Kiégett tómedrek, üres víztározók is jelzik az Alföld elsivatagosodását

2022. május 1.

Hírek

Eleink a folyószabályozással kiengedték a vizet a Kárpát-medencéből, és ugyan már száz éve rájöttek, hogy ami maradt az kevés, de csak a múlt század közepére-második felére jutottak oda, hogy visszaduzzasszák a Tiszát. Ettől azonban az Alföld nagy része öles léptekkel halad az elsivatagosodás felé.

Drámai fordulópont: immár ivóvízzel is kereskednek az árutőzsdén

2020. december 10.

Hírek

Komoly figyelmeztető jelzés, hogy az ivóvíz a jövőben forogni fog az amerikai árutőzsdén. Az elmúlt 20 évben az egy főre jutó elérhető ivóvíz mennyisége a világon ötödével zuhant.  A mezőgazdasági termelés a globális vízfogyasztás mintegy 70 %-át teszi ki, 22 %-ot az ipari tevékenység visz el, és a maradék 8 % jut emberi fogyasztásra.

Pár évtizeden belül Magyarországon is kialakulhat vízhiány

2019. augusztus 12.

Hírek

A klímaváltozás okozta extrém vízhiány már nemcsak az afrikai és közel-keleti, hanem az európai országokat is fenyegeti – derül ki a World Resources Institute nevű amerikai kutatóintézet legújabb tanulmányából. Az InfoRádiónak nyilatkozó klímakutató szerint pár évtizeden belül Magyarországon is kialakulhat vízhiány.

Tízezrek ölhették meg magukat a klímaváltozás miatt

2017. augusztus 2.

Hírek

Az elmúlt három évtizedben több mint 59 ezer indiai földműves öngyilkossága írható a klímaváltozás számlájára egy új amerikai kutatás szerint, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy kormányzati segítség nélkül a felmelegedéssel tovább nőhet az életüknek önkezükkel véget vetők száma a dél-ázsiai országban.

Újra éhezést hozhat az elszálló amerikai termőföld

2017. június 18.

Hírek

A termőtalajt úgy viszi a szél Amerikában, mint a sivatagban a homokot, és ennek aligha lesz jó vége. A folyamat egyszer már lejátszódott nagyban az 1930′ években, amikor a Kanadától Mexikóig végigsöprő porviharok óriási népvándorlást indítottak el az USA-ban. A globális felmelegedés ma hasonló következményekkel járhat, főleg, ha a véderdők helyett kukoricát termesztenek.

Sivatagosodik a Mediterráneum

2016. október 28.

Hírek

Sivatagokat hozhat létre a század végére a Földközi-tenger térségében a globális felmelegedés, ha az eddigi ütemben folytatódik – állapította meg egy új európai kutatás.

Óriási globális fa és talajpusztulás

2016. június 20.

Hírek

Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) Pekingben közzétett jelentése szerint évente 15 milliárd fa és 24 milliárd tonna termőterület tűnik el a Földről, világszerte a talaj mintegy 33 százaléka közepesen vagy súlyosan károsodott. Magyarország egész területe aszállyal sújtott térségnek számít

Már a kék arany korszakában élünk

2016. június 19.

Hírek

Az ivóvíz a 21. század olaja, a nyersanyag, amiért már ma háborúk folynak. Évente 5-8 millió ember hal meg és körülbelül 250 millió ember kap súlyos betegséget szennyezett, fertőzött víz fogyasztása vagy használata miatt. Míg a 20. század elején körülbelül 25 ezer köbméter víz jutott egy főre, mára ez kevesebb, mint negyedére, hatezer köbméterre csökkent… Tovább »

Veszélyben a Homokhátság

2015. június 9.

Hírek

Az ország területének tizedrésze, a milliós lakosságú Duna-Tisza közi Homokhátság, évszázadok óta küzd vízhiánnyal, elsivatagosodással, a szélvájta homokbuckák vándorlásával, amelyek miatt a szél által elhordott futóhomok szinte mindent maga alá temet. Az EU felmérése szerint ez a terület lehet a klímaváltozás egyik első áldozata. A Homokhátságot az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) is félsivatagi… Tovább »