Magyar tudósok világraszóló kék vércsés felfedezése Afrikában

2022. augusztus 20.

Hírek

A 19. században történhettek utoljára ilyen nagy felfedezések, mint amire magyar kutatók több év szisztematikus kutatómunkájával rájöttek: megtalálták a világ legnagyobb kékvércse-gyülekezőhelyét Afrikában. Több védett madár gyűlik ott össze, mint ahányról addig egyáltalán a bolygónkon tudni lehetett.

Javában gyűrűzik a kékvércse-fiókákat és szüleiket

2016. július 28.

Hírek

Kék vércséink alig fél évet töltenek csak itthon, ebbe a néhány hónapba kell beleférnie a tavaszi hazaérkezésnek, a költésnek, majd az őszi vonulásra felkészülésnek. Ez a szűk időkeret nem csak a madarakat, de a védelmükért dolgozókat is nagy feladat elé állítja.

Ubul a rekordra repül

2015. szeptember 1.

Hírek

Tíz hónap alatt 33 ezer kilométert repült „Ubul”, a jeladós kék vércse, és a vonulás újra elkezdődött! A vándorlás során kétszer is átkelt a Földközi-tengeren, a Szaharán és az egyenlítői esőerdőkön. Keresztül-kasul bejárta dél-afrikai telelőterületét, Namíbia és Botswana vadregényes szavannáit.

Ubul 33 ezer kilométer után visszatért a Duna-deltába

2015. augusztus 17.

Hírek

Tavaly a Kék vércse LIFE+ program keretében a Fekete-tenger partján a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság és a romániai Milvus Csoport munkatársai az őszi vonulásban közösen szereltek műholdas jeladót kék vércsékre.

Érkeznek a kék vércsék Soltszentimre határába

2015. május 17.

Hírek

A kék vércse kis termetű, fokozottan védett sólyomféle, melynek megóvása hazánkban nagyon fontos feladat, itt él ugyanis az európai állomány nagy része, 700-800 pár. A kék vércséknél csak a hímek kékek, illetve ők is inkább kékesszürke színezetűek, a tojók háta világosszürke, hasuk pedig halvány fahéjszínű.

Elhúzódik a kékvércsék vonulása

2015. május 9.

Hírek

Április közepétől általában felgyorsulnak az események a kék vércsék fészkelőhelyein, hiszen a Húsvét elmúltával rendszerint számítani lehet az első, nagyobb példányszámban érkező hullámra az afrikai telelőterületekről. Idén elhúzódó kékvércse-vonulásra lehet számítani a következő hetekben hazánkban és a teljes fészkelőterületen egyaránt.