Hirdetés

A Transenergy projekt első eredményei növelik a tisztánlátást a termálvizek jelenlegi hasznosításában Szlovénia, Ausztria, Magyarország és Szlovákia határmenti területein.

A Transenergy projekt, melynek célja a Pannon-medence nyugati részének, Szlovénia, Ausztria, Magyarország és Szlovákia határokkal osztott geotermikus erőforrásainak közös felmérése, félidőhöz érkezett: szeptember 13-án, Ljubljanában, a Szlovén Földtani Intézetben tartotta félidei értékelő ülését. Az ülésen külföldi szakértők és a közreműködő országok fő érintettjei is részt vettek.

Az ülésen bemutatásra kerültek a vizsgált területen a geotermikus energia jelenlegi felhasználását célzó részletes felmérés eredményei. Jelenleg összesen 20 szlovén, 28 osztrák, 20 szlovák és 104 magyar felhasználó hasznosítja a régió geotermikus energiáját. A teljes éves termálvíz-kivétel meghaladja a 30 millió m3-t (ez a szám nem tartalmazza az ausztriai kitermelési adatok titkosított részét). A kitermelt termálvizet az országok elsősorban balneológiai célokra hasznosítják.

Magyarországon, a 30°C alatti vizeket széles körben használják ivóvízként is. Bár minden országnak ambiciózus tervei vannak, hogy a megújuló energiaforrások arányát 2020-ig jelentősen növelik az EU stratégiáival összhangban, elektromos áram előállítását geotermikus energia segítségével csak Ausztriában tervezik jelenleg kísérletképpen, és a geotermikus energia fűtésre való felhasználása – a felmérés szerint – alárendelt mind a négy országban.

A Transenergy tanulmány hangsúlyozza a jelenlegi felhasználás hátrányait is: megmutatja, hogy a termálvíz 85%-át szivattyúzással termelik ki, amely kis rétegnyomásra utal; a szennyvízkezelés elégtelen – a felhasznált termálvíz döntő hányada a felszíni vizekbe kerül, amely az ökoszisztémákat kémiai- és hőszennyezéssel fenyegeti; csupán egy-két visszasajtoló kút működik minden országban. A monitoring eltérő az egyes országokban, de a legtöbb esetben speciális monitoring rendszert a termálvizeket tartalmazó rétegekre eddig még nem építettek ki. Ezek a vizsgált problémák tovább ösztönzik az együttműködést a közös és harmonizált felszín alatti (termál)víz menedzsment stratégiák kidolgozására a szomszédos országok között.

A hasznosítási tanulmány eredményeit 12 térkép és egy jelentés foglalja össze, amely mindenki számára elérhető a projekt honlapján.

A Transenergy projekt következő lépései középpontjában a terület további geológiai, hidrogeológiai és geotermális modelljeinek kidolgozása áll, amelyek alapjául szolgálnak a geotermikus erőforrások fenntartható használatához kapcsolódó kutatások eredményeinek értékeléséhez és ajánlásaihoz.

A TRANSENERGY projekt – Szlovénia, Ausztria, Magyarország és Szlovákia határokkal osztott geotermikus erőforrásai – a Közép-Európai Program (2010–2013) keretében valósul meg, az ERDF társfinanszírozásában. Célkitűzése, hogy a geotermikus potenciálról, készletekről, azok fenntartható hasznosításáról szilárd geotudományos alapokon nyugvó információt szolgáltasson. A projektben részt vesznek Magyarország vezetésével Ausztria, Szlovákia és Szlovénia Földtani Intézetei.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás