Hirdetés

Az 1991-ben alapított Fertő-Hanság Nemzeti Park idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját. Az induláskor még csak Fertő tavi, majd ’94-től Fertő-Hanság Nemzeti Park lett hazánk ötödik nemzeti parkja.

A Fertő-Hanság Nemzeti Park teljes területe 23 731 ha, amelynek Fertő táji része – 1977-től tájvédelmi körzet, 1979-től az UNESCO Bioszféra Rezervátum hálózatának tagja, 1989 óta pedig mint jelentős vizes élőhely, az ún. Ramsari-területek között is szerepel –, 1991-ben nyerte el a nemzeti park rangot.
A Fertő vidéke éghajlati övezetek, növény- és állatföldrajzi határok találkozási helye. Ezek az Európában egyedülálló adottságok és a kis területen előforduló élőhelyek sokszínűsége határozzák meg e táj arculatát.
A nemzeti park mozaikos szerkezetű. Főbb területei a Fertő-táj, a Hanság a Tóközzel, valamint a Répce mente. A mintegy 309 négyzetkilométeres kiterjedésű Fertő az eurázsiai sós sztyepptavak legnyugatibb tagja; magyar oldalának jelentős része nádas mocsár. A tavon és a tó nádas mocsarában, a Fertőzug szikes tavain valamint a környező vizenyős mocsár- és lápréteken vízi gerinctelenek, halak, kétéltűek, madarak páratlan fajgazdagsága figyelhető meg.

1994 tavaszán az osztrák és a magyar nemzeti park területeinek összekapcsolásával létrejött hazánk első határon átnyúló nemzeti parkja. Az igazgatóság működési területe:409 521 ha.  A védett területek megőrzése azóta a két ország természetvédelmi szakembereinek együttműködésében valósul meg. A védelem nemcsak a káros emberi tevékenység megszüntetésével éri el célját. A pusztán megőrző jellegű természetvédelemmel ellentétben a nemzeti park különböző élőhely-rekonstrukciós intézkedésekkel (irányított legeltetés, kaszálás, nádvágás) biztosítja, illetve javítja az élőhelyek minőségét. A nemzeti park emellett a természetbarát pihenést, művelődést is lehetővé teszi. Az érdeklődő természetbarátok a Fertő-Hanság Nemzeti Park honlapján kaphatnak tájékoztatást a nemzeti parkhoz tartozó területekkel, bemutatóhelyekkel, szálláshelyekkel, tanösvényekkel kapcsolatban. A nemzeti park által szervezett túrák, rendezvények, erdei iskolai programok, nyári táborok mind lehetővé teszik ennek a csodálatos vidéknek e közelebbi megismerését.
 

Az elmúlt 25 esztendőre tegnap egy előadóüléssel emlékeztek a nemzeti park és a társszervezetek szakemberei a már hagyományosnak nevezhető „Bikavásár” rendezvényének keretében. Az eseményen többek között visszatekintést hallgathatnak meg a meghívott vendégek és az érdeklődők a nemzeti park létrejöttéről, a védett területek vízgazdálkodásáról és különböző ökológiai beavatkozásokról.
V. Németh Zsolt környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár köszöntő beszédében elmondta, hogy 2015-tel véget érő pénzügyi időszakban több mint 38 milliárd forint jutott természetvédelmi fejlesztésekre: többek között élőhelyek helyreállítására, védett gyűjteményes növény kertjeink és történeti kertjeink fejlesztésére továbbá erdei iskolák és óvodák felújítására.

Az államtitkár kijelentette, hogy a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság további aktív közreműködésével ezeket a fejlesztési irányokat követve a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program, illetve a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program keretében további területeken – legalább 100 000 hektáron – javítják a természetes és természetközeli élőhelyek állapotát, a természetvédelmi kezelést, valamint az infrastruktúrát, ami lehetővé teszi, hogy ezeket az élőhelyeket a nagyközönség számára is bemutassák. Az előadóüléseken elhangzó előadások anyagaiból a szervezők egy jubileumi tanulmánykötet kiadását tervezik. A nap további részében a Sarród-Lászlómajori Bemutató Majorság és Látogatóközpont adott helyet a kézműves kirakodóvásárnak és a kulturális programoknak.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás