A rovat kizárólagos támogatója

Kerényi-Nagy Viktor és Bartók Katalin jó érzékkel talált meg az előttünk járók közül egy olyan tudóst, akinek egész élete nem csak a szűkebb szakmabeliek számára lehet követendő. Borbás Vince a fiatalok számára is példa lehet, hiszen kora ifjúságától szorgalommal, fegyelmezetten, elszántan, céltudatosan törekedett tervei
valóra váltására.
Nem származott tehetős családból; tanulmányait egyházi ösztöndíjak tették lehetővé. A botanika iránti érdeklődése korán megmutatkozott, majd igen hamar elhivatottsággá vált. Képzettsége ellenére főreáliskolai tanárként tudott elhelyezkedni a kiegyezés utáni Budapesten. Évtizedeket töltött ebben a munkakörben, miközben bölcsészdoktorrá avatták, majd egyetemi magántanárrá, végül címzetes rendkívüli tanárrá nevezték ki. Ezen évek során 874 publikációt jegyzett és mintegy kétezer növényalakot írt le, amelyek jelentős része ma is érvényes. Megírta Pest megye flóráját csakúgy, mint Temes megye vegetációját, Vasvármegye növényföldrajzát – és még hosszan lehetne sorolni művei ízes címeit. Egyik jelentős munkája A Balaton tavának és partmellékének növényföldrajza és edényes növényzete címet viseli. Nem csak taxonómus volt; felismerte, hogy a Kárpát-medence önálló flóratartomány.

Ha már a főreáliskolában tanított, jelentőset alkotott a középfokú oktatásban is egy külhoni botanikai tankönyv magyarra fordításával és kiegészítésével. Úttörő volt abban is, hogy gyűjtötte a növények népi neveit és a növényekhez köthető magyar népmeséket. Gyakorlati kérdésekkel, így dísznövény-termesztéssel is foglalkozott; rendszeres szerzője volt A kert című folyóiratnak.
Felismerte a nemzetközi szakmai kapcsolatok jelentőségét; e céllal töltött el hosszabb időt Innsbruckban és Berlinben, de járt Koppenhágában, Lipcsében és Münchenben is. Számos gyűjtőútra ment szerte a Kárpát-medencében és távolabb is. Sokára érkezett el számára az elismerés, amikor 1902-ben a Kolozsvári
Tudományegyetemen nevezték ki a Növényrendszertani Tanszék és az Egyetemi Botanikus Kert élére.

Borbás Vince – ahogy budapesti emléktáblája hirdeti – a magyar föld növényvilágának európai hírű kutatója volt. Rendszertani munkáiban a korszerű tudományosság szerint járt el; ezek közül legjelentősebb a rózsamonográfiája. A kötet, amelyet most kezében tart a Kedves Olvasó, nemzeti és tudományos múltunk egy érdekes és jelentős szegletét őrzi meg azáltal, hogy a nyilvánosság elé tárja – ezzel ajánlom minden érdeklődő szíves figyelmébe.

A Borbás-emlékkönyv letöltése (oszk.hu)

Vagy Innen: Kiállta az idő próbáját Borbás Vince (36 MB pdf.)

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás