Hirdetés
greenfo/MTI

Az önkormányzat vezetésével Bábolnán alakul meg az ország első, üzemszerű működésre képes és hivatalosan bejegyzett, jórészt napelemekre alapuló energiaközössége – közölte a település polgármestere.

3 éve futotta be a világhálót egy spanyol falu, El Raelengo története, amely elsők között hozott létre energiaközösséget a kontinensen. Az Alicante tartományban található kisváros ma már 300 háztartását segíti ilyen kollektív energetikai rendszer. Viszonylag gyorsan bebizonyosodott az a feltételezés, hogy a konstrukció működőképes, így az elmúlt évek során számos európai település, lakóközösség követte a példájukat.  Az energiaközösség fogalma már nem ismeretlen a világban. New Yorktól Kínáig a világ számos pontján alapítottak már ilyet. 2019-ben az EU egy szabályozó rendelettel megnyitotta az utat hasonló szövetkezetek létrejöttének, és 2020-ban  – az uniós direktívának megfelelően – bekerült a magyar jogrendbe is.

80 háztartással a múlt év végén indult útjára az első energiaközösség a főváros II. kerületében, Pesthidegkúton. Bár a társulási forma még gyerekcipőben jár Magyarországon, már most számos formálódó energiaközösség van szerte az országban.

Nem is kellett sokáig várni: Bábolnán jegyezték be az év első hasonló projektjét.

Horváth Klára (független) ismertetése szerint a közösség tagjai egymás között értékesíthetik az áramot. A háztartási kiserőművek termelését a társulás ipari szereplői használhatják fel, a lakosság az általános átvételi árnál drágábban adhat el, az átvevő pedig a piacinál kedvezőbb áron vételezhet.

Az önkormányzat az intézményekre telepített napelemmel vesz részt a közösségben, valamint a bábolnai fürdő 50 kilowattos gázmotorjával, mely termálvízből kinyert metán elégetésével termel hőt és áramot.

Bábolnán telepítik az ország első V2G típusú elektromos busztöltőjét, melynek különlegessége, hogy igény esetén a járműből képes visszatáplálni a hálózatba. A berendezés 160 kilowattos kapacitásával nagyobb lesz egy Tesla töltőnél – mondta el Fecske Károly, a projekt műszaki vezetője.

A hálózathoz három kapcsolási körben összesen 60 háztartás is csatlakozik, valamint belép az IKR saját, 340 kilowattos naperőművével. Az összesített beépített kapacitás jelenleg 1,5 Megawatt. A termelt áramot a baromfifeldolgozással foglalkozó OSI Food Solutions Hungary Húsipari Kft. vásárolja meg.

A rendszert kiegészíti egy 100 kilowattos, akkumulátoros áramtároló egység, mely képes az igénybevétel egyenetlenségeit kisimítani. Az önkormányzat által vezetett konzorcium 300 millió forintos pályázati forrást nyert el napelemek telepítésére, illetve az energiatermelő rendszereket összehangoló, az elszámolást segítő számítógépes program terveztetésére.

Nyitókép: illusztráció

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás