Képzés az önellátó kiskerti gazdálkodásról
Dátum: 2011. július 18. - 2011. július 21.
Helyszín: Máriahalom, Biofalu, Vendégház
Az Öko-forrás Alapítvány Önképzőköre 3 napos nyári tábort szervez régi és új tagjainak a nyár közepén, 2011. július 18-21. között, az önellátó kiskerti gazdálkodásról. A tábor célja, hogy hasznosítható, gyakorlati tudáshoz jussunk az önellátó kiskerti gazdálkodás területén és bepillantást kapjunk a hazai tájfajták, régen honosult fajták megőrzésének jelentőségéről és fenntartásának követhető, jó példáiról.
ELŐADÓK:
Zöldségeskert: Dr. Holly László
Gyümölcsös: Dr. Szabó Tibor
Baromfiudvar: Dr. Szalay István tervezett előadását Dr. Bódi László tartja meg
Vendégünk lesz a tábor egész lebonyolítása alatt Dr. Arya Bhushan Bhardwaj ayurvedikus orvos, a közösségépítés gyakorlati alkalmazója, a gandhista erőszakmentes gondolkodás és életmód utazó tanára -Előadásait angol nyelven, tolmácsolással tartja meg.
GYAKORLATI TUDNIVALÓK:
Időpont: a tábor július 18. hétfőn este kezdődik és 21-éig, csütörtök, délutánig tart
Helyszín: Máriahalom, Biofalu, Vendégház
Szállás, étkezés:
– szállás a vendégházban 2-5 ágyas fürdőszobás szobákban
– a reggeli és a vacsora elkészítését közösen végezzük
– vegetáriánus ebédet kapunk a vendégházban
Költségek:
– költség hozzájárulás az előadók és segítők költségeihez személyenként a teljes programra 10.000 Ft
– szállás 3 éjszakára összesen (3 x 2.500 Ft/éjszaka) 7.500 Ft
– étkezés: a reggelit és a vacsorát saját termésből hozott és kisebb részben helyben beszerzett friss élelmiszerekből közösen készítjük. A nem kötelező, de javasolt közös ebéd 3 napra (3 x 1.500 Ft/nap) 4.500 Ft.
– 1 napi részvételi költség hozzájárulás 4.000 Ft
– a teljes program költség hozzájárulás 10.000Ft + szállás 7.500 Ft + ebéd
Jelentkezés e-mailben és a költség hozzájárulás befizetésével történik
az alapítvány bankszámlaszáma: BudapestBank 10104105-02141600-01003004
A táborról további információkat Bordás-Varga Nóra tud adni a bvn@t-online.hu e-mailcímen és telefonon: 06/ 30 511 8552
A tervezett szakmai program:
– július 18. hétfő du. 4-től érkezés, szállás elfoglalása, vacsora, bemutatkozás
– július 19. kedd zöldségeskert tervezése, talajmunkák, magfogás, vetőmagtárolás előadó: dr. Holly László
– július 20. szerda gyümölcsös telepítése helyi fajtákból, talajmunkák, szaporítás, növényvédelem előadó: dr. Szabó Tibor
– július 21. csütörtök baromfiudvar a kiskertben előadó: dr. Bódi László
Kísérőprogram: – Július 19-21
dr. Arya összesen 3 előadást tart Gandhi gazdaságpolitikájáról, közösségépítésről, életvezetésről, egészségről
Az előadókról:
– Dr. Holly László a tápiószelei Növényi Diverzitás Központ (korábbi nevén Agrobotanikai Intézet) igazgatója, az Öko-forrás Alapítvány kurátora
A Növényi Diverzitás Központ teljes körû növényi génmegõrzési tevékenységet végez, így ellátja a hazai kultúrnövény génforrás-megõrzés bázisintézményi feladatait, a haszonnövények génforrásainak genetikai tartalékként történõ megõrzését, végzi a szántóföldi és zöldségnövény, valamint a hazai kultúr- és természetes flóra genetikaierõforrásainak felkutatását, felmérését és gyûjtését, különös tekintettel a magyar tájfajtákra és a hazai flóra mezõgazdasági és élelmezési szempontból fontos elemeire. Gondoskodik a ritka és kipusztulással fenyegetett hagyományõrzõ szántóföldi és zöldségnövényfajták és tájfajták fenntartásáról és szaporítóanyaguk elõállításáról. Dr. Holly László teljes pályafutása a tápiószelei gyűjteményhez kötődik. 1964-ben kezdett az Országos Agrobotanikai Intézetnél dolgozni mint növénykórtanos. A Birminghami egyetemen végzett tanulmányok után, 1975-ben került az Intézet Introdukciós és Génbank osztályára azóta a tápiószelei génbank gyűjteményben dolgozik különböző beosztásokban. 1985 és 1990 között a Száraz Területek Nemzetközi Kutató Központjában (ICARDA, Aleppo, Szíria) dolgozott, ahol lehetősége nyílott az európai kultúrnövények elsődleges géncentrumában tapasztalatokat szerezni. Tudományos kutató, nemzetközi és hazai testületek tagja, a Növényi Génbank Tanács elnöke.
– Dr. Szabó Tibor az Újfehértói Gyümölcstermesztési Kutató és Szaktanácsadó Kht. nyugalmazott igazgatója, az Öko-forrás Alapítvány kurátora. Az Újfehértói Kutató Állomás 1949-ben hozta létre az akkori agrárkormányzat azzal a céllal, hogy a térségben koncentrálódott gyümölcstermesztés problémáinak megoldásához segítséget nyújtson. Az ország észak-keleti részén terem a magyar gyümölcs több, mint 50 %-a.
Dr. Szabó Tibor 1966-ban került a kutató állomásra, ahol jelenleg is dolgozik tudományos főmunkatársként. Ő vezeti a fajtakutatással foglalkozó munkacsoportot (8 fő). Főleg alma és meggy gyümölcsfajok nemesítésével, szelekciójával és fenntartásával foglalkozik. Az elmúlt évtizedek alatt közreműködött 41 államilag elismert gyümölcsfajta honosításában, nemesítésében.
A földművelésügyi kormányzat az állomást jelölte ki az alma-, körte-, birs- és naspolya génbank fenntartásával kapcsolatos feladatok elvégzésére, mely a későbbiekben kibővült a meggy, szilva, dió és köszméte (egres) gyümölcsfajokkal. Jelenleg 2294 db tétel megőrzéséről, azonosításáról, ápolásáról a nemzetközi kötelezettségek teljesítéséről gondoskodik. Az újjáalakult Génbank Tanács Gyümölcságazatának vezetője.
Az elmúlt években felépült és elkezdte tevékenységét a „Biológiai alapok laboratóriuma”, ahol az állomás, illetve más megbízók fajtáinak vírusmentesítése, mikroszaporítása és bázisanyag előállítás folyik. A közel 10 éve megépült ULO- rendszerű hűtőházhoz négy külön szabályozható kis kamra kapcsolódik, ahol a fajták optimális szüreti idejét és tárolhatóságát korszerű módszerekkel határozzák meg. Mindkét laboratórium programvezetői teendőit ellátja.
Feladatai közé tartozik a térségben létesülő gyümölcsültetvények helyének ökológiai alkalmasság szempontjából történő vizsgálata.
– Dr. Szalay István Kisállattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet igazgatója, az Öko-forrás Alapítvány kurátora
Az 1897-ben Gödöllőn alapított KÁTKI Magyarország egyik legrégibb, ma is működő agrárintézménye. Jogelődje az 1897-ben létrehozott Magyar Királyi Baromfitenyésztő Telep és az 1899-ben létesített Méhészeti Gazdaság.. 2010-től a Vidékfejlesztési Minisztérium felügyeletével működő KÁTKI ismét önálló intézményként végzi a Kárpát-medence tradicionális haszonállatainak megőrzését és fenntartható hasznosítását, a kapcsolódó kutatási és oktatási tevékenységet és legveszélyeztetettebb haszonállatfajtáink – köztük a régi magyar baromfifajták – nemzetközi hírű génbanki munkáit. Szalay István 1991-2000 után 2010-től ismét a KÁTKI igazgatója, igazgatótanácsi tagja a haszonállatok génmegõrzésének nemzetközi képviseletére alakult Rare Breeds International tudományos szervezetnek. 1994-és 2000 között ellátta a FAO Kelet- és Közép-európai háziállat-génmegõrzési programjának magyarországi koordinátori teendőit. 1997-től a Magyar Kisállatnemesítők Génmegőrző Egyesülete (MGE) alapító elnökeként irányítja valamennyi régi magyar baromfifajta országos génmegőrzési és tenyésztési koordinációs tevékenységét.
Dr. Szalay István külföldi útja miatt előadását kollégája, Dr. Bódi László tartja meg.
– Dr. Bódi László Kisállattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet tudományos főmunkatárs, oktatási koordinátor
Bódi László 2002-től a KÁTKI tudományos főmunkatársa, korábban a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen (ma Szent István Egyetem) dolgozott, a régen honosult babati magyar nemesített lúd tenyésztőjeként. Az egyetemi oktatásban is részt vett, több szakdolgozat konzulense. A KÁTKI-ban folyó oktató munka (graduális, posztgraduális és doktori képzés) koordinátora, több egyetemi tantárgyban óraadó. Jelenleg elsősorban a termékminőség és az etológia/állatjólét területén folytat kutatásokat. Tagja a Magyar Kisállatnemesítők Génmegőrző Egyesületének (MGE) és a haszonállatok génmegőrzésének nemzetközi képviseletére alakult Rare Breeds International tudományos szervezetnek.
– Dr. Arya Bhushan Bhardwaj ayurvedikus orvos, a gandhista erőszakmentes gondolkodás és életmód utazó tanára, a közösségépités gyakorlati alkalmazója.