A varjúfélék egyesekben csodálatot, másokban félelmet, megint másokban ellenszenvet váltanak ki. Számos monda és legenda övezi őket: az istenek hírnökei, rossz ómenek, előrejelzik a szerencsétlenséget és a halált. Némelyeket lenyűgöz intelligenciájuk, másokat idegesít jelenlétük, és mindössze kegyetlen fészekrablóként könyvelik el őket. Évezredeken át itt voltak és itt vannak ma is, részei a mindennapjainknak.
A varjúfélék (Corvidae) családja az énekesmadarak (vagy verébalakúak, Passeriformes) rendjébe tartozik, és világszerte több mint 100 fajt számlál. A varjúfélék közé tartoznak a varjak, a hollók, a szarkák, a szajkók, a csókák és a különleges megjelenésű kitták (más néven lombszarkák). Alapvetően mindenevők és gyakran fészekrabló természetűek. Magas intelligenciával rendelkeznek, sok fajukra jellemző az eszközhasználat is. Hazánkban hét faj fészkel.
A Szent István Egyetem 1. évfolyamos biológus (BSc) hallgatói tudományos ismeretterjesztő írás elkészítését kapták feladatul a Magyar Természettudományi Múzeum egyik munkatársától. A legjobban sikerült munkákat a múzeum blogján is közzéteszi. A sorozat egyik részében Zsinka Bernadett mutatja be a hazai madárvilág „meg nem értett zsenijeit” a nagyvárosok meghódítóitól a vadászok réméig.