Kint hagyhatom-e télre a leandereket? Áttelelnek-e a szabadban, fagynak kitett helyen? A kérdés ellentétes véleményeket vált ki emberekből, mindenki bizonyítja a maga igazát, valójában kőbe vésett tanácsot nem lehet adni.
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus véleménye:
A leander (Nerium oleander) mediterrán országokban elterjedt, fás szárú, örökzöld díszcserje, de számos szubtrópusi területen is már meghonosodott. Mélyre hatoló gyökérzetet fejlesztenek a szabadföldbe kiültetett egyedei, ezért ott szárazságtűrők és ellenállók. A talaj fagypont alatti hőmérséklete már károsítja a leandereket, különösen a tartósan fagyos körülmények okoznak veszélyt a növényekre.
Számos példát ismerek, ahol a kertben szabadföldbe kiültetett leanderek évek óta ott is telelnek, minden beavatkozás nélkül, és semmiféle károsodást nem szenvedtek el a téli fagyok alatt. Az esetekről, a növények elhelyezkedésének körülményeiről, sajnos részletes leírást nem lehet olvasni, így objektív összehasonlításukhoz nincs megfelelő tényadat.
Ismerve a téli hónapok hivatalosan regisztrált hőmérsékleti adatait, megállapítható, hogy az ország éghajlata nem egységes, az évi és havi hőmérsékleti átlagértékek között 2-4 °C különbség is megfigyelhető, és vannak kiemelkedően melegebb régiók, például Mecsek-hegység és Budapest.
A leander fiatal hajtásai nem fagyállók
A szabadban teleltetett leandereknél fagyveszéllyel számolnia kell a hagyományos, kontinentális teleken. Bár az utóbbi évek telei az átlagosnál enyhébbek voltak, ez nem jelenti azt, hogy a keményebb, megszokott fagyhullám nem köszönt be a tél folyamán bármikor, akár még az idei télen is.
Néhány szempontot felsorolok, amivel döntését megalapozhatja:
— Az edényben tartott leanderek gyökere hamarabb elfagy, mint a talajba végleges helyükre beültetett egyedeké, ezeket védeni, hőszigeteléssel ellátni szükséges. Ennek legegyszerűbb módja a leander cseréppel történő talajba ásása.
— A leander fagyérzékenységét meghatározza a fajta, a típus, a növény eredete is. Léteznek már hideget tűrő típusok, változatok, azokat javaslom kiválasztásra. Mediterrán országból származó növények fagyállósága gyenge, vásárlásuknál a növény eredetét ajánlott ellenőrizni.
— Lakott helyen az építmények mikroklíma befolyásoló szerepe jelentős: tégla-, kőfalak hősugárzó és légmozgást befolyásoló hatása közismert, segítik a telelési esélyeket. Az a néhány °C, amit ezek nyújtanak, már gyakran elegendők a sikeres átteleléshez.
— A megfásodott, beérett fás részek állják csak a fagyokat, a zöld, nem kellően megfásodott részek hamar elfagynak. Ezért az ilyen fiatal növényeket fagymentes helyen célszerű teleltetni. Ősszel a leandereket is elő kell készíteni a telelésre, a vesszők beérését a ritkább öntözéssel és nyár végétől a csökkentett tápoldatozással segíthetjük.
— Ajánlott felkészülni az esetlegesen beköszöntő erős fagyhullámra, ezért növény betakarására alkalmas méretű, levegőt áteresztő, hőszigetelő takaró lepleket tartsunk készenlétben, amiket veszély esetén azonnal fel lehet használni!
— Ha kényszerűségből csak szabadban tudja tartani leanderét télen, tegye vagy ültesse déli épületfal elé, és hőszigetelő növénytakaró fóliát is készítsen elő fagyveszély esetére! Alapvetően fontos az időjárási adatok előrejelzéseit figyelni, és azok alapján megelőzni a kárt.
Nyitókép: depositphotos