Hirdetés
Forrás: index.hu

Több ezermilliárdos pénzkidobás? A rezsicsökkentés záloga, az olcsó áram forrása? Senkinek nem kell többé hasra ütve dobálózni a paksi számokkal. 2030-ban a napenergia olcsóbb lesz a nukleárisnál.

A Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont fantasztikus kalkulátort készített, különböző állítható paraméterek mellett megnézhetjük, milyen időtávon térül meg a paksi beruházás, milyen áramárak mellett lenne érdemes megépíteni. 

A Paksra tervezett két új erőművel kapcsolatban egyébként a következőket tudjuk:

A beruházás két, egyenként 1200 MW-os blokkot foglal magában. 

A teljes beruházási költség 10-12,5 milliárd euró. 

Az engedélyezési idő másfél év, az első blokk a megállapodástól számított 10 éven belül kereskedelmi üzembe állhat. 

A beruházás 80 százaléka orosz hitelből, 20 százaléka magyar önerőből valósulhat meg. 

A beruházáshoz az orosz fél 10 milliárd eurós értékben államközi kölcsönt nyújt, amelynek kamata 5-6 százalék körül mozoghat. 

Az esetleges költségnövekedés, illetve időtúllépésből eredő költségnövekedés kockázatának megosztása a két fél között nem ismert. 

Az atomerőmű annak elkészülte után 100 százalékos magyar tulajdonba kerül.

  •  

Az alábbi ábrán különböző reálkamatlábak mellett látszik, hogy átlagosan milyen áram ár mellett érné meg megvalósítani az atomerőművi beruházást. Reálisan a mostani árkétszerese, másfélszerese mellett, de kiszámolhatja más paraméterekkel is.
 

LÁSD MÉG:  Mennyi árammal látja el az országot a Paksi Atomerőmű most, és mennyivel, amikor már csak a két új blokkja üzemel majd? Hány euróba kerül egy megawattóra áram atommal, gázzal és megújulókkal termelve? Infografika arról, amit a paksi beruházásról tudni érdemes.   Amiben verhetetlen az atomerőmű, és amiben nem

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás