A rovat kizárólagos támogatója

Gyakorlati kérdések és tudományos válaszok a hidrobiológiában

Dátum: 2021. október 06.

Helyszín: Tihany

Idén LXII. alkalommal kerül megrendezésre a Hidrobiológus Napok Tihanyban Balatoni Limnológiai Kutatóintézetében október 6-8. között. Magyarország hidrobiológusainak a legnagyobb hazai seregszemléje, melynek ez évi központi témája: „Gyakorlati kérdések és tudományos válaszok a hidrobiológiában”.

Ha megkérdeznék tőlem, hogy mivel foglalkoznak a hidrobiológusok, azt válaszolnám, hogy a hidrobiológusok mindennel foglalkoznak, ami víz. De ez nem nagyképűség, hanem ennek a csodálatos, és összetett rendszernek a jellegéből fakadó követelmény.

Hiszen a víz alapvető fontosságú, mert sajátosságainál fogva biztosítja az élőlények létfeltételeit, és egy olyan környezeti elem, amit a társadalom soha nem nélkülözhet fennmaradásához és sikeres működéséhez. A folyókban, tavakban és a felszín alatti vizekben elforduló édesvíz a Földön található vizeknek csak 1 %-a, ezért ez a rendkívül törékeny és sérülékeny rendszer védelemre szorul. De egy rendszert csak úgy lehet hatékonyan védeni, ha ismerjük a rendszer elemeit, szerkezetét és működését.

Ha vízparton sétálunk, már elsőre észrevesszük, hogy a vizek eltérőek. Egészen másként néz ki Balaton, mint egy erdei pocsolya, és persze a Duna is különbözik jellegében egy rohanó pataktól. A különböző típusú vizeket eltérő élőlények lakják, ezek az élőlények közösséget alkotnak, melyek jellemzik az adott vízteret. Az közösségek nagyon jó indikátorok, hiszen szerkezetükben bekövetkező átalakulással hamar reagálnak a környezetben bekövetkező változásokra. Ha észrevesszük a közösségekben bekövetkező változásokat, gyorsan ki tudjuk deríteni mi változott a környezetükben, és sikerülhet beavatkozni úgy, hogy ne romoljon vizeink minősége, ami összességében az emberi társadalom javára válik. Hogy megfelelő módon tudjunk beavatkozni, ahhoz szakemberek sokaságának az összehangolt munkája szükséges. Van egy megfigyelő hálózat kiépítve hazánkban, ahol biológusok vizsgálják az élőlényközösségeket, és tapasztalják a közösségben bekövetkező változást. Kutatóbiológusok kutatási eredményeire támaszkodva, a vízügyi igazgatóságok szakemberei képesek olyan beavatkozásokat tervezni, amelyek végrehajtásával javulhat vizeink állapota. A Nemzeti Parkok szakemberei pedig a természetvédelmi területeinken óvják a vizeinket, hogy minél kisebb eséllyel történjen, olyan szennyezés, amely rontja vizeink állapotát.

A Föld klímája vészes ütemben változik, aminek következtében vizeink mennyiségi viszonyai és minőségi jellemzői is rövid időn belül megváltoznak. Ez fontos, hiszen a vízi ökoszisztémákat szolgáltatásként vesszük igénybe a gazdasági, társadalmi és kulturális igényeink kielégítésére. A vizek változása ezért közvetlenül és drasztikusan fog hatni a társadalmunkra. Erre fel kell készülnünk. A hidrobiológusok legnagyobb globális és hazai kihívása, annak feltárása, hogy a klímaváltozás hatásait a vizeink mennyiségi és minőségi viszonyaira valamint a vízi élőlényközösségekre minél pontosabban megbecsüljék. Minél pontosabb a becslés, annál pontosabb és költséghatékonyabb beavatkozásokat lehet tervezni a vizeink védelme érdekében. A pontos becslésen az életminőségünk múlhat a következő 100 évben, ez tehát nem kis feladat és nem kis teher, de jelenleg ez a mi elsődleges feladatunk.

A Hidrobiológus Napok a magyar hidrobiológus élet egyik legrégebbi, 1957 óta létező fóruma, melynek elsődleges célja az édesvizek hidrobiológiai kutatási és gyakorlati eredményeinek bemutatása és megvitatása. Szándéka szerint összefogja a hazai hidrobiológiával foglalkozó élvonalbeli kutatókat, és a gyakorlati megoldások területi szakembereit. A konferencia fő feladata kettős: Egyrészt, hogy a kutatók kutatási eredményeiről minél hamarabb tájékozódjanak a gyakorlati szakemberek, másrészt, hogy a gyakorlati szakemberek bemutassák a kutatóknak az eredményeiken alapuló beavatkozások tényleges hatásait a vízi rendszerekben. Érkeznek általában előadók a Magyar Tudományos Akadémiáról, a Felsőoktatásból, Vízügyi Igazgatóságokról, a kormányhivatalok Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályáról és a Nemzeti Parkok Igazgatóságáról is, ezáltal biztosítottnak tűnik a témák sokszínűsége. Az idei Konferencián 4 plenáris előadás, 40 tudományos előadás, és további 14 kis előadás hangzik majd el a közel 100 fős szakmai közönség előtt.

Az idei konferencián előadást tart Láng István az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója, Erős Tibor, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet Igazgatója, Tirják László, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatója, és B-Béres Viktória, fiatal kutató.

A konferencián szó lesz a 2019-es nagy balatoni algavirágzásról, állatok által végzett magterjedésről, a Velencei tóról, távérzékelési módszerekről, a felszíni vízfolyásaink állapotáról és még számos izgalmas a civileket is érintő kérdésről.

RÉSZLETES PROGRAM >>>

Szeretnénk a tudományos eredményeinket bemutatni a társadalomnak és szakmánk rejtelmeibe bepillantást nyújtani az embereknek, amihez nagy segítség lenne a média közvetítése.

A konferencián részt vevő vezető kutatók szívesen válaszolnak a média képviselőinek kérdéseire.

Amennyiben a felhívás felkeltette érdeklődését az esemény iránt, kérem, keressen a fenti e-mailen (boda.pal@ecolres.hu), vagy telefonon 06/20-399-74-27, készséggel állok rendelkezésére.

A Hidrobiológus Napok rendezői nevében,

Köszönettel és Tisztelettel,

Dr. Boda Pál
ÖK VÖI főmunkatársa
Magyar Hidrológiai Társaság
Limnológiai Szakosztályának titkára

boda.pal@ecolres.hu

06-52-509200(11633), 06-20-399-7427

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás