A háztartási méretű kiserőművek beépített teljesítőképessége elérte a 241,4 megawattot tavaly év végére, ami 46 %-os növekedés a megelőző év azonos időszakához képest; az összes beépített teljesítmény 99,4 százalékát a napelemes háztartási méretű kiserőművek tették ki.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) tájékoztatása szerint 2017 végén összesen 29 685 kiserőmű csatlakozott a villamosenergia-hálózatra, 46 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A háztartási méretű kiserőművek piacán belül összesen 29 593 háztartási méretű, napenergiát hasznosító kiserőmű létesült– olvasható a hivatal összefoglalójában.
A háztartási méretű naperőművek számának növekedését az elmúlt években a napelemek beruházási költségének csökkenése, a háztartási méretű kiserőművekre vonatkozó szaldó elszámolás és a pályázati úton hozzáférhető beruházási támogatások segítették – hangsúlyozta a MEKH.
Az energiahivatal közölte: a háztartási és a nem engedélyköteles kiserőművek bővülése a 2018-ban az első negyedéves adatok alapján folytatódik, és várhatóan az előző évnél gyorsabb ütemű lesz a növekedés. Az idei első negyedévben kétszer annyi háztartási méretű kiserőmű létesült, kétszer akkora beépített teljesítménnyel, mint 2017. azonos időszakában. Az újonnan telepített kiserőművek mind napelemes rendszerek voltak.
A 0,5 megawatt beépített teljesítőképesség alatti, nem háztartási méretű kiserőművek esetében is jelentős volt a növekedés, a húzóerőt itt ugyancsak a naperőművek jelentették. Ebben a méretkategóriában a csökkenő beruházási költségek mellett továbbra is a kötelező átvételi rendszerben nyújtott támogatás a bővülés motorja – jelezte a MEKH.
Nem engedélyköteles kiserőművek és háztartási méretű kiserőművek adatai 2008-2017 >>>