Az Európai Bizottság célkeresztjében az európai farkasok

2024. október 30.

blog

A Berni Egyezmény történetében példátlan lépésként az Európai Bizottság javaslatára – egyetlen szakmailag nem ellenőrzött jelentésre alapozva – az EU-s tagállamok fals tudományos érvek alapján azt indítványozták az európai, vadon élő élővilág és a természetes élőhelyek védelméről szóló egyezmény titkárságánál (Berni Egyezmény, Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats, Bern Convention), hogy… Tovább »

Piroska visszavág, vagy sikerül megvédenünk a farkasokat?

2024. szeptember 19.

blog

Több mint 300 civil társadalmi szervezet – köztük Magyarországról a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége is – közös nyilatkozatban arra szólítja fel az Európai Uniót, hogy erősítse, ne pedig gyengítse a farkasokkal való együttélés érdekében tett erőfeszítéseket. A sikeres természetvédelmi programoknak köszönhetően megerősödő európai farkasállomány hosszú távú védelme érdekében a tagállamoknak tovább kell erősíteniük… Tovább »

Farkasok tizedelik Erdélyben a kóbor kutyákat

2024. április 6.

Hírek

Példátlan jelenséget figyeltek meg Romániában a farkasok viselkedését vizsgáló kutatók, akik évekig vizsgálták a Hargita környékén élő farkasokat. A kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy az ordasok táplálékában jelentős szerepet tölt be a kutya, aminek több oka is van.

Romániai farkasvédelmi aggályok

2024. március 16.

Hírek

A farkasok védettségi szintjének csökkentésére irányuló brüsszeli javaslat elutasítását kéri a Natura 2000 Szövetség a bukaresti környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti minisztériumtól – közölte a civil összefogás egyik tagszervezete, a WWF Románia. A közlemény felidézi, hogy az Európai Bizottság tavaly decemberben kezdeményezte a farkasok nemzetközi státuszának a jelenlegi szigorúan védettről védettre módosítását a megnövekedett populációkra vonatkozó,… Tovább »

Sokat kóválygott a budai hegyekben a tavaly kilőtt svájci farkas

2024. március 6.

Hírek

Tavaly ilyenkor vándorolt át Magyarországon az M237-es jelű svájci farkas. A Duna-Ipoly Nemzeti Park most a jeladója alapján rekonstruálta az állat pontos útvonalát. A farkas 2023. február 11-én Nagycenknél lépett be az országba, majd 5 nap múlva elérte a nemzeti park területét. Pest megyébe február 18-án érkezett.

A Déli-Kárpátokban is megjelent a farkas-kutya hibrid

2023. november 10.

Hírek

Már Romániában is találtak farkas-kutya hibridet; a Conservation Carpathia Alapítvány közleménye alapján a Déli-Kárpátokban végzett kutatásuk alapján genetikai tesztekkel tudják igazolni a farkasok és a kóborkutyák kereszteződéséből létrejött keverékfaj létezését.

A Farkas, a Keselyű és két füstölgő puskacső

2023. május 3.

Hírek

Az elmúlt hetekben nagy sajtóvisszhangot és közfelháborodást váltott ki az M237 kódszámú, GPS nyakörvvel jelölt svájci farkas valószínűsíthető kilövésének híre Hidasnémetiben, akárcsak a szinte napra pontosan két éve lelőtt bolgár, szintén jeladós barátkeselyű ügye Szabolcsbákán, vagy a másfél éve történt tömeges madármérgezés Turán.

Várjunk egy kicsit a farkaskilövő meglincselésével

2023. május 1.

Hírek

Óriási felháborodást keltett a svájci farkas lelövése. De mit is tudunk pontosan az esetről és az elkövetőről? Alig valamit, miközben tízezrek követelik a gyilkos vadászra a lehető legsúlyosabb büntetést. Dr. Sándor Zsuzsa azonban óvatosságra int.