Hirdetés

Ideiglenes védettség alá helyezte termőföldjeit a legkisebb magyar falu, a Veszprém megyei Megyer. Mint arról a Népszava tegnap elsőként beszámolt, az elmúlt hét végén – a kishantosi terménypusztítás után – Megyer határában is meg akartak indulni a traktorok a termés betárcsázására. A lakosság, és az önkormányzat szerencsére idejében lépett: betonelemekből emeltek útzárat a mezőgazdasági tragédia elé. A botrányos ügy mögött a ,,Gripen-grófként” megismert osztrák férfi, Alfons Mensdorff-Pouilly családtagjai állnak.

Mint megírtuk, egy magyar állampolgárságú osztrák nő megvette, egy amerikainak bérbe adta, mely egy német céggel műveltetné a földet – energiaerdőt telepítene. Eközben három helyi földművelőnek van elvetett gabonája, repcéje a szóban forgó, beszántásra ítélt 40 hektáros területen.  Pajer Kristóf polgármester elmondta, hogy jogerőre nem emelkedett, be nem jegyzett földhasználat alapján próbálnak birtokon belülre kerülni az új használók úgy, hogy ezek a területek még a mostani mezőgazdasági év kezdetén, tavaly szeptemberében, az előző tulajdonossal kötött érvényes szerződés alapján az érintett gazdák földhasználatában voltak.

A területek védelme érdekében a polgármester az önkormányzat tulajdonában lévő utakat a belvízi helyzetre való tekintettel most lezáratta, hiszen az útzár a jogszerű földhasználók mezőgazdasági tevékenységét nem gátolja, csak megakadályozza a betárcsázást.  Megyer, a 2006-os energia-fűzfa telepítési láz megelőzése érdekében helyi rendeletében szabályozta, hogy csak hagyományos mezőgazdasági tevékenység folytatható a határban, azaz például búza, kukorica termeszthető, és ha valaki fát szeretne telepíteni, a régi magyar fajok közül választhat.  Ráadásul ők a Marcal ökológiai védelmét szolgáló legelőket is fel akarják szántani, a mintegy 110 millió forint turisztikai fejlesztést végrehajtó kis település közvetlen határában – mondta a polgármester -, és egy régi földvár (a sümegi vár elődje) területén energiafákat akarnak ültetni a helyi érdekeket figyelmen kívül hagyva, mindenfajta együttműködéstől elzárkózva, de a magyar kormányhivatalok segítő határozataival felvértezve.

A megyeri önkormányzat hétfői rendkívüli ülésén az érintett ingatlanokat ideiglenesen védetté nyilvánította, 3 hónapra. Ezen időszak alatt a szakhatóságok bevonásával külterületi ingatlanok ellenőrzése alapján kijelölik a végleges védetté nyilvánításra kerülő ingatlanokat. Az ideiglenes védettség ideje alatt csak a művelési ágnak megfelelő eddigi (hagyományos) mezőgazdasági tevékenység folytatható. A hatóság megtiltotta a területen az energiafák ültetését, és az ingatlan művelési ágának megváltoztatását. Pajer Kristóf a döntést indokolva elmondta, nem csupán a természeti, és régészeti értékek védelmét tartották szem előtt, hanem a munkahelyek védelmét, megtartását is.

Míg a kormány a családi gazdálkodást helyezi előtérbe, és a földeken dolgozók fontos munkához jutnak, addig a kétséges hatásfokú energiaerdők fenntartására 10 ezer hektáron 4-5 ember is elég. A döntés meghozatalakor két további szempontra voltak tekintettel: a még jogos fölhasználok területének védelme az aratásig, illetve a falu napi életét zavaró telepítések megakadályozása, azaz a kertvégek, és a falu közvetlen határának védelme- írta a nepszava.hu.

Kapcsolódó anyagok:

Nem szeretnénk Kishantos sorsára jutni. Útzár Megyeren

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás