Megegyezés nélkül nem lehet újraindítani a termelését évek óta szüneteltető hejőcsabai cementgyárat a gyár korábbi működtetője, a svájci érdekeltségű Holcim konszern jogutódja, az Osteuropaische Zementbeteiligungs AG (OZAG) szerint. A helyi civilek több mint kétezer aláírást gyűjtött össze az újraindítás ellen. A HCM 1890 Kft. szerint jogerős bírósági ítéletek cáfolják a multinacionális cementkonszern állításait.
Az OZAG az MTI-hez eljuttatott közleményében emlékeztet: "annak ellenére, hogy minden, a cementgyártáshoz szükséges berendezés, eszköz és néhány ingatlan" is tulajdonukban van, a HCM 1890 Kft. kihirdette a miskolci gyár újraindításának lehetséges időpontját. A cég azonban rámutat, hogy az újraindítás nem lehetséges sem jogi, sem műszaki szempontból mindaddig, amíg a tulajdonában álló minden eszközre és ingatlanra vonatkozóan megegyezés nem születik. "Figyelembe véve, hogy a miskolci cementgyárral kapcsolatos jelenlegi fejlemények jogellenesek, az OZAG továbbra is megtesz minden jogi lépést annak érdekében, hogy megvédje magyarországi befektetéseit" – szögezték le a közleményben.
A hejőcsabai gyárat sok éven át a Holcim konszern működtette, majd 2011-ben leállította a termelést, a dolgozókat elbocsátották. Eközben a Holcim csaknem húsz éven át jogvitában állt a Magyar Cement (MC) Kft.-vel, ami arról folyt, hogy a gyár területére a Holcim által telepített gépek, berendezések alkotórészei vagy csak tartozékai a területnek, amelynek tulajdonosa az alperes MC Kft. volt.
Az MTI tavaly hírt adott arról, hogy a gyár bírósági végzéssel Kálmán János vállalkozó érdekeltségébe került. A HCM 1890 Kft. (az MC jogutódja) ügyvezetője tavaly áprilisban sajtótájékoztatón azt jelentette be, hogy társasága hosszú évekig tartó pereskedés után hozzájutott "jogos" tulajdonához, eszerint a Holcim jogszerűtlenül működtette a gyárat éveken át. Ezt a külföldi befektető azonban továbbra is vitatta. A vállalkozó akkor közölte azt is, hogy a termelés újraindítását tervezi. Elmondása szerint a cementgyárban 4-5 milliárd forintos fejlesztést követően indulhat újra a termelés, a cég mintegy 300 embert foglalkoztatna. Évi 1 millió tonna cement gyártását tervezték, főleg hazai piacra.
A gyár újraindítása ellen egy civil munkacsoport tiltakozást szervezett, több mint kétezer aláírást gyűjtött össze, ezeket a múlt héten adták át a miskolci önkormányzat képviselőjének. A protestálók egészségügyi és környezetvédelmi okokból nem értenek egyet a termelés újbóli elindításával. Ugyanakkor elismerték, hogy Miskolcnak nagy szüksége van új munkahelyekre, kormányzati támogatásra. "De nincs szüksége a jelenlegi környezetterhelést várhatóan jelentős mértékben tovább növelő ipari tevékenységre" – mutattak rá.
Erre a HCM 1890 Kft. közleményben reagált, hangsúlyozva, hogy együttműködik a szakhatóságokkal, az önkormányzattal és Miskolc lakosságával. "A gyár a működése során a legszigorúbb európai uniós előírásokkal megegyező hazai környezetvédelmi, egészségügyi és más hatósági előírásokat köteles betartani" – jelezték a dokumentumban. Ebben azt is közölték, hogy "a gyár ellen folytatott lejárató kampány miatt a HCM 1890 Kft. büntetőfeljelentést tett, és személyiségi jogi pereket is indít a rágalmazók ellen". (MTI)
AZ OZAG FÉLREVEZETI A KÖZVÉLEMÉNYT, AZ ÁGAZATI- ÉS PIACI SZEREPLŐKET
Jogerős bírósági ítéletek cáfolják a multinacionális cementkonszern állításait
A Holcim-Lafarge multinacionális cementkonszern (OZAG) MTI-hez és több szerkesztőséghez eljuttatott sajtóközleménye minden valóságalapot nélkülöz, és figyelmen kívül hagyja az elmúlt 21 év bírósági eljárásaiban született jogerős ítéleteket. Az eljárások törvényességi felülvizsgálata lezajlott, az OZAG valamennyi jogcímen előterjesztett tulajdonjogi igényét elutasították a bíróságok. Az ítéleteknek megfelelően minden a hejőcsabai cementgyártás újraindításához szükséges bánya, földterület, gép és berendezés a HCM 1890 Kft. (HCM) tulajdonában és birtokában van – írta a cég mai közleményében.
A HCM 1890 Kft. megdöbbenéssel olvasta az OZAG MTI-hez és több szerkesztőséghez eljuttatott közleményét, melynek állításai minden valóságalapot nélkülöznek. A HCM nem érti, hogy a Holcim-Lafarge cementkonszern menedzsmentje miért kívánja megtéveszteni a közvéleményt, az ágazati- és piaci szereplőket. A cementgyár és a mészkőbánya ingatlanjainak és ingóságainak tulajdonjogára vonatkozó több tucatnyi per lezárult, ezeket kivétel nélkül a HCM 1890 Kft. nyerte. A hejőcsabai cementgyár újraindításához szükséges bánya-, földterületi- épület- és építményingatlanok, azokkal alkotórész vagy tartozék kapcsolatban álló (összességében a cementgyártáshoz szükséges) gépek és berendezések a HCM 1890 Kft. kizárólagos tulajdonában és birtokában vannak. Jogerős bírósági ítéletek emellett kimondják, hogy a Holcim 1994 óta jogcím nélkül, 2004 óta pedig rosszhiszeműen és jogcím nélkül tartotta birtokában a gyárat. Ilyen értelemben a Holcim-Lafarge és a HCM 1890 Kft. között kizárólag a HCM-et illető több tízmilliárd forintos kártérítésről folyhat tárgyalás, a cementgyár újraindításáról nem, hiszen ez utóbbihoz a cementkonszern minden jogalapját elveszítette.
AZ ÜGYBEN HOZOTT JOGERŐS BÍRÓSÁGI ÍTÉLETEK, VÉGZÉSEK ÉS HATÁROZATOK
A cementgyár eszközeinek tulajdonjogára vonatkozó ítéletek
— a Holcim 1995. február 17. napján keresetet nyújtott be a Fővárosi Bíróságon a HCM-mel szemben, a cementgyári eszközök tulajdonjogának megállapítása érdekében. A keresetet a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen, 2003. május 9. napján, a Gf.I.31.934/2002/8 sz. ítéletével, ennek felülvizsgálati kérelmét 2004. január 6. napján, a Gfv.E.31.538/2003/2. sz. végzésével végleg elutasította. A pert jogerősen a HCM 1890 Kft. nyerte.
— Tekintettel arra, hogy a Holcim a pert elvesztette, újabb pert indított a Fővárosi Bíróság előtt a 2000-es évek elején, mi alapján a fennálló elővásárlási jogára, ráépítéseire, hozzáépítéseire, és a HCM által tett ajánlat adásvételi szerződésként értékelésére alapítva próbált tulajdonjogot szerezni a cementgyári eszközökön. A perben a Holcim felülvizsgálati kérelmét a Kúria Gfv.VII.30.229/2014/12 számú részítéletével utasította el véglegesen. A pert jogerősen a HCM 1890 Kft. nyerte.
A cementgyár és bányaingatlanok birtokperei és birtokvédelmi eljárásai
— Az OZAG a cementgyár területére vonatkozóan birtokpert kezdeményezett, a Miskolci Járásbíróság a 19.P21.194/2014/21 számú, valamint a Miskolci Törvényszék 1.Gf.40.132/2014/6. számú jogerős ítéletével a cég keresetét elutasította. A pert jogerősen a HCM 1890 Kft. nyerte.
— A távolsági szalagpálya- és a bányaingatlanokra vonatkozóan az OZAG szintén birtokpert indított. A Miskolci Járásbíróság 19.P.22.269/2014. peres eljárásban született jogerős ítéletben megállapította, hogy az OZ AG nem tudta igazolni a birtoklása jogcímét. A pert jogerősen a HCM 1890 Kft. nyerte.
A cementgyári ingóságok kiadása iránti peres eljárás
— a Győri Ítélőtábla részben jogerős végzéssel megszűntette, részben jogerős ítélettel elutasította a Holcim-Lafarge multinacionális cementkonszern ingóságok kiadása tárgyában a HCM 1890 Kft. ellen benyújtott keresetét.