A bölény, mint természet-alapú megoldás

2024. május 17.

blog

Mit is kaptunk a rómaiaktól? Az elég híres jelenet a Brian élete című filmből jutott eszembe a napokban amikor egy videót láttam a LinkedIn platformon. Mit is tett értünk a természet és miért is kellene ezzel foglalkoznunk? (persze egy másik bejegyzés keretében érdemes lenne azzal is foglalkozni, hogy vajon miért kellene bármit is tennie a… Tovább »

Merésznek kell lenni

2024. május 2.

blog

Salgótarján jövője nagymértékben attól függ, hogy hogyan viszonyulunk a minket körülvevő természeti környezethez. Ez az észak-magyarországi erdős táj a helyiek identitásának az alapja, képes mérsékelni a  klímaváltozás kedvezőtlen hatásait, lehetőséget kínál a városnak arra, hogy átgondolja helyét és szerepét a világban, hátteret biztosít ahhoz, hogy kedvező társadalmi változások induljanak itt el, hogy egy élhető kis-… Tovább »

A szegényebb országokat halmozottan sújtja a klímaváltozás

2023. december 27.

Hírek

A természeti kincseinkre régóta nem vigyázunk úgy ahogy kellene, de a döntéshozóknak sokszor nem elég például a fajok eltűnése vagy a környezetszezés növekvő szintje. Mit tegyünk ha azok, akik meg tudják hozni a megfelelő intézkedéseket, csak a számokból értenek? Be tudjuk árazni a természetet?

Vizet a tájnak!

2023. június 14.

Hírek

A néprajzi, kulturális és természeti értékekben gazdag Ormánság társadalmi, gazdasági problémáira van megoldás, de széles társadalmi összefogás és kormányzati akarat kell a sikerhez – véli Szilvácsku Miklós Zsolt tájépítész, jogász, a Respect Tanácsadói Közösség tagja.

A városi növények közegészségügyi hatása 

2023. április 5.

Hírek

A városi kerteknek és zöldfelületeknek a lakosságra gyakorolt ​​jótékony hatása fizikai, esztétikai, rekreációs és oktatási kérdéseket is érint. Az urbanizált területeken élők többsége hajlamos a természetes környezetet békésebbnek és pihentetőbbnek érzékelni, mint a városiakat. A park- és kertlátogatók számára a legjelentősebb értékek a tanulási élmény, a stresszoldás és a relaxáció, a jobb életminőség, valamint a… Tovább »

A városi zöldfelületek szerepe

2023. április 4.

Hírek

Minél jobban növekszik a városi területek nagysága, annál széttöredezettebbé válnak a természetes élőhelyek, mivel a városi infrastruktúra megszakítja a természetes flóra és fauna területeit. A városi „textúra” pedig a természetesen kialakult (őshonos) és a mesterségesen kialakított zöldfelületek összetett mozaikjából adódik össze. A városok zöldfelületei lehetnek az őshonos növényzet maradványai.

Az ökoszisztéma-szolgáltatások értékelésének jogrendszerbe való beépítését segítő javaslatot adott ki a jövő nemzedékek szószólója

2022. december 7.

Hírek

Az ökoszisztéma-szolgáltatások értékelésének jogrendszerbe való beépítését segítő javaslatot adott ki a szószóló, mely az utóbbi két évben e témában megrendezésre kerülő 3 alkalmas konferenciasorozat, magas szintű tudományos és szakmai egyeztetések összegzéseként, az Alaptörvényből és vonatkozó stratégiákból, jogszabályokból fakadó alapjogi keretek elemzése alapján született.

Évi 711 milliárd dollár túlélésünk ára

2022. november 27.

Hírek

Úgy tűnik, árcédulát kell rakni a természetre ahhoz, hogy ne pusztítsuk el. Miközben az emberiség létszáma épp átlépte a nyolcmilliárdos határt, drámai mértékben zuhan a biodiverzitás, azaz a Föld biológiai sokfélesége az emberi tevékenység miatt. Mindez szorosan összefügg a gazdaság és civilizáció eddigi fejlődésével.