Az állami támogatások nagy segítséget jelenthetnek az álmaink megvalósításában. Legyen szó lakásvásárlásról, -bővítésről, esetleg környezetbarát technológiára való áttérésről vagy egy hiteltartozás visszafizetéséről, ezekkel a lehetőségekkel könnyebben célba érhetünk. Idén azonban jelentős változások álltak be egyes állami támogatásokban – lássuk, pontosan hogyan alakultak át a legnépszerűbb típusok.
Módosultak a CSOK szabályai
A CSOK, vagyis a Családi Otthonteremtési Kedvezmény az egyik leginkább közkedvelt állami támogatási formának számít a bevezetése óta. A rendszer 2015 óta nagyjából változatlan volt, idén azonban a CSOK mellett az ún. CSOK Plusz is elérhető, ami maximum 50 millió Ft kamattámogatott hitelt jelent. Azok élhetnek ezzel a lehetőséggel, akik 5000 fő feletti településen élnek, házastársak és gyermeket vállalnak.
A CSOK Plusz további feltétele – egyebek mellett -, hogy a házaspár női tagjának 41 év alattinak kell lennie, a megvásárolt ingatlan pedig nem lehet drágább 150 millió forintnál, illetve 80 milliónál, amennyiben első közös lakásról van szó. Fontos tudni, hogy a CSOK Plusz nem jár a már meglévő gyermek(ek) után, a bank hitelképességi előírásoknak pedig továbbra is meg kell felelni.
Azok, akik 5000 főnél kisebb településen akarnak házat vásárolni, 2024-ben is felvehetik a Falusi CSOK támogatást. A CSOK Plusszal ellentétben ez vissza nem térítendő támogatást jelent, aminek maximális összege 15 millió forint lehet három gyermek esetén. Lényeges az is, hogy ez a támogatási forma csak meghatározott falvakban, községekben érhető el.
Átalakult a babaváró
A babaváró hitelnél két döntő változás lépett életbe idén. Az egyik, hogy a hitel összege a korábbi maximális 10 millióról 11-re nőtt. A másik, hogy ezek után a pár női tagja 18 és 30 év közötti lehet, szemben a korábbi 41 éves kikötéssel.
Azonban 2024. december 31-ig a 30 év feletti hölgyek (40 éves korhatárig) is igényelhetnek babavárót, ha a kölcsön igény benyújtásánál már igazolt a várandósság (legalább a 12. hetet betöltötte a magzat).
Ugyanúgy elvárás maradt, hogy a felek házasságban éljenek, egyedülállók és élettársi kapcsolatban élők tehát továbbra sem juthatnak babaváró hitelhez.
Ami ellenben nem változott, hogy a babaváró változatlanul kamattámogatott hitel, amit bármilyen célra felhasználhatunk. Feltétel maradt az is, hogy a szerződéskötéstől számított öt éven belül megszülessen az első gyermek – ellenkező esetben a kamatmentesség elveszik, sőt az addigi támogatást egy összegben vissza kell fizetnünk.
SZJA-hoz kapcsolódó kedvezmények
A személyi jövedelemadóval összefüggésben is érdemes figyelni a szabályokat 2024-ben. Különösen azoknak az édesanyáknak, akik négy vagy több gyermeket nevelnek. Számukra ugyanis a 15 százalékos személyi jövedelemadó elengedésre kerül, méghozzá életük végéig. Fontos azonban, hogy ez kizárólag a munkából származó jövedelemre vonatkozik.
Szintén SZJA-mentességet élvezhetnek azok az anyák, akik még nem töltötték be a 30. életévüket. Ez a kedvezmény egészen a harmincadik születésnapjukig megmarad, és a saját gyermek mellett az örökbefogadottakra is érvényes. 2024-ben is megmarad a 25 év alattiak személyi jövedelemadó-mentessége, ha a bevételük munkaviszonyból származik.
Hiteltartozás-csökkentő támogatások
Egy jelzáloghitel hatalmas terhet jelenthet a családoknak, érdemes tehát megismerni az ide vonatkozó állami támogatásokat. A jelzáloghitel-elengedés akár négymillió forint is lehet három gyermek esetében. A feltételek között szerepel, hogy a gyermek lehet saját, azaz vér szerinti, örökbefogadott, illetve magzat is, ha a várandósság elérte a 12. hetet.
Ami a további kritériumokat illeti: alapelvárás a magyar állampolgárság, a büntetlen előélet és a köztartozás-mentesség. Be kell mutatnunk egy jelzálogszerződést is, amiben adósként szerepelünk, az ingatlanban pedig legalább 50%-os tulajdonrésszel kell rendelkeznünk. Ezt az állami támogatást házastársak, élettársak és egyedülállók is igényelhetik, a házas- és élettársak azonban csak közösen.
Napelem-támogatások
Mindannyiunk közös érdeke, hogy a megújuló energiaforrások egyre nagyobb szerepet kapjanak az energiatermelésben. Ezt a célt szem előtt tartva született meg a Napenergia Plusz Program, ami 2024 januárjában startol. A támogatás legnagyobb összege 5 millió forint lehet, ami maximum 66%-os támogatást jelent. Ez azzal jár, hogy a teljes napelemes rendszer bruttó ára legfeljebb 7 575 000 forint lehet.
Ahhoz, hogy a napelemre állami támogatást igényeljünk, önerőt kell felmutatnunk, be kell jelentenünk az igényünket, továbbá szerződnünk szükséges az illetékes áramszolgáltatóval. A Napenergia Plusz Program családi és ikerházakra is vonatkozik, társasházaknál viszont csak a hat lakásosakra, vagy ezeknél kisebbekre. Lényeges kizáró oknak számít, ha az ingatlan vállalkozás székhelye, telephelye, fióktelepe – ideértve az egyéni vállalkozást is.
Ismerjük meg a szabályokat döntés előtt!
Az állami támogatások egy része döntő változásokon ment át az idei évben. Gondoljunk csak a CSOK-ot vagy a babaváró hitelt érintő módosításokra. Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük ki szakember segítségét, aki segít átlátni a szabályokat és megtalálhatja a számunkra legideálisabb támogatási formát.
Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.