A farkas nem társállat, sőt…

2020. szeptember 19.

Hírek

Akkor sem lesz teljesen szelíd egy farkas, ha emberek között nő fel. Megtaníthatók ugyan bizonyos feladatok végrehajtására, de társállatnak nem alkalmasak, sőt kezelhetetlenségük miatt veszélyesek is lehetnek – derült ki az ELTE etológusainak tanulmányából.

Az emberek “szociális állatok”

2019. július 20.

Hírek

Ha úgyis száz cégen múlik az emberiség sorsa, akkor minek válogassam szét a szemetet? Ha viszont ilyen kevés szereplő ilyen nagy mértékben van hatással a klímaváltozásra, akkor miért az embereket nyomasztjuk azzal, hogy egyenek kevesebb marhahúst és repüljenek kevesebbet?

A kutyák is tudják, ha nem tudnak valamit

2018. november 21.

Hírek

A kutyák is rendelkeznek bizonyos szintű metakognitív képességekkel, ami azt jelenti, hogy tisztában vannak azzal, ha nincs elegendő információjuk egy probléma megoldásához és emiatt igyekeznek több információhoz jutni, hasonlóan a főemlősökhöz.

Kubinyi Enikő etológusé az UNESCO női tudósoknak kiosztott díja

2018. szeptember 24.

Hírek

A L’Oréal–UNESCO „A nőkért és a tudományért” díj 2018-as társdíjazottja Kubinyi Enikő, az ELTE Természettudományi Kar Etológia Tanszék és a Szenior Családi Kutya Program tudományos főmunkatársa. Az idei év másik díjazottja Csapó Edit, az MTA-SZTE Biomimetikus Rendszerek Kutatócsoport tudományos főmunkatársa. Gratulálunk!

Az emberiség a megfőtt béka csapdájában

2018. szeptember 23.

Hírek

Egykor a tudomány érveire támaszkodva törekedtek meggyőzni a társadalmat, most a tudomány tekintélyét igyekeznek lerombolni. Az így elbizonytalanított polgár beleegyezése szinte bármihez megszerezhető. Amit eddig tettünk az csupán késlelteti, de nem akadályozza meg az összeomlást.

A klímaváltozás agresszívvá teszi a pókokat

2018. szeptember 22.

Hírek

A környezeti tényezők megváltozása jelentős viselkedésbeli eltéréseket okoz a fajoknál, melyek kutatása nagyon fontos a természetvédelem mellett a mezőgazdaság szempontjából is.

Mennyire alkalmazkodnak a városi léthez a vadállatok?

2018. augusztus 18.

Hírek

Előrejelzések szerint, ha az urbanizáció a jelenleg látható trendek szerint halad, 2030-ra a bolygó szárazföldjeinek tizedét városok fogják borítani. Az emberiség több mint fele már most is városokban él, és rengeteg állat is, nemcsak háziállatok, hanem vadállatok, egyre nagyobb számban. Lehet, hogy utóbbiak egyre okosabbakká válnak?

A nők szerint empátikusabbak macskáik

2018. augusztus 11.

Hírek

A macskák és gazdáik közötti kommunikációt vizsgálták az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológia Tanszékének kutatói. A 157 macskatulajdonos megkérdezése után megállapították, hogy minél magasabb értelmi képességet tulajdonítanak a gazdák a macskáknak, általában annál több kommunikációról számolnak be kettejük között.