Sejtkutató növénybiológusok az aszálytűrésért

2022. augusztus 27.

Hírek

Az aszálynak és a szélsőséges időjárásnak ellenálló növények nemesítését is segíthetik a Debreceni Egyetem Növényi Sejt- és Fejlődésbiológia Kutatócsoportjának vizsgálatai. A legújabb kutatási eredményeket is bemutatja az a tankönyv, amely Máthé Csaba, a kutatócsoport vezetőjének szerkesztésében jelent meg. A csoport PhD-hallgatója, Freytag Csongor pedig jelentős szakmai díjat nyert a vizsgálati eredményeit bemutató cikkéért.

Közösen kutatják az elsivatagosodást

2021. augusztus 31.

Hírek

A Föld hat kontinensének 174 száraz területén végzett élőhelyrekonstrukciós kísérleteket vizsgálta az a nemzetközi kutatás, amelyben a Debreceni Egyetem ökológusa is közreműködött. Eredményeiket a neves Nature Ecology & Evolution szaklapban publikálták.

Mértékadó különszám a sztyeppről

2020. november 2.

Hírek

A sztyepp az egyik legnagyobb kiterjedésű gyepes élőhely a Földön, ugyanakkor számos tényező veszélyezteti. A Debreceni Egyetem Ökológiai Tanszékének professzora és munkatársai a Flora című tudományos lap ezen témájú különszámát szerkesztették a közelmúltban.

A gyepek helyreállításának titka

2019. november 7.

Hírek

A Debreceni Egyetem és a MTA közös Lendület-kutatócsoportjának munkatársai a Kiskunsági Nemzeti Parkban zajlott gyeprekonstrukció vizsgálatával igazolták a megtelepedési feltételek fontosságát. Az eredményeket a restaurációs ökológia meghatározó lapjában publikálták.

90 éves a Debreceni Egyetem Növénytani Tanszéke

2019. november 15. - 2019. november 15.

Helyszín: Debrecen, Thomas Mann u. 49.

Programok

A Debreceni Egyetem (korábban Tisza István Tudományegyetem, Kossuth Lajos Tudományegyetem) Növénytani Tanszéke idén 90 éves. Ebből az alkalomból a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Területi Bizottságának Botanikai Munkabizottsága és a Debreceni Egyetem TTK Növénytani Tanszéke előadóülést szervez Botanikai kutatások Debrecenben: növények a környezet és a társadalom szolgálatában – 90 éves a Debreceni Egyetem Növénytani Tanszéke címmel.

Költöznek az alföldi halak

2019. március 21.

Hírek

A természetes vizek szennyezettsége vagy kiszáradása, sőt még egyes madarak is veszélyeztetik hazánk őshonos halait. A klímaváltozás miatt az alföldi fajok a hegyvidékre vándorolnak, Hajdú-Bihar megye termálvizeiben viszont új közösséget találtak a Debreceni Egyetem kutatói.

A partimadarakra is katasztrofális a klímaváltozás

2018. november 9.

Hírek

A klímaváltozásnak a partimadarak fészkelési szokásaira gyakorolt hatását vizsgálta egy nemzetközi kutatócsoport a Debreceni Egyetem professzorának irányításával. A kutatás meglepő eredményt hozott, ami teljesen új szemszögből világítja meg a globális felmelegedés következményeit. Nyitóképen a nagy partfutó.

Túlélik a magok a mosógépet?

2018. szeptember 13.

Hírek

Meglepő eredményre bukkantak a Debreceni Egyetem ökológusai, akik az emberi viselkedésnek a növényvilág elterjedésére gyakorolt hatását vizsgálták. Az újszerű kutatás a Német-Osztrák -Svájci Ökológiai Társaság konferenciáján is sikert aratott.

Debrecenben pörög a paksi atomlobbi

2017. szeptember 11.

Hírek

A Paks-ügyi miniszter nyitotta meg a Debreceni Egyetem tanévét Az egész ország számára hatalmas lehetőségnek nevezte a paksi erőmű bővítését a beruházásért felelős tárca nélküli miniszter a DE tanévnyitó szenátusi ülésén. Süli János az olcsó atomalapú villamos energiával érvelt, pedig már ma olcsóbb nála a napenergiás áram/beruházás.

Atomi behódolás Putyinnak

2017. augusztus 27.

Hírek

A debreceniek nem akarnak Putyinnak egyetemi díszpolgári címet adni. Nyilván orbáni nyomásra az egyetem szenátusa indoklása szerint mivel Paks 2-vel kapcsolatban Oroszország és a magyar kormány is jelentős szerepet szán a Debreceni Egyetemnek, ezért megérdemli Putyin a kitüntetést. Egy helyi fiatalok által alapított civil szervezet tiltakozik, szerintük Putyin díszdoktori címe lemoshatatlan szégyent hoz az egyetemre.