Családi nap a Jókai-kertben

A rovat kizárólagos támogatója

Dátum: 2012. szeptember 15.

Helyszín: Jókai-kert Budapest XII. ker., Költő u. 21.

Családi nap a Jókai-kertben a Kulturális Örökség Napja alkalmából 2012. szeptember 15-én 10.00 – 18.00 óráig

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI), a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) és a Keve András Madártani és Természetvédelmi Szakkönyvtár (KÖNYVTÁR) szervezésében sok érdekes programot kínálunk, amelyek segítségével bemutatjuk a Jókai kertet, az itt működő szervezetek munkáját, a Jókai Mórhoz kapcsolódó kultúrtörténeti emlékeket és a kert természeti értékeit.

Folyamatos programok (10 – 18 óráig)
• Standokon ismerkedés a PIM, MME, DINPI munkájával, termékeivel, vásárlási lehetőség
• Pontszerző játék minden standnál PIM, MME, DINPI
• Madárbarát mintakert tanösvény bemutatása (30 percenként) MME
• Madárbarát kert program eszközeinek, működésének bemutatása a standnál MME
• Jókai kerti mesterséges költőodúk őszi nagytakarítása MME
• Madárgyűrűzési bemutató MME
• Élő madarak bemutatása MME
• Plakátkiállítás MME
• Filmvetítések a Pavilonban (Kígyók arisztokráciája, Parlagi sas védelem Magyarországon, Ketten egy fészekben, Túzokvédők, Jókai Mór és a Csigák regénye, Pál-völgyi-barlang, Természetlesen a Dinnyési-fertőn, A Sas-hegy és a város, A Duna-Ipoly Nemzeti Park) PIM, MME, DINPI
• Preparált madarak gyűjteményének bemutatása a Pavilonban MME
• MME Bolt MME
• A könyvtár történetének, működésének és használatának ismertetése KÖNYVTÁR
• Könyvritkaságok kiállítása KÖNYVTÁR
• Magyar és külföldi természetvédelmi és ornitológiai folyóiratok bemutatása (különös tekintettel az 1894 óta folyamatosan megjelenő Aquila c. évkönyvre) KÖNYVTÁR
• Környezetbarát büfé

Időponthoz kötött programok
10:00 Szakvezetés a Jókai kertben (felnőtteknek) DINPI
Tárlatvezetés a Jókai Mór a Svábhegyen című kiállításon PIM
11:00 Szakvezetés a Jókai kertben gyerekeknek és családoknak. DINPI
„Jókai madarai” aszfaltrajzverseny kezdődik (13:00-ig). MME
„Jókai kora” – előadás a juharfa alatt Jókai Mórról PIM
12:00 Tárlatvezetés a Jókai Mór a Svábhegyen című kiállításon PIM
13:00 Szakvezetés a Jókai kertben felnőtteknek DINPI
Aszfaltrajzverseny eredményhirdetése MME
14:00 Tárlatvezetés a Jókai Mór a Svábhegyen című kiállításon PIM
15:00 Szakvezetés a Jókai kertben gyerekeknek és családoknak DINPI
16:00 Tárlatvezetés a Jókai Mór a Svábhegyen című kiállításon PIM

Játszóházak
• MME játszóház: pl. egerészölyv fióka készítése kártolt gyapjúból, madárfészkek, preparált tojások megfigyelése
• DINPI játszóház: élményfal, különböző élőhelyek lakói, kvíz
• PIM játszóház: Jókai korabeli ruhákba beöltözési lehetőség, kvíz
• Könyvtár játszóház: könyvtárban keresési feladatok, élőhely-élőlény párosítás, kvíz

Megközelítés
A Széll Kálmán tér – Várfok utcából induló 21 vagy 21A jelzésű buszokkal a Költő utcai megállóig, vagy a Fogaskerekű vasúttal a Városkút megállóig kell utazni.

További információ:
Karlné Menráth Réka, 30/663-4669
www.dunaipoly.hu
 
A belépés ingyenes.

Jókai-kert Természetvédelmi Terület

A svábhegyi kert az irodalomkedvelők és a természetvédők számára is fontos kiindulási pont. Fák, szobrok, épületek és egy irodalmi kiállítás őrzi az egykori tulajdonos, Jókai Mór emlékét. A park évtizedek óta otthont ad a természetvédelem állami és civil intézményeinek, természetvédelmi könyvtárnak, kőparknak, odú- és madárkiállításnak is.

Az 1853-ban vásárolt birtokot Jókai halála után második felesége, Nagy Bella gondozta. A területet 1922-ben eladta, s több tulajdonosváltás után államosították. A háborúban megsérült, elhanyagolt villát elbontották, helyére a 60-as évek közepén a Magyar Madártani Intézet székháza került. A park épületei közül egyedül a présház maradt meg Jókai korából. A kertben 1954-ben nyílt meg a Petőfi Irodalmi Múzeum Jókai Emlékszobája, amelyben irodalmi kiállítás emlékezik meg az író munkásságáról. Az egykori nyaraló helyén álló kétszintes kőépületben jelenleg a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Keve András Madártani és Természetvédelmi Szakkönyvtár található.

Az 1974-ben alapított Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 1985 óta működik a Jókai Kert belső útjának végén található, vadszőlővel befutatott épületben. A civil szervezet központi irodája mellett itt található a Természetbarátok boltja is a madár- és természetvédelem kellékeinek széles tárházával. A Jókai kert igazi madárparadicsom, odúkkal, etetőkkel és itatókkal, valamint a látogatókat tájékoztató Madárbarát kert információs táblákkal.

A kert Jókaihoz kötődő nevezetességei: a kerti kőpad, ahol Jókai szívesen dolgozott, Róna József Anakreon című szobra, mely az író arcvonásait őrzi, az író ültette, terebélyes juharfa, és a présház, amelyben 2011 ősze óta a Petőfi Irodalmi Múzeum új irodalmi kiállítása található. Hajdan a tornácos lakóház elé gyűjtött, sok gondoskodást kívánó, különleges rózsafajtái Jókai svábhegyi birtokának ékességei voltak. Ma az irodaház előkertjében az új ültetésű rózsakerttel idézzük fel ennek emlékét. A lejtőn telepített szőlőjét az író még a nagy filoxéra járvány idején is megóvta. A lejtőn és a présház előtt (a hajdani időket idéző) újraültetett szőlőtőkék fogadják a látogatókat.

A kertben található Kőpark tanösvényt végigjárva 440 millió éves időutazást tehet a látogató. A kőzetek tulajdonságait, kialakulásuk körülményeit részletesen ismerteti a Kőpark tanösvény című füzet, amely beszerezhető a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Zöld Pont irodájában. A látogatókat a Jókai-kert egyedülálló kultúrtörténeti jelentőségét hangsúlyozó, színvonalas információs táblák fogadják, a jellegzetes növényeket névtáblák ismertetik, aki pedig elfáradt, megpihenhet a park ösvényei mentén elhelyezett padokon.

A Jókai-kert nyitva tartása:
Április 1-től október 15-ig: 8:00-19:00-ig
Október 16-tól március 31-ig: 8:00-16:30-ig
Kérjük, hogy a kertbe kutyát ne hozzanak be!

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás