A meleg fehér fény segít távol tartani a poloskákat

2023. augusztus 30.

Hírek

Magyar kutatók az ázsiai márványospoloska összetett szemeinek spektrális érzékenységét vizsgálták. Eszerint az emberi szem számára pirosas, sárgás fényeket a legkevésbé, míg a kék és ultraibolya fényeket a leginkább kedvelik e rovarok, vagyis a rövidebb hullámhosszakban gazdag hideg fehér fényű lámpák vonzóbbak a poloskák számára, mint a meleg fehér fényűek.

Így alakítják át a lékek a gazdasági erdők mikroklímáját

2023. június 4.

Hírek

Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) és a Pilisi Parkerdő Zrt. által 2018-ban elindított Pilis Lék Kísérlet célja a hazánkban egyre inkább teret nyerő erdőgazdálkodási mód, az örökerdő üzemmód, környezeti és biológiai hatásainak felmérése. A Pilisszántó melletti kísérleti területen a kutatók összesen 30 lékben vizsgálják, hogy azok mérete, alakja és kialakításuk időbelisége hogyan hat az erdei… Tovább »

Visszaszorulóban a mezőgazdasági területek pókjai

2023. április 21.

Hírek

A mezőgazdaságban hasznos pókok agrárterületeken tapasztalható jelentős visszaszorulására hívják fel a figyelmet az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) és Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) kutatói legújabb vizsgálatuk alapján.

Beporzó barát városok

Kiadványok

Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont a Vadvirágos Budapest program meghirdetése óta fontos partnere a fővárosnak a beporzóbarát extenzív zöldfelületeink ökológiai monitorozásában. Mostani kiadványukat a témában haszonnal forgathatják a települési önkormányzatok és a kerttulajdonosok is.

Hogyan lehetne megóvni a maradék kevés erdőssztyeppénket?

2022. december 25.

Hírek

Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) Vegetációökológiai Kutatócsoportjának munkatársai osztrák és amerikai kutatókkal közösen vizsgálták az erdőssztyeppek kialakulásáért felelős tényezőket. Magyarország természetes növényzetének jelentős részét erdőssztyepp képezi, míg tőlünk nyugatra ez az életközösség rendkívül ritka, csupán Ausztria és Csehország néhány pontján található meg.

A szalamandrák utódgondozásának evolúcióját vizsgálta egy nemzetközi kutatócsoport

2022. október 22.

Hírek

Az ELKH-DE Reproduktív Stratégiák Kutatócsoport és az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) kutatóinak közreműködésével közel 200 szalamandrafaj szaporodását tanulmányozta egy nemzetközi kutatócsoport. A projekt keretében azt vizsgálták, hogy az egyes fajok milyen feltételek esetén őrzik a petéiket, és melyik szülő teszi ezt.

Igazi kis mérnökök a környezetet átrendező darvak

2022. június 6.

Hírek

A Hortobágyi Nemzeti Parkban végzett vizsgálatok során a kutatók rámutattak arra, hogy a darvak által létrehozott szántások táji szinten is nagymértékben megváltoztatják az ökoszisztéma működését, hiszen ezek révén új, eltérő szerkezetű és fajösszetételű foltok alakulnak ki.