Hirdetés
Forrás: PontVelem

A környezettudatos gyermeknevelés érdekében különleges programot indított általános iskolák számára a PontVelem Nonprofit Kft. A program egy komplex használtelem-gyűjtő verseny diákoknak és iskoláiknak. A tanév során a diákok az egyéni elemgyűjtő dobozukba a veszélyes hulladéknak számító használt elemeket gyűjtötték, a gyűjtött mennyiségtől függően pontokat kaptak, amikből egyéni és közösségi ajándékokat vásárolhattak.

Sajnos tényként kell kezelnünk, hogy nem fordítunk kellő figyelmet arra, hogy a használt elemek károsan hatnak környezetünkre, amennyiben ellenőrizetlen körülmények között kerülnek a természetbe. Ha a kidobott elemek külső burkolata megsérül, a szárazelem alkotóelemei, főleg a nehézfémek, a környezet nedvességével érintkezve kioldódhatnak, és az oldatok a talajt, a talajvizet szennyezhetik. A használt elemek jelentős részét a használók – bár ez mindenki számára kötelező – még ma sem az erre szolgáló edényekbe dobják, így a kommunális hulladékkal együtt az égetőkbe kerülve szennyezi a levegőt, illetve a hulladéklerakókban a talajvizet. Ma környezetvédelmi szempontból már az egyetlen elfogadható megoldás, ha az elemeket az elkülönített gyűjtés és szétválogatás után az erre szakosodott szervezet, a RE’LEM újrahasznosíttatja.

A használtelem-gyűjtő program célja környezetünk megkímélése a használtelem-hulladék káros hatásaitól. E cél elérése érdekében a PontVelem programja a legfogékonyabb korosztályt, a 6-15 éves diákokat célozta meg. A programnak köszönhetően az iskoláskorú gyermekek mellett a szülők és a családtagok is jobban odafigyelnek környezetünk megóvására.

A program az előző években az országszerte 30 ezer gyűjtőhellyel rendelkező Re’lem Nonprofit Kft. által korábban szervezett versenyekre épül, azt fejlesztette tovább. A versenyhez ebben a tanévben közel 600 iskola tízezer diákja csatlakozott és egy év alatt 75 tonna használt elemet gyűjtöttek össze. Az idén első ízben tartotta meg díjkiosztó ünnepélyét a PontVelem, amely során a környezettudatos általános iskolák értékes nyereményekkel gazdagodtak. A használtelem-gyűjtő program 15 intézményt és több mint 2000 diákot díjazott élmény jellegű és tárgyi ajándékokkal.

A program lényege a gyerekek számára: elemgyűjtés beváltható jutalompontokért

A program során minden összegyűjtött 1 doboznyi elemért (kb. 1 kg) a diák jutalompontot kap. Az összegyűjtött pontokat különböző ajándékokra lehet beváltani a pontvelem.hu honlapon található PontBoltban. A program kommunikációs központja a www.pontvelem.hu honlap, ahol a regisztrált tagok saját folyószámláikon követhetik nyomon elem- és pontgyűjtéseik alakulását, csakúgy, mint egy valódi bankszámlán. Mindez a környezettudatos magatartásminta követése mellett a saját pénzzel (pontokkal) való gazdálkodás folyamatára is játékos módon tanítja meg a gyerekeket.

A program sikerének egyik legfontosabb mérőszáma a jelentkezett iskolák és diákok száma. Az idei tanévben közel 600 iskola és 10 ezer diák vett részt a programban. Egy további fontos mérőszám a résztvevők által begyűjtött használt elemek mennyisége, ami a tanév alatt meghaladta a 75.000 kg-ot! A verseny során 2000 diák számára különféle tárgy- és élmény ajándékot postáztak, a Meghívás versenyben egy értékes iPhone is gazdára talált, míg a legtöbb elemet gyűjtő hat diák a szünidőben angol nyelvű kalandtáborban vehet részt. Az iskolák közötti versenyben a 10 nyertes iskola között összesen 800 000.- Ft került kiosztásra.

A programhoz való csatlakozás minden általános iskola és minden 6-15 éves diák számára nyitott. Az iskolák számára külön iskolai versenyt is hirdetett a szervező, amelyen a legjobban teljesítő 10 iskola értékes nyereményekkel gazdagodott. A verseny során fontos szempont volt az is, hogy az iskolák maguk tervezhették meg, milyen felszerelésekre, hogyan költik el a megnyert díjakat. Egyetlen kritérium volt, hogy a tervezett beszerzéseknek a fenntartható életvitelhez kellett kapcsolódniuk. Az intézmények ennek megfelelően közösségépítő iskolai nyári táborra, iskolai kirándulásra, de volt ahol különféle bábokra fordították a nyereményt. Volt olyan iskola, amely az általa rendezett környezetvédelmi- és sportnap díjazására fordította a nyereményt, mégpedig újrahasznosított anyagból készült ajándékok formájában. Az oktatási eszközök fejlesztéséhez a díjból néhol biokertész módszerek elsajátításához vásároltak eszközöket, míg másutt mobil, interaktív táblamásoló-rendszerhez jutottak. Egy további iskola pedig egy „Megújuló energiaforrások készlet – kísérletekhez” demonstrációs modellt vásárolt, amely egyedülálló eszköz a megújuló energiaforrások megismertetéséhez, működésük szemléltetéséhez.

A díjazottakA díjazottak

Az iskolákat az alábbi kategóriákban díjazták:

– jutalmazták azt az 5 iskolát, ahol a PontVelem programba regisztrált gyerekek aránya a legmagasabb (regisztrált diákok/összes diák).

Iskolai tanulók regisztrációja:

1. Borsos Miklós Általános Iskola, Ajka
2. Vajda János Általános Iskola, Vál
3. Általános Művelődési Központ, Györe
4. Felső-Mátrai Zakupszky László Általános Iskola és Óvoda, Mátraszentimre
5. KTI Szárföldi Tagiskola, Szárföld

– jutalmazták azt az 5 iskolát, ahol a begyűjtött használt elemek súlya egy diákra vetítve a legmagasabb (összes kg/diákok száma).

Iskolai gyűjtött mennyiség egy diákra vetítve:

1. Felső-Mátrai Zakupszky László Általános Iskola és Óvoda, Mátraszentimre
2. KTI Szárföldi Tagiskola, Szárföld
3. Esztergály Mihály Általános Iskola, Csomád
4. Srí Prahláda Általános Iskola, Somogyvámos
5. TKI Közoktatási és Gyermekjóléti Intézmény Csizmazia György Általános Iskola, Pusztaszer

-Az 5 legtöbbet gyűjtő Intézményben a kapcsolattartó tanárt is díjazták.

Legtöbb használt elemet gyűjtő iskolák:
1. Esztergály Mihály Általános Iskola, Csomád
2. Celldömölki Városi Általános Iskola és Egységes Pedagógiai Szakszolgálat, Celldömölk
3. Deák Téri Általános Iskola, Sopron
4. Weöres Sándor Általános Iskola, Pápa
5. Vermes Miklós Általános Iskola, Budapest

A PontVelem program népszerű a támogatók körében is, mivel a társadalmi felelősségvállaláson túl rengeteg lehetőséget, kommunikációs felületet biztosít, amely segítségével közvetlenül eljuthatnak a gyermekekhez és szüleikhez, valamint jelen lehetnek több tízezer háztartásban.

A leendő támogatókat szívesen fogadják, akik segíthetik a program hosszú távú fejlődését, és ezzel a felnövekvő generációk környezettudatos gondolkodását.
 

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás