Nem tudni honnan kerül a légkörbe egyre több ózonlyukat okozó gáz

2023. április 5.

Hírek

Ahelyett, hogy csökkenne a mértékük, egyre több olyan vegyület kerül a légkörbe, ami az ózonréteg elvékonyodásához vezetett. A CFC nevű vegyületekről van szó, amiket a 20. században előszeretettel használtak hűtők, klímaberendezések, spray-k, habszivacsok és szigetelőanyagok gyártásakor. Az 1987-es montréai jegyzőkönyvben a nemzetközi közösség megegyezett abban, hogy 2010-ig kivezetik a CFC-ket a gyártásból. Ez meg is… Tovább »

Ózonlyukas törékeny siker

2022. március 31.

Hírek

A nyolcvanas évek közepére vált nyilvánvalóvá, hogy az Antarktisz feletti ózonréteg elvékonyodása ellen cselekedni kell. Sok minden történt, de tavasszal még mindig rendszeresen ott a lyuk.

1982 óta a legkisebb volt az ózonlyuk

2019. október 24.

Hírek

Az Antarktisz fölötti sztratoszférában kialakult abnormálisan meleg hőmérséklet drámai mértékben korlátozta az ózonveszteséget szeptemberben és októberben, ami a legkisebb méretű ózonlyukat eredményezte idén 1982 óta – közölték az amerikai Nemzeti Légkör-és Óceánkutató Hivatal (NOAA) és az amerikai űrkutatásai hivatal, a NASA kutatói.

Itt az ózon, hol az ózon – a kutatók is csak találgatnak

2018. február 9.

Hírek

Az ózonréteg nem épül újra a lakott területek felett – figyelmeztetnek a kutatók, ami meghökkentő hír, hiszen az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb környezetvédelmi eredményének azt tartották, hogy a halogénezett szénhidrogének betiltása után csökkent az ózonlyuk mérete. Az Antarktisz felett ez igaz, de az Egyenlítő környékén, ahol erősebb a napsugárzás, vékonyodik az ózonréteg.

Tovább szűkül az ózonlyuk

2017. november 3.

Hírek

A Földet a Nap UV-sugárzásától védő ózonrétegen az Antarktisz felett keletkezett lyuk 1988 óta nem látott méretűre zsugorodott – közölte a NASA. A lyuk szeptemberben érte el idei legnagyobb kiterjedését (19,6 millió négyzetkilométer), azóta csökken a mérete.