Hirdetés
greenfo/MTI

Meghosszabbították a Balaton parti beruházások hatósági engedélyezéséhez alapdokumentumnak számító, negyed éve elkészült új nádtérkép társadalmi egyeztetését, amelynek hatályossá válásáig a 2005-ös marad érvényben. A térképhiba miatt védetté vált egy korábban nem is létező növényi kultúra.

Lombár Gábor, Balatonfenyves polgármestere szerint a zöldhatóság 30 nappal hosszabbította meg az új balatoni nádtérkép eredetileg tegnap lejáró véleményezési lehetőségét az érintett 43 tóparti önkormányzat számára. A polgármester más településvezetőkkel együtt szorgalmazta, hogy elektronikus úton is megkaphassa a települését érintő térképrészletet, és ne csak Siófokon, illetve Székesfehérváron biztosítson lehetőséget betekintésre az egyeztetést végző zöldhatóság. Balatonfenyvesen több fürdőbejáró megmaradásának kérdése a tét. Ha a légi-felvételek alapján összefüggő minőségi nádast jelöl a térkép a tóparti utcák végében, és nem sikerül azt időben korrigálni, a következő öt évben biztosan nem használhatók azok a nyiladékok fürdőbejárókként a hét kilométer hosszú település partvonalának jelentős részén.

Balassa Tamás Szigliget polgármestere már látta az új nádtérkép-tervezetet és sérelmezi, hogy abban összefüggő I. és II. osztályú, vagyis "sérthetetlen" nádasként szerepeltetik azt a parti részt is, ahol évtizedek óta csapadékvíz-elevezető árok húzódik. A befolyó csatornát a település fel kívánja újítani, amelyhez 2,5 millió forintért tervdokumentációt is készíttetett, de ha nem sikerül módosíttatnia a nádtérképet, erre öt évig, a következő felmérésig biztosan nem lesz lehetősége.

Molnár Gábor a Balaton Fejlesztési Tanács munkaszervezetének igazgatója az új nádtérkép-tervezettel kapcsolatban elmondta, akad néhány olyan strand, amelynek elhanyagolták a karbantartását az elmúlt években és kinőtt benne a nád. Ha az első, vagy másodosztályú besorolást kapott, akkor már nem nyúlhatnak hozzá, ez biztos okoz majd némi meglepetést – tette hozzá.

Törvény rendelkezik arról, hogy 5 évenként újra fel kell mérni és minősíteni a balatoni nádast és növénytársulásokat, ami a hatósági engedélyezés alapdokumentuma. Utoljára 2004-ben történt meg a felmérése, ami alapján 2005-ben vált hatályossá a jelenleg érvényben lévő térkép. Forráshiány miatt csúszott a 2009-2010-ben esedékes újabb felmérés elvégzése. A térkép elavulása miatt előfordult, hogy már nem létező védett nádas okán nem adtak ki engedélyt stégtelepítéshez, építkezéshez (a beruházó saját költségén elvégeztetett nádminősítéssel szerezhette csak meg), vagy védetté vált egy korábban nem is létező, illetve más minősítéssel szereplő növényi kultúra.

A Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság tavaly novemberben, több mint egy évig tartó felmérési munkával készítette el a Balaton új nádtérképet (amelynek során több száz illegális kikötőhely és feltöltés is lelepleződött). A hat évvel korábbi adatokhoz képest nagyjából ugyanakkora, 1200 hektárnyi maradt a balatoni nádas összesített területe, azonban történtek átrendeződések.

Az új nádtérkép társadalmi egyeztetését végző zöldhatóság, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség vezetője, Zay Andrea arról tájékoztatott, hogy hirdetményt tett közzé a megindult eljárásról, és ezt megküldte az érintett tóparti településnek is. Az önkormányzatoktól a felügyelőségre eddig semmiféle panasz vagy észrevétel nem érkezett. A nádas-állomány új minősítése akkor válik hatályossá, ha az eljárást lezáró határozat jogerőre emelkedik – ennek várható időpontjáról a hatóság nem kívánt nyilatkozni -, az engedélyezési eljárásokban addig a hét éve kihirdetett nádas-minősítést veszik alapul.

Kapcsolódó anyagok:

Illegális feltöltések a Balatonnál

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás