Szélvihar után az ország – mi várható a jövőben?

2023. június 25.

Hírek

Június 23-án este szélrekorddal söpört végig a hidegfront az országon. Ennek kapcsán a másfélfok írt rövid szerkesztőségi közleményt “a klímaváltozás várható hatása a szélviharokra Magyarországon” címmel.

Szélviharokat és fagykárt is hoz az eheti hidegbetörés

2023. március 28.

Hírek

Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése alapján nemcsak hideget, de zivatart és viharos széllökéseket is hoz a héten tapasztalható hidegbetörés. A Másfélfok rövid összefoglalója szerint ez szélviharokat jelenthet, illetve fagykárokat is.

Rajtunk is múlik, hogy mennyi extrém szélviharunk lesz a jövőben

2023. március 17.

Hírek

A március 11-én, az M1-es autópályán történt tömegbaleset egyik okozója a talajerózió mellett az extrém szeles időjárás volt, megvilágítva, hogy a klímaváltozás miatt felerősödő és összekapcsolódó szélsőséges események életveszélyes kockázatokat is jelentenek számunkra. Bordi Sára, Szabó Péter és Pongrácz Rita  éghajlatkutató meteorológusok elemzése.

M1-es autópálya katasztrófa margójára: nem por az, hanem a termőföld!

2023. március 13.

Hírek

A 2023. március 11-én délután az  M1-es autópályán történt tömegbalesetért az Orbán Kormány, az Agrárkamara (NAK), és a Herceghalom környéki nagygazdák a felelősek! A baleset egy környezeti és természeti katasztrófa – a defláció eredménye. De mi vezetett ehhez a katasztrófához?

A vihar is szelektálja a madarak állományait

2015. július 10.

Hírek

Július közepén már javában tart az énekesmadarak másodköltése, illetve kirepülés előtt állnak a ritkább, fokozottan védett fehér és fekete gólyák, valamint a parlagi sasok fiókái. Az ilyenkor érkező, a tegnapelőttihez hasonló erősségű viharok nem csak anyagi javainkban okoznak kárt, de a madárfészkeket és -fiókákat is veszélyeztetik. Még tart a fokozottan védet madarak fészkeinek ellenőrzése.

Gyakrabban pusztíthatnak Yvett utódai

2014. május 15.

Hírek

Az elmúlt napok szokatlan időjárásért az Yvette ciklon a felelős. Most még az Egyenlítő közelében tombolnak a trópusi ciklonok, de egyre távolabb kerülnek tőle: az elmúlt 30 évben több mint ötven kilométerrel eltávolodtak a pólusok felé.