Legyél Te is fecskevédő!

2024. február 8.

Hírek

Az ezredfordulót követően sajnos több mint 50%-kal (!) csökkent a hazai fecskeállomány, azaz mára legalább minden második madár eltűnt az ereszek alól. A folyamat megfordítása közös érdekünk. A tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, amiben a lakosságnak és az önkormányzatoknak óriási szerepe van.

Bárki segítheti műfészkekkel, költőládákkal a településlakó, rágcsálópusztító baglyokat

2023. szeptember 18.

Hírek

Magyarország 10 fészkelő bagolyfajából 5 lakott területeken is él vagy kimondottan emberkövetőnek számít. Települési jelenlétük azért fontos, mert ezek a madarak elsősorban kisrágcsálókkal táplálkoznak és fiókáikat is ezekkel etetik. Így biológiai úton segítenek kordában tartani a városokban is problémát okozó egereket és patkányokat.

Rekordszámú vörös vércse költ Cserebökényben

2023. május 24.

Hírek

A Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén található rekettyési műfészek telepen idén kiemelkedően nagy számban költenek vörös vércsék. Mivel ez a madárfaj alapvetően szoliter (magányos, egyedi) módon szokott fészkelni, ezért meglepő ez a jelentős számú, telepesen történő költés.

Átköltöztették az abaligeti gólyákat

2018. április 19.

Hírek

Abaligetre húsvétkor érkezett vissza egy hím gólya, „aki” a jelenleg általános szokásoktól eltérően egy családi ház kéményén kezdte meg a fészekrakást. A ház lakói a fűtés biztonságát veszélyben érezve, április 9-én keresték meg a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság munkatársait, hogy segítsenek a maguk és a gólyák lakhatása szempontjából is megfelelő megoldás megtalálásában.

4200 fészektartóval várja a gólyapárokat az E.ON

2018. április 10.

Hírek

A gólyák védelmére kihelyezett fészektartók száma évről-évre nő, idén már 4200 oszlopon fészkelhetnek biztonságosan az E.ON szolgáltatási területén élő madarak. Az új vagy cserélt fészektartókat a nemzeti parkok, madárvédelmi szervezetek munkatársai az együttműködés keretében fészekkezdeménnyel látják el – így téve vonzóvá azokat leendő lakóik számára.

Mit tehetünk, ha széncinege költözött a postaládába?

2017. március 7.

Hírek

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülthez minden évben több információ is érkezik postaládában fészkelő széncinegékről. A megfigyelések alapján a jelenség országosan általánosnak, sőt, gyakorinak tekinthető. A postaládákba épül fészkeket a napi használat során bedobott küldemények fizikailag is veszélyeztetik.

Műfészkeket kaptak a parlagi sasok

2016. december 28.

Hírek

A közelmúltban műfészkeket helyeztünk ki parlagi sasok számára a Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén.

Nemzetközi összefogás a madarak védelmében

2016. november 11.

Hírek

A középfeszültségű oszlopok jelentős része a világ számos országában életveszélyes a madarakra nézve, mivel a kereszttartóra beülve és a vezetéket érintve könnyen áramütést szenvednek. A nagyfeszültségű vezetékek pedig az ütközések miatt jelentenek kockázatot. Utóbbiak ugyanakkor kiváló fészkelési lehetőséget is kínálhatnak egyes madárfajok számára, amennyiben mesterséges fészkek kerülnek rá.

Nagybajomban fészkelnek az európai gólyabarátok

2016. június 30.

Hírek

A fehér gólyák létét meghatározó vizes mezők és legelők fejlesztési lehetőségei, revitalizációja a fő témája az Európai Gólyás Falvak Találkozójának, amelynek mától a Somogy megyei Nagybajom ad otthont.

Elfoglalták műfészküket a pilisi fekete gólyák

2016. április 14.

Hírek

Március elején a Duna-Ipoly Nemzeti Park és a Pilisi Parkerdő Zrt. munkatársai műfészekkel pótolták a Pilismaróti Erdészet területén immár harmadik éve fészkelő fekete gólya pár fészkét, amely az előző télen leszakadt. A közös akció sikeresnek bizonyult, ugyanis a fekete gólyák április elején elfoglalták új, immár időtálló otthonukat.