Hírek
A Greenpeace a nyékpusztai fracking, azaz rétegrepesztéses technológiával üzemelő gázmező mellett helyezett el mérőműszereket, amelyek rákkeltő benzol határérték feletti mennyiségét rögzítették. A Greenpeace a fracking technológiával folyó gázkitermelés magyarországi betiltását követeli. A környezeti kockázatai miatt Európa több országában már betiltott eljárást itthon az amúgy is vízhiánnyal küzdő Alföldön alkalmazzák.
Hírek
Hurrá…már csak két nap, és Államunk ünneplése okán ismét teledurrogtathatjuk rákkeltő és egyéb egészségkárosító anyagokkal nemzeti kincsünket, a “magyar tengert”, a Balatont valamint a levegőnket. Nézzünk meg jobban, milyen hatással lesz környezetünkre és a Balatonra az augusztus 20-ai tűzijáték.
blog
A nikkel- és kobaltsók rákkeltésén túlmenően kisebb mennyiségben használt egyéb szerves-alapú rákkeltők fordulnak elő a gyártás során. Ezek kifejezetten a munkásokat veszélyeztetik. Világosan kell látnunk, hogy a veszély önmagában potenciális. Bekövetkezte annak valószínűségétől függ, azaz védőruhákkal, légzésvédő maszkokkal, gépesített kezeléssel ezen sokat lehet javítani. Ezért nagyon fontos a környezetanalitikai monitorozás (kibocsátás gyakori ellenőrzése, esetleges tűz-… Tovább »
blog
Szerves vegyületek toxikológiája bonyolultabb, mint a szervetleneké, hiszen itt közbenső termékek és metabolitok keletkezhetnek, amelyek esetleg veszélyesebbek, mint a kiindulási vegyület. A jelen áttekintés ezekre a jelenségekre csak részben térhet ki.
Hírek
Újabb fejezetéhez érkezett az Illatos úti méregraktár évtizedek óta húzódó ügye. A Greenpeace és Baranyi Krisztina több éves szakmai nyomásgyakorlását követően végre megkezdődik a 100 tonnányi rákkeltő, kiemelten káros, évtizedek óta betiltott vegyszer maradékának eltüntetése az egykori Budapesti Vegyiművek területéről az Illatos úton.
Hírek
Az Európai Bizottság februárban tett közzé egy korlátozási tervezetet a biszfenol-A (BpA) élelmiszerek csomagolásában és konyhai eszközökben (élelmiszerekkel érintkező anyagokban) való szándékos felhasználásának betiltására. A Bizottság felkérte a fogyasztói szervezeteket, nyújtsák be észrevételeiket a javasolt jogszabályról. A Tudatos Vásárlók Egyesülete is élt ezzel – íme a véleményük, hogy mit kértek a fogyasztók nevében az Európai… Tovább »
Hírek
Aki használ sütőpapírt, szokott mikrós popcorn-t enni, impregnálja a sportcuccait vagy kontaktlencsét hord, az már egész biztosan érintkezett az ún. örök vegyületekkel. A PFA (perfluor- és polifluor-alkil) gyűjtőnéven ismert vegyi anyagokat azért nevezik öröknek, mert rendkívül nehezen és sokára bomlanak le. Így felhalmozódnak a szervezetben és a környezetben. Egy tavalyi tudományos kutatás kimutatta, hogy ezek… Tovább »
Hírek
Az ipar ma több rákkeltő PCB-t állíthat elő, mint bármikor a történelem során – derült ki egy kutatásból. Ez megdöbbentő, tekintve, hogy a PCB-k gyártását több mint 40 évvel ezelőtt betiltották, és a stockholmi egyezmény értelmében fel kellene számolnunk őket.
Hírek
Nemcsak a mesterséges, a természetes illatosítók, illatgyertyák használatának is mérséklését javasolja a Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője. Amellett, hogy potenciálisan egészségkárosítók, az illatosítókból felszabaduló anyagok és égéstermékek felesleges terhet rónak az egyébként is sokszor túlterhelt szervezetünkre.
Hírek
A glyphosate megváltoztatja mind a bél, mind a talajok mikroflóráját. Mitől is regeneratív művelési mód akkor? A glyphosate-ot olyan mértékben használták világszerte, hogy számos országban, köztük az Egyesült Királyságban több tucat gyomfaj rezisztenssé vált a gyomirtóra.