Az elsüllyedt Costa Concordia elszállításáról beszélt tegnapi sajtótájékoztatóján az olasz katasztrófavédelem vezetője, miközben a túlélők folyamatosan érkeznek Giglio szigetére a tavaly január 13-án történt szerencsétlen baleset évfordulójára.
Legkésőbb szeptemberre kiemelik és eltávolítják a sziget partjánál elmerült Costa Concordia roncsát. A munkát eddig a gyakori rossz idő késleltette, de az első két fázis, az üzemanyag eltávolítása és a hajótest egy helyben rögzítése lezárult – hangoztatta Franco Gabrieli prefektus, a katasztrófavédelem vezetője a szigeten tartott sajtótájékoztatóján.
430 szakember és 21 vízi jármű dolgozik az oldalán fekvő roncs eltávolításán, de még nem tudni, melyik kikötőbe fogják elvontatni. A vontatás 400 millió dolláros költségét a Costa Crociere hajótársaság állja. Gabriele szavai szerint a mentésben részt vevők mindegyikének lelkét teherként nyomja, hogy két áldozat holttestét nem sikerült kiemelni a tengerből.
"Ami velünk történt, az felejthetetlen, örök nyomot hagyott az életünkben. Nem tudom, hogy csak a kapitányé volt-e a felelősség, az biztos, hogy az evakuálás szakszerűbben is történhetett volna. Csapdában éreztük magunkat" – mondta az újságíróknak Marco Baccani, a Costa Concordia olasz túlélőinek egyike, aki már megérkezett Giglióra a vasárnapi évforduló megemlékezéseire. A hajószerencsétlenség felelőseit kereső Francesco Verusio ügyész így nyilatkozott: "Azonnal megértettük, hogy a tragédiát Francesco Schettino kapitány okozta. Mást is terhel felelősség, de Schettino magatartása miatt futott zátonyra a hajó: kézi vezérlésre állította a kormányzást, útvonalat változtatott és 16 csomós sebességgel haladt. A Costa Concordia ezért ütközött a szikláknak". A luxushajón tartózkodó 4229 emberből 32 veszítette életét a szerencsétlenségben.