Hirdetés
greenfo/MTI

Brazíliában az üzleti érdek ismét győzedelmeskedett a természet-, az őslakos- és a tájvédelem felett. A kormány ugyanis megszüntette egy fél magyarországnyi kiterjedésű amazonasi terület védettségét, hogy ott bányászati tevékenységet lehessen folytatni.

Az egyebek között aranyban gazdag 46 ezer négyzetkilométeres terület, Renca az észak-brazíliai Amapá és Pará államokban fekszik – írta a BBC News. A helyi kormány szerint Michel Temer brazil elnök rendelete ellenére a terület mindössze nagyjából 30 százalékán lehet majd bányászni, ami azt jelenti, hogy a kitermelés nem fogja érinteni a korábban is védett erdőségeket és az őslakosok földjeit. "Az intézkedés célja, hogy új beruházásokat csalogassunk a területre, növelve az ország bevételeit és új munkahelyeket teremtve, miközben mindvégig szem előtt tartjuk a fenntarthatóságot" – húzta alá közleményében a helyi bányászati és energiaügyi minisztérium.

Randolfe Rodrigues ellenzéki szenátor szerint azonban ez a lépés a "legnagyobb támadás az Amazonas ellen az elmúlt 50 évbem". Maurício Voivodic, a Természetvédelmi Világalap (WWF) brazíliai részlegének vezető munkatársa a múlt hónapban arra figyelmeztetett, hogy a bányászat beindulása "jelentős demográfiai változásokat, erdőirtást, a vízforrások elpusztítását, a biológiai sokféleség elsorvadását és a földek miatti konfliktusokat" eredményezheti.

"Amennyiben a kormány ragaszkodik ahhoz, hogy megnyissa ezeket a területeket a bányászat előtt anélkül, hogy megvitatná a szükséges környezetvédelmi intézkedéseket, akkor nemzetközi felháborodással kell szembenéznie" – jegyezte meg közleményében a WWF.

 

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás