációs lap
„Gazdaság helyben? Szövetkezetek, etikus vállalkozások, alternatív bankok” Időpont: 2012. június.7-8, csütörtök-péntek
Helyszín: Budapest, Magnet Bank székház, 1062 Bp. Andrássy út 98

Név: ………………………………………………………………………………………………….
Szervezet: ……………………………………………………………………………………………….
Elérhetőség (telefon, email): ………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………
A rendezvényen részt vevőknek a rendelkezésre álló keretünk erejéig térítésmentes szállást, valamint útiköltség-visszatérítést biztosítunk.

Igényt tartok szállásra a következő napokon (kérjük jelezni): ………………………………………………
Igényt tartok útiköltség-térítésre:
Az eseményen történő részvételemet kötelező szaktanácsadói továbbképzésként szeretném beszámíttatni:

A kitöltött regisztrációs lapokat kérjük a simonyib@vedegylet.hu emailcímre, vagy a 06 1 279 1596-os faxszámra visszaküldeni.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás