Visszaszorulóban a mezőgazdasági területek pókjai

2023. április 21.

Hírek

A mezőgazdaságban hasznos pókok agrárterületeken tapasztalható jelentős visszaszorulására hívják fel a figyelmet az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) és Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) kutatói legújabb vizsgálatuk alapján.

Beporzó barát városok

Kiadványok

Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont a Vadvirágos Budapest program meghirdetése óta fontos partnere a fővárosnak a beporzóbarát extenzív zöldfelületeink ökológiai monitorozásában. Mostani kiadványukat a témában haszonnal forgathatják a települési önkormányzatok és a kerttulajdonosok is.

Hogyan lehetne megóvni a maradék kevés erdőssztyeppénket?

2022. december 25.

Hírek

Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) Vegetációökológiai Kutatócsoportjának munkatársai osztrák és amerikai kutatókkal közösen vizsgálták az erdőssztyeppek kialakulásáért felelős tényezőket. Magyarország természetes növényzetének jelentős részét erdőssztyepp képezi, míg tőlünk nyugatra ez az életközösség rendkívül ritka, csupán Ausztria és Csehország néhány pontján található meg.

A szalamandrák utódgondozásának evolúcióját vizsgálta egy nemzetközi kutatócsoport

2022. október 22.

Hírek

Az ELKH-DE Reproduktív Stratégiák Kutatócsoport és az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) kutatóinak közreműködésével közel 200 szalamandrafaj szaporodását tanulmányozta egy nemzetközi kutatócsoport. A projekt keretében azt vizsgálták, hogy az egyes fajok milyen feltételek esetén őrzik a petéiket, és melyik szülő teszi ezt.

Igazi kis mérnökök a környezetet átrendező darvak

2022. június 6.

Hírek

A Hortobágyi Nemzeti Parkban végzett vizsgálatok során a kutatók rámutattak arra, hogy a darvak által létrehozott szántások táji szinten is nagymértékben megváltoztatják az ökoszisztéma működését, hiszen ezek révén új, eltérő szerkezetű és fajösszetételű foltok alakulnak ki.

Nem mindenhol érdemes erdősíteni Magyarországon

2022. április 28.

Hírek

A fásítás hasznos, de nem csodaszer az éghajlatváltozás ellen, Magyarország jelentős része nem is alkalmas erdőtelepítésre – olvasható az Ökológiai Kutatóközpont munkatársainak friss elemzésében.

Van kerti tavacskád? – segíts egy kutatásban!

2021. július 21.

Hírek

A magyarországi kerti kistavak helyi biodiverzitásra gyakorolt hatását vizsgálják a lakosság bevonásával az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Ökológiai Kutatóközpontjának munkatársai.

Itt vizsgálják, hogy hogyan változik Magyarország növényzete a klímaváltozás miatt

2021. július 19.

Hírek

Miért baj, ha a klímaváltozás hatására csenkesz és árvalányhaj helyett döntően selyemkóró, bükkös helyett meg akác lesz Magyarországon? Miért kell, hogy minél pontosabban tudjuk, hogyan változik a növények szén-dioxid-megkötő képessége a változó időjárás hatására? Fülöpházán, az Ökológiai Kutatóközpont kísérleti terepén járt a HVG, ahol a klímaváltozás lehetséges hatásait modellezik az itt őshonos növényeken.