A rovat kizárólagos támogatója
(X)

A természetbe való kilépés, legyen szó akár egy kellemes délutáni sétáról a parkban vagy egy hosszú, erdei túráról, csodálatos élmény lehet. A természetben eltöltött idő számos fizikai és mentális egészségügyi előnyökkel jár, amelyek hozzájárulnak a teljes wellness élményhez. Az alábbiakban bemutatunk öt olyan okot, melyek egyértelműen bizonyítják, hogy a túrázás fontos, és hasznos tevékenység, és nem szabad félvállról venni pozitív hatásait.

Nézzük tehát az 5 legfontosabb okát a természetjárás szükségességének.

1. Támogatja a fizikai egészséget

Számos kutatásból kiderült, hogy a természetben való mozgás jelentős hatással van a fizikai egészségre. A túrázás és más természetben végzett tevékenységek nagyszerű módjai lehetnek a testedzésnek, amelyek erősítik a szív- és érrendszert, növelik az állóképességet, erősítik az izmokat, javítják a koordinációt és csökkentik a betegségek kockázatát. Egy kiadós túra pedig igényel némi előkészületet és anyagi fedezetet, amit legtöbben megtakarításból, a profi játékosok pedig sportfogadás segítségével teremtik meg hozzá. Azonban nem kell csak a fogadásokra és a szerencsére hagyatkozni, hiszen számos más lehetőség is van arra, hogy megteremtsük a szükséges anyagiakat, de az már egy másik történet. Sőt, egyes kutatások azt is kimutatták, hogy a természetben tartózkodás önmagában, akár mozgás nélkül is, pozitívan hat az egészségre:

  • csökkenhet a vérnyomás
  • csökken a stressz-szint
  • javul a vérkeringés
  • átmozognak az izmok

2. Serkenti a mentális jólétet
A természetben eltöltött idő bizonyítottan csökkenti a stresszt, javítja a hangulatot és növeli a boldogságérzetet. Már több kutatás is bizonyította, hogy már egy rövid, 15 perces séta a természetben is jelentősen csökkentheti a stressz szintjét. A természetben tartózkodás lehetőséget ad arra, hogy elszakadjunk a mindennapi teendőinktől, csökkentsük a túlterheltséget és új nézőpontból tekintsünk a gondjainkra. Ezenfelül a természet segít csökkenteni a depresszió és a szorongás tüneteit is. Magyarán tehát a természet közelségébe kerülés kitisztítja az ember fejét.

3. Javítja a koncentrációt
A természetben tartózkodás gyógymódja lehet a 21. század népbetegségének a “digitális túlterheltségnek”. A mai modern életmód során számos viselkedési rendellenességet tapasztalhatunk, ideértve a figyelemzavart is, aminek oka gyakran az információ túlzott mennyisége és a digitális eszközök folyamatos használata. A képernyő kékes fénye nem hagyja az agyunkat megnyugodni, a rengeteg mennyiségű és gyakran ócska minőségű és valójában lényegtelen információ pedig túl is terheli azt. A természetben eltöltött idő visszaállítja mentális energiánkat, javítja a figyelmet és a koncentrációt.

4. Javíthatja a társas kapcsolatokat
A túrázással és a természetben való tevékenységekkel a családdal, barátokkal vagy új ismerősökkel töltött minőségi idő lehetősége nő. Ezek az élmények mélyíthetik a kapcsolatokat és hozzájárulhatnak újak kialakításához. Az ilyen közös tevékenységek erősebb közösségi köteléket eredményeznek, és segíthetnek abban, hogy értékesebb, tartalmasabb kapcsolatokat ápoljunk.

5. Növekedhet a természet iránti szeretetünk és tiszteletünk
A természetben eltöltött minél több idő arra ösztönöz, hogy jobban értékeljük annak szépségét és összetettségét. Amikor időt töltünk a természetben, jobban megértjük a személyes felelősségünket a fenntartható életmóddal és a környezetvédelemmel szemben. Így közelebb hozza a természetet az egyénhez és ösztönzi az aktív részvételt a környezet védelmében.

Összefoglalás

Összefoglalva, a természetben töltött idő számos hasznos előnnyel jár. Jótékony hatással van a fizikai és mentális egészségre, serkenti a koncentrációt, erősíti a kapcsolatokat és növeli a tiszteletet a természet iránt. Tehát menjetek ki, és tartsatok egy nagyot sétálva, túrázva a természetben – biztos lehettek benne, hogy a tested és a lelked is hálás lesz érte.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás