Hirdetés
Forrás: mme.hu

Az MME és ernyőszervezete, a BirdLife International üdvözli a megszületett EU Biodiverzitás Stratégiát, amely egy jó lépés a környezeti stabilitás növekedése felé, de a természetvédelmi ágazat folyamatos gyengítése miatt kérdéses, hogy eleget tudunk-e tenni uniós kötelezettségeinknek.

A tervezett intézkedések sikeréhez szükség van a megfelelő finanszírozásra, illetve a stratégia pontos végrehajtásra. Magyarországon a természetvédelmi ágazat folyamatos gyengítése miatt felmerül a kérdés, hogy eleget tudunk-e tenni uniós kötelezettségeinknek. A végrehajtás egyik fontos eleme és egyben próbája lesz a kidolgozás alatt álló halászati és mezőgazdasági politikák reformja.

„Az új stratégia pozitív, ugyanakkor kissé erőtlen és íróasztal mellett készült válasz a természeti tőkénk és a társadalom számára fontos ökoszisztéma szolgáltatások megőrzésének kérdéseire. Meglátjuk, hogy az EU és a tagállamok rendelkeznek-e politikai akarattal a túlhalászat megakadályozására és a mezőgazdasági támogatások olyan átalakítására, ami a természeti környezetet túlhasználó gazdálkodást kizárja a támogatottak köréből.”- véli Angelo Caserta, a BirdLife Europe regionális igazgatója.

A stratégiában átfogó tervet készítettek a biodiverzitás csökkenés kezelésére, olyan témákban, mint a Natura 2000 hálózat megfelelő működtetése, az idegenhonos fajok elleni védekezés, az élőhelyek helyreállítása, vagy a fejlődő országok természetvédelmi törekvéseinek támogatása. Az anyag rávilágít arra is, hogy a biodiverzitás csökkenésének megállítására tett eddigi intézkedések kudarcában a halászat és a mezőgazdaság játszotta a legnagyobb szerepet. A stratégia javaslatot is tesz a változtatásukra, a halállományok természetes regenerálódásán belül maradó halászatra és a nagyobb teret igénylő természetbarát agrár-környezetvédelmi eszközökre.

„Gyorsan közeledik az a pont, ahonnan már nincs visszaút. Ha vissza akarjuk kormányozni bolygónkat a biztonságos ökológiai és klimatikus állapotok közé, most kell felelősen dönteni és a rövid távú érdekeken felülemelkedni. Még ekkor is kérdés, hogy az unokáink ehetnek-e tengeri halat, élvezhetik-e a madarak énekét, vagy olyan világban élhetnek-e, ahol a természeti környezet megvédi őket az áradásoktól, aszálytól, és a klímaváltozástól” – mondta Angelo Caserta.

A stratégia megjelenésére időzítve az EU tagállamainak 15 környezetvédelemért felelős minisztere – köztük Dr. Fazekas Sándor – közös sajtóközleményt jegyzett, hangsúlyozva az EU állampolgárainak közös felelősségét és a természetvédelmi erőfeszítések kiemelt szerepét. Hazánkban az ágazatot érintő elvonások, valamint a kidolgozás alatt álló vidékstratégia megalkotása közepette ennek különös jelentősége van.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szorgalmazza, hogy az üdvözlendő nyilatkozatnak megfelelve a magyar kormányzat valójában megtegye a megfelelő intézkedéseket a stratégiai hazai végrehajtására érdekében mind a természetvédelem jelentős megerősítésére, a biodiverzitás-védelmi szempontok integrálására más szakterületek munkájába és a támogatási rendszerek átalakítására. Ehhez sok szempontból jó alapot nyújthat a készülő vidékstratégia, de a konkrét intézkedések csak megfelelő pénzügyi támogatással és intézményi háttérrel tehetők meg. Az elmúlt időszakban gyengülő természetvédelmi ágazat erre csak akkor lesz képes, ha a kormányzat azonnali hatállyal megfordítja a folyamatokat és megszünteti az aránytalan pénzügyi tehertételt. A Biodiverzitás Stratégia szövege elolvasható a Biodiverzitás Egyezmény hazai honlapjáról.

Az MME, partnerszervezetivel készen áll arra, hogy kövesse a stratégia végrehajtásának folyamatát és megkongassa a vészharangot, ha a késlekedés vagy politikai nyomás hátráltatná az Európai Uniót vagy Magyarországot a megfogalmazott célkitűzések elérésében.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás