Villámárvíz és aszály: a klímaváltozás két pusztító arca

2023. június 23.

Hírek

Míg a tavalyi év az aszályról szólt, idén az év első felében inkább a túl sok víz volt a jellemző, számos magyar települést sújtott villámárvíz. A két jelenség összefügg, és a fenntartható jövőnk egyik záloga lehet, ha a túl sok és túl kevés víz problémáját nem egymástól elválasztott módszerekkel orvosoljuk, hanem összefüggéseiben kezeljük. A jó… Tovább »

Többet fogunk hűteni, mint fűteni

2023. január 13.

Hírek

A mostaninál négyszer több trópusi éjszaka jöhet, és a forró napok száma is megduplázódhat az évszázad második felére. A Szegedi Tudományegyetem kutatói szerint az egyéneknek is tenniük kell a kevésbé rossz forgatókönyv megvalósulásáért, például az autózás helyett kerékpárra, vagy buszra kellene szállni.

Egyértelműen az ember okozza a globális felmelegedést

2021. január 20.

Hírek

Szinte teljes egészében az ember által előidézett károsanyag-kibocsátás a felelős az iparosodás kora óta végbemenő globális felmelegedésért – állítja egy nemzetközi kutatócsoport. A földfelszíni átlaghőmérséklet több mint egy Celsius-fokkal emelkedett világszerte a 19. század közepe óta, a szélsőséges időjárási jelenségek, mint szárazságok és áradások, a tengerszint-emelkedés előidézte szupererős viharok pedig egyre gyakoribbá váltak.

Klímaváltozási újraszámolás: az eredmény rendkívül aggasztó

2020. június 14.

Hírek

A legújabb modellszámítások szerint a klíma jóval érzékenyebben reagálhat a szén-dioxid-szintre, mint ahogy idáig gondolták. Ez azt jelentené, hogy a jövőben annál is sokkal gyorsabban melegedhet az éghajlat, ahogy idáig kalkuláltak, és esélytelen a célul kitűzött 1,5 fokon belül tartani a felmelegedést, maximum a két fokban reménykedhetünk.

A klímaváltozás 22-es csapdája

2019. február 21.

Hírek

A szennyezett levegő több ember haláláért felelős, mint az alkohol, a túl sok só vagy éppen a veseelégtelenség, a gyilkos tényezők listáján a 6. helyen áll. Ebből a szempontból kifejezetten aggasztó, hogy a MIT kutatása szerint a klímaváltozás hatására nehezebben tisztul majd ki a városok levegője. Mindeközben Trumpék azt vizsgálják, nemzetbiztonsági kockázat-e a klímaváltozás

Bezöldül a Föld?

2016. április 28.

Hírek

Jelentősen nőttek bolygónk zöldterületei az elmúlt 30 évben. A természet így reagál a növekvő szén-dioxid-koncentrációra. Lassan „kék bolygó” helyett „zöld bolygónak” kellene hívni a Földet egy nemzetközi kutatócsoport tanulmánya szerint.

A klímakutatás új statisztikai megközelítése

2016. február 7.

Hírek

A jelenlegi klíma-előrejelzések Földünk éghajlatának hosszú távú megfigyelésén alapulnak. Az ELTE Elméleti Fizikai Tanszék és az MTA–ELTE Elméleti Fizikai Kutatócsoport kutatói szerint azonban az elképzelt, párhuzamos világok éghajlatainak összehasonlításából megbízhatóbb kép rajzolódik ki.

Pesszimista klímaváltozás scenáriók

2011. július 9.

Hírek

Dél-Európában pusztító szárazság, Skandináviában pedig akár 7 fokos hőmérséklet-emelkedés várható, amennyiben az emberiség mindenféle korlátozás nélkül használja tovább a fosszilis tüzelőanyagokat. Svájci és amerikai kutatók megnézték, hogy mi történne, ha az emberiség 11-15 milliárdosra nőne, és továbbra is szénerőműveket használna.