A növényvédelem kihívásai városi környezetben

2023. szeptember 17.

Hírek

A növényvédelem kifejezés hallatán sok esetben az első gondolat az, hogy ez egyet jelent a permetezéssel és a vegyszerhasználattal. Ez azonban a növényvédelmi feladatoknak csupán egy részét képezi, hiszen számos más tényező is hat a növényekre, melyek a növényvédelem fogalomkörébe tartoznak.

Urbanizáció, ízeltlábúak és biológiai védekezés – a beépítettebb területeken gyengébb a rovarkártevők természetes szabályozása

2022. május 11.

Hírek

A bolygónkon élő rovarfajok legalább fele növényekkel táplálkozik (vagyis növényevő). A közéjük tartozó rovarkártevők jelentik az egyik legnagyobb fenyegetést a termesztett és természetben előforduló növények számára egyaránt. Számuk szabályozása ezért mind a gazdaság, mind a növények egészsége szempontjából elengedhetetlen.

A városi vadvilág alkalmazkodott az emberhez

2020. szeptember 28.

Hírek

Az urbanizáció terjeszkedésével az elmúlt évtizedekben egyre több nem háziasított állat kezdett emberközelben élni. A városi vadvilág alkalmazkodott a forgalomhoz, a zajhoz, az emberek életmódjához egy nemzetközi kutatócsoport szerint, melyben részt vett Garamszegi László Zsolt, az Ökológiai és Botanikai Intézet igazgatója is.

Gazdagabb környéken az élővilág is gazdagabb

2020. június 15.

Hírek

Nagyobb a biológiai sokféleség a nagyvárosok jómódúbb negyedeiben, mint a szegényebb részeken – derült ki egy új, magyar tudósok közreműködésével készült tanulmányból.

A városi lét emeli a koleszterinszintet a varjaknál

2019. augusztus 28.

Hírek

A városi környezetben élő varjaknak, amelyek hozzáférnek emberek ételhulladékához, magasabb a koleszterinszintjük a vidéken élőknél – derítették ki amerikai ornitológusok. Ne etesd hamburgerrel a madarakat!